ye-logo.v1.2

День волонтера та Перший зимовий похід - 5 грудня в історії

Історія 1897
5 грудня, 1919 року поїзд з отаманом військ Української Народної Республіки Симоном Петлюрою відбув Подільською залізницею з Шепетівки
5 грудня, 1919 року поїзд з отаманом військ Української Народної Республіки Симоном Петлюрою відбув Подільською залізницею з Шепетівки. Фото: uinp.gov.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

5 грудня – День волонтера. Сьогодні Україна та світ відзначають Міжнародний день волонтера. Свято було засновано ще у 1985 році за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН. В сучасній Україні волонтерський рух розпочався в 90-х роках, а офіційно його визнали 10 грудня 2003 року постановою Кабінету Міністрів.

Вважається, що волонтерський рух бере початок у 20-х роках XX століття. Після Першої світової війни, у 1920 році у Франції, під Страсбургом, був реалізований перший волонтерський проєкт за участі німецької і французької молоді, в рамках якого волонтери відновлювали зруйновані війною ферми в місцях найбільш запеклих боїв.

Найбільш потужний сплеск українського волонтерства відбувся у 2014 році. Саме революція Гідності дала поштовх розвитку волонтерського руху в нинішній Україні, зокрема і під час війни на сході України.

5 грудня, 1919 року поїзд з отаманом військ Української Народної Республіки Симоном Петлюрою відбув Подільською залізницею з Шепетівки. Петлюру везли до Варшави за вказівкою Юзефа Пілсудського. Пілсудський, з метою формування спільного антибільшовицького фронту, підтримував Симона Петлюру у боротьбі проти Радянської Росії. Їх зустріч відбулася 9 грудня без свідків і продовжувалася з 20 години до 5 години наступного дня, в першу чергу вони обговорювали питання пов’язані з українсько-польськими стосунками, російсько-радянською небезпекою та розбудовою збройних сил УНР.

Того ж 5 грудня Петлюра призначив командувачем Дієвої армії УНР замість смертельно хворого Василя Тютюнника (помер через два тижні) начальника Запорізької збірної дивізії полковника Михайла Омеляновича-Павленка, а його заступником начальника Київської збірної дивізії полковника Юрка Тютюнника. 6 грудня відбулася друга нарада, на якій головував прем’єр-міністр Ісаак Мазепа. Після довгих дискусій і суперечок було прийнято одноголосне рішення ліквідувати фронт, а боєздатні частини відправити у рейд по тилах противника з метою зберегти дієздатний кістяк армії, організувати взаємодію з повстанськими загонами для спільної боротьби, завдати окупанту втрат і знищити, де це можливо, його окупаційний апарат й інфраструктуру.

6 грудня 1919 року козаки і старшини реорганізованої Дієвої армії УНР, які залишилися у строю і не бажали переходити на чиюсь зі сторін, під командою Михайла Омеляновича-Павленка (який був підвищений у «ранзі» генерала) вирушили в рейд по тилах противника, який згодом назвали Першим зимовим походом. Перший, бо у 1921 році був ще й Другий похід під загальним командуванням Юрка Тютюнника, а зимовий — бо почався з початком зими і протривав усю зиму, закінчившись 6 травня.

Цей день в історії Хмельниччини

5 грудня 1979 року місцева преса повідомляла, що у громадському транспорті Шепетівки з’явились компостери. У повідомленні йшлось, що прилади з'явились у салонах рейсових автобусів, які курсували райцентром. Ними пасажири мали самостійно, з власної волі, компостувати квитки. До цього у транспорті працювали кондуктори, та компостери їх замінили.

У 2002 році 5 грудня в Кам’янці-Подільському відкрито меморіальну дошку на будинку де у 1919 році діяло Міністерство військових справ Української Народної Республіки. Тоді в будівлі розташовувався окружний суд (нині — виробничий корпус Кам’янець-Подільського колективного швейного підприємства). Дошку прикрасили герб УНР і портрет Головного отамана військ УНР Симона Петлюри. Автор пам’ятного знака — кам’янецький художник-різьбяр Володимир Кліщ.

З 5 грудня 2009 року у Хмельницькому розпочався переїзд підприємців з «алейки» біля овочевого ринку. Попри обурення підприємців, які займали торгові місця на алеї по вулиці Проскурівського Підпілля, їх ліквідували. Дехто торгував на цій вулиці понад п’ятнадцять років. Проте рішення про перенесення торгівлі, яке прийняв міськвиконком було остаточним.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1492 • Під час своєї першої експедиції Христофор Колумб відкрив острів Санто-Домінго (тепер Гаїті). Перед цим він відкрив Багамські острови.
• 1934 • В центральному органі партії більшовиків газеті «Правда» опублікована урядова постанова «Про внесення змін у діючі кримінально-процесуальні кодекси союзних республік», яка дала старт масовим репресіям, котрі почались із пошуку ворогів народу серед різноманітних «антипартійних угрупувань» і за кілька років переросли у тотальний терор усього суспільства.
• 2013 • Петриківський розпис було включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

В цей день народилися

• 1867 - Юзеф Пілсудський, польський політик, маршал, член Польської соціалістичної партії, тимчасовий Начальник Держави (1918), Начальник Держави (1919-22 рр.), прем'єр-міністр і міністр військових справ (1926-28 рр., 1930-35 рр.).
• 1901 - Волт Дісней, американський художник -мультиплікатор, режисер, продюсер (перший кольоровий мультфільм), бізнесмен, творець Діснейленду, лауреат 48 «Оскарів».


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую