ye-logo.v1.2

Бій римського легіонера з варваром: неподалік Хмельницького знайшли унікальний артефакт

Історія 4825
Фібула маленького розміру (для порівняння - сучасна монета), її датують початком першого тисячоліття нової ери
Фібула маленького розміру (для порівняння - сучасна монета), її датують початком першого тисячоліття нової ери. Фото: Вадима Лозінського, надане сайту "Є"

Трактувати сюжет фібули початку нашої ери наразі взялися науковці та археологи.

Розгадати сюжет римської фібули (металевої застібки для одягу, яка одночасно виконувала роль прикраси) та її призначення спробували науковці відділу охорони пам’яток історії та культури Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв. Знайшли артефакт нещодавно в Хмельницькому районі неподалік села Шпичинці. Фібулу датують початком першого тисячоліття нашої ери, коли кордони Римської імперії доходили до наших земель. Інформацією про знахідку поділився з науковцями краєзнавець Вадим Лозінський, наразі вони досліджують сюжет артефакту та його призначення.

«Це срібна композиція. Спочатку була для нас дещо незрозуміла, - каже археолог Володимир Захар’єв. - Але в результаті, коли опрацювали аналоги, які можна знайти як в Україні, так і за її межами, зрозуміли, що це фібула римського часу».

За словами археолога, схожі за композицією вироби свого часу були виявлені в Угорщині. Також відомо, що така фібула, що була знайдена на Черняхівському поселенні в Україні. На жаль, де саме територіально - невідомо.

«В одній з наукових статей Петера Крафта, виданій в Австрії у 2008 році, також йдеться про схожу знахідку, - розповідає Володимир Захар’єв. - Там науковець називає її «ажурною бронзовою ручкою з приголомшливо реалістичним зображенням бою гладіаторів».

Безперечно, додає науковець, композиція має мілітаристичний сюжет.

«На перший погляд тут і справді зображено переломний момент бою гладіаторів. Але ми маємо дещо іншу версію. На фібулі повалений противний – без обладунку і має довге волосся, яке не було притаманним римлянам того прошарку, до якого вони належали. Також рука переможеного не захищена кольчугою. Тож ми вважаємо, що композиція демонструє не бій двох гладіаторів, а момент перемоги римського легіонера над варваром (а варварами вони вважали всіх, хто не належав до римлян). Переможеного повалили на землю, але той ще намагається врятувати своє життя і відбиває ліктем щит нападника».

Володимир Захар’єв пояснює, що такий сюжет логічний і для того, щоб підняти бойовий дух воїнів в походах.

Володимир Захар’єв пояснює, що такий сюжет логічний і для того, щоб підняти бойовий дух воїнів в походах.

«Фібула виготовлена з дорогоцінного металу. А ще вона дуже маленька, тож виконувати пряму функцію застібки для одягу - важко. Але така фібула могла бути своєрідною нагородою для тих, хто проявляв героїзм у бою. Поки це одна з версій, яку ми пропонуємо. Наразі хочемо, щоб й інші спеціалісти сказали свою думку щодо цієї знахідки».

Наразі знахідку вже обговорили на науковій конференції в Кам’янці-Подільському.

За словами Володимира Захар’єва, кожна давня знахідка цінна для науки. Неврегульоване законодавство нині дає волю копачам, які руйнують давні поселення заради наживи. Але дуже часто знахідки можуть лежати просто під ногами. Він звертається до кожного, хто може натрапити на цікавий артефакт – розказати про знахідку науковцям, щоб ті мали можливість її дослідити та ввести в науковий обіг.

Читайте також: Давній підземний хід з арковим склепінням знайшли археологи у Кам’янці-Подільському

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую