ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

29 січня — яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2089
Похорон українських Героїв, полеглих у бою під Крутами
Похорон українських Героїв, полеглих у бою під Крутами. Фото: uk.wikipedia.org

Вшановувати Героїв битви під Крутами на державному рівні розпочали з 2004 року.

Сьогодні, 29 січня, в Україні — День пам’яті Героїв Крут. Саме цього дня у 1918 році біля залізничної станції Крути підрозділи Армії Української Народної Республіки дали бій Червоній гвардії генерала Михайла Муравйова. Завдяки своєму подвигу українські воїни затримали просування ворога до Києва, де під проводом Симона Петлюри було придушено більшовицьке повстання. Як наслідок, 9 лютого між урядами УНР і держав Четверного союзу було підписано Брестський мирний договір, який фактично визнав УНР суб’єктом міжнародних відносин.

За інформацією Українського інституту національної пам’яті, на початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24–27 січня запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач. Коли українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу імені Богдана Хмельницького у складі 400-450 курсантів і 20 старшин, а також — 116-130 бійців першої сотні новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Крім того, до них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва з Ніжина. Їм довилося протистояти армії більшовиків, яка нараховувала 4 тисячі 800 бійців.

І ось 29 січня після запеклого багатогодинного бою з більшовиками, скористувавшись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. Але 27 студентів і гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня усі були розстріляні або замордовані ворогом. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Розподіл сил української та більшовицької армій під час бою під Крутами. Інфографіка: Українського інституту національної пам’яті

Розподіл сил української та більшовицької армій під час бою під Крутами. Інфографіка: Українського інституту національної пам’яті

За сучасними підрахунками, загалі втрати українських військ у битві під Крутами становлять 70-100 загиблих. З-поміж них 37-39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. Натомість більшовики втратили лише вбитими 300 солдатів.

Вшановувати Героїв битви під Крутами на державному рівні в Україні розпочали з 2004 року. За рік до того відповідний указ підписав президент Леонід Кучма.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 29 січня вшановує пам’ять святого апостола Петра. У народі день назвали Петро напівкорм, або Петрів день.

Що не можна робити у цей день

  • Цього дня не можна брати в руки нічого гострого.
  • Також не можна прати.

День ангела 29 січня святкують

Ян, Симон, Максим, Петро, Неоніла, Леоніла.

Прикмети дня

  • Якщо в коморі житнього хліба залишилось більше половини — бути хорошому врожаю.
  • Якщо вітер цього дня дує з північної сторони, слід очікували сильного морозу.

Події, що сталися 29 січня в Україні та світі

1886 рік — Німецький інженер Карл Бенц отримав патент на триколісний автомобіль з двигуном внутрішнього згорання. Він отримав назву «Motorwagen» й став першим автомобілем подібного типу.

1916 рік — Відбулися перші випробування англійського танка. А вже у вересні того року нова зброя з’явилася на полях Першої світової війни та зрештою вплинула на тактику ведення бою.

1960 рік — Лікарі Вашингтонського університету представили першу штучну нирку.

Цікаві факти з минулого

29 січня 1914 року було забезпечене перше автобусне сполучення за маршрутом Кам’янець-Подільський – Проскурів. Автотранспорт курсував двічі на добу.

На початку ХХ століття на території Подільської губернії придатними для регулярного автосполучення були лише шосейна дорога Ісаківці – Кам’янець-Подільський – Проскурів – Старокостянтинів, а також кілька під’їзних шляхів від міст і містечок до залізничних станцій. Саме ними здійснювалися перші авторейси. Організовували їх приватні підприємці.

У матеріалах наукової конференції «Хмельницький в контексті історії України» йдеться, що у 1901-1904 роках дозвіл на перевезення пасажирів і вантажів автомобілями Проскурівсько-Ісаковецьким і Старокостянтинівським шосе отримало семеро підприємців. Але жодний з них не зміг організувати регулярні перевезення. Наприклад, один з цих перевізників мав власну машину. Це був французький п’ятимісний лімузин «Darracq». Однак його шофер-механік зробив лише кілька рейсів у 1904 році за маршрутом Кам’янець-Подільський – Проскурів. Далі авто вийшло з ладу, а іншої на заміну не було.

Краєзнавці вважають, що розв’язати проблему регулярних перевезень на Поділлі вдалося лише після 1907 року, коли дозвіл на відкриття автосполучення Кам’янець-Подільський – Проскурів – Старокостянтинів було надано петербурзькому інженеру. Він зумів організувати більш-менш регулярний рух автобусів, що було важливо для губернського центру.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 29 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую