Гаряча тема:
- Війна
Боротьба з алкоголізмом, польські конспіративні організації — 19 грудня в історії

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.
Апогей діяльності польських конспіративних організацій припав на перші місяці польського повстання 1830-1831 років. Як пише історик Андрій Хоптяр у статті «Діяльність конспіративних організацій у Кам’янці-Подільському в першій половині ХІХ століття», через те, що кордон з Царством Польським був перекритий, новини про листопадові заворушення у Варшаві досягли Кам’янця-Подільського лише 10 грудня. У той же день в Кафедральному соборі ксьондз Ломжинський у завуальованій формі привітав варшавське повстання.
І вже 19 грудня 1830 року підпільні групи Подільської губернії спільно з представниками груп сусідніх губерній утворили єдине «Патріотичне товариство», керівним органом якого було проголошено виконавчий комітет або ж — хунту. До хунти увійшли впливові дворяни Правобережжя: В. Тишкевич представляв Київщину та виступав неформальним лідером, Я. Малиновський — Союз Косин’єрів (партизанська польська патріотична організація), І. Сулятицький — Волинь, А. Жарчинський — польське молодіжне патріотичне крило. Інші ж члени Ради: В. Стемпківський та Ф. Михальський забезпечували організаційну роботу на місцях. Діяльність Патріотичного товариства поширювалась на сім повітів губернії, зокрема Кам’янецький та Проскурівський.
Цей день в історії Хмельниччини
19 грудня 1900 року у Кам’янці-Подільському було освячено та відкрито Пушкінський народний дім. Історія будівництва у тодішньому губернському місті такого закладу культури була пов’язана із розгорнутою наприкінці ХІХ століття по всій Російській імперії кампанією боротьби за «народну тверезість». Впродовж багатьох років у Пушкінському домі читалися лекції, організовувались бесіди та працювала бібліотека. З встановленням радянської влади назва «Пушкінський народний дім» стала забуватись.
19 грудня 2018 року в обласному центрі говорили про створення нової Української помісної церкви. Цього дня з Об’єднавчого собору, що проходив у столиці повернулась делегація з Хмельниччини. Митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній на брифінгу розповів, яких змін варто чекати вірянам та як відбуватиметься перехід громад.
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
- 1863 — англієць Фредерік Уолтон запатентував лінолеум.
- 1997 — прем'єра фільму «Титанік». Через 25 днів після початку прокату ця стрічка окупила свій величезний на той час бюджет у 200 мільйонів доларів, а ще невдовзі отримала 11 «Оскарів».
В цей день народилися
- 1915 — народилася Едіт Піаф (Едіт Жоанна Гассіон), французька співачка і актриса.
- 1919 — народився Микола Лукаш, визначний український перекладач, мовознавець, диссидент.
- 1920 — народився Микола Руденко, український письменник, філософ, громадський діяч, засновник Української Гельсінської групи, Герой України.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: