ye-logo.v1.2

20 лютого — який сьогодні день, іменини та цікаві факти

Історія 3446
20 лютого Україна відзначає День Героїв Небесної Сотні
20 лютого Україна відзначає День Героїв Небесної Сотні. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Прикмета дня: якщо цього дня сонце «заходить червоно», то буде холодне літо.

Сьогодні, 20 лютого, Україна відзначає День Героїв Небесної Сотні. Його було запроваджено для увічнення подвигу учасників Революції Гідності та пам’яті полеглих за свободу Героїв Небесної Сотні. Відповідний указ 11 лютого 2015 року підписав тодішній президент Петро Порошенко.

Саме 20 лютого 2014 року в Києві на вулиці Інститутській розпочалися розстріли учасників Революції Гідності. В Інтернеті впродовж дня з’являлося все більше відео та фотографій, на яких зафіксовано, як силовики з вогнепальної зброї стріляють у неозброєних протестувальників. Ті, наступаючи та рятуючи поранених побратимів, були змушені прикриватися щитами, які не могли їх захистити від куль.

Внаслідок подій того дня жителі Хмельниччини втратили своїх земляків: 52-річного Сергія Бондарчука зі Старокостянтинівщини, 55-річного Миколу Дзявульського зі Шепетівки, 53-річного Анатолія Корнєєва з Кам’янеччини та 44-річного Володимира Чаплінського, який родом зі Славутського району.

Як наслідок, тодішні події стали переломним моментом для повалення режиму президента Віктора Януковича.

Яке сьогодні церковне свято

У церковному календарі 20 лютого — день пам’яті преподобного Луки Елландського. За переказами, він народився у 896 році. Дотримувався жорсткого аскетизму й доброзичливо ставився до усіх людей. У 14 років прийняв життя ченця й на схилі літ поселився біля гори Гелікон, де навколо нього утворилася громада. Преподобний Лука збудував тут зі своїми послідовниками монастир, де зцілював хворих і виганяв бісів.

Що не можна робити у цей день

  • Цей день несприятливий для справляння весілля чи вінчання.
  • Не варто робити дорогі покупки.

День ангела 20 лютого святкують

Лука, Парфеній, Олександр, Петро, Олексій.

Прикмети дня

  • Якщо цього дня сонце «заходить червоно», то буде холодне літо.
  • Хмари високо — на сприятливу погоду.
  • Дощ у цей день означає, що в лютому морозів більше не буде.

Події, що сталися 20 лютого в Україні та світі

1054 рік — Вважається однією з можливих дат смерті 76-річного Великого князя київського Ярослава Мудрого. Деякі історики називають іншу дату — 17 лютого того ж року. Спадкоємцем Ярослава Мудрого став його син Ізяслав Ярославич, який не зумів втримати владу, а його міжусобна війна з братами стала початком розпаду Київської Русі.

2014 рік — На територію Автономної Республіки Крим вдерлися російські спецсили, які надалі забезпечили проведення так званого «референдуму» та подальшу анексію Криму. Тобто російська агресія розпочалася ще до повалення режиму Віктора Януковича, адже того дня він все ще залишався при владі. Одним з підтвердженням цього факту є медаль «За повернення Криму», на якій датою початку анексії Кримського півострова вказано саме 20 лютого 2014 року.

2020 рік — В Україну прибув літак з евакуйованими з Китаю українцями та іноземцями. Їх доправили з Уханя, який став епіцентром коронавірусу. Рейс приземлився в аеропорту Харкова. Серед евакуйованих були й жителі Хмельниччини.

Цікаві факти з минулого

20 лютого 1930 року мешканці Плужного нинішнього Шепетівського району підняли повстання проти більшовиків, яке поширилося на довколишні села та райони. Почалося все з рішення Шепетівського бюро комуністичної партії щодо закриття сільської церкви й виселення селянських сімей. Проте незабаром на вимогу громади храм все ж повернули. Й 20 лютого після молебню, на якому було орієнтовно дві тисячі вірян з дев’яти сіл, на вулиці жінки почали кричати: «Не чіпайте церков!», «Геть колективізацію!», «Геть радянську владу, будемо вибирати старосту!».

Тоді спершу натовп кинувся розбирати колективізовані зерно та інвентар. Далі юрба з понад 400 осіб попрямувала в сторону кордону з Польщею, імітуючи спробу його перетину. Проте за чотири кілометри від нього була зупинена загоном піднятих за тривогою прикордонників. Після переговорів селяни повернулися до Плужного, а далі роз’їхалися по домівках, дорогою агітуючи до спільних виступів.

Шепетівська округа. Фрагмент мапи УСРР 1923 року. Фото: uk.wikipedia.org

Шепетівська округа. Фрагмент мапи УСРР 1923 року. Фото: uk.wikipedia.org

Наступного дня повстання охопило 22 села тодішнього Плужненського району. Ще через день заворушення охопили 13 районів округи. У багатьох селах були вигнані сільські ради, розгромлені склади з посівним зерном, розібраний колективізований інвентар.

24 лютого з Харкова надійшов наказ оточити бунтівні села маневровими групами Славутського та Ямпільського прикордонних загонів, а ватажків заворушень — оточити. Для ліквідації селянських повстань у Шепетівську округу були введені сили військ Об’єднаного державного політичного управління, які й розправилися з повсталими. Під час зіткнень було вбито й поранено 49 селян, а понад дві тисячі — заарештовано.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 20 лютого».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую