ye-logo.v1.2

Знаменні дати

Історія 1988

За свою майже 600-річну історію Хмельницький пережив чимало подій.

 Цей, 2010 рік, як й всі інші, має багато ювілейних дат, деякі вже відсвяткували, а про деякі ще не згадали. Напередодні Дня міста нагадаємо хмельничанам про ювілеї, пов’язані з життям міста. Якщо не встигли відзначити, ще час є.
215 років тому. 5 липня 1795 року утворена Подільська губернія і один з її повітів став називатися Проскурівським із центром у місті Проскурові. Саме в цьому імператорському указі про створення губернії вперше зустрічається назва Проскурів, а не Плоскирів.
210 років тому. 8 жовтня 1800 року проскурівський повітовий землемір Дятлов завершив складання найдавнішого з відомих планів міста Проскурова. Згідно плану, через місто проходило два поштових шляхи на Кам’янець та Летичів, було 2 християнських та 2 єврейських кладовища, соборна дерев’яна церква, єврейська школа, млин, торгові лавки, нові кам’яні лавки, казенна кам’яна будова (казначейство), великий став із греблею.
140 років тому. У 1870 році введено в дію залізничну лінію Жмеринка – Проскурів – Волочиськ. На східній околиці міста побудовано залізничну станцію та вокзал.
135 років тому. У 1875 році в місті розквартировані штаб та три стрілецькі роти 46-го піхотного Дніпровського полку.
130 років тому. У Проскурові вперше відбулися вибори до міської думи згідно “міської реформи 1870 року”. Членів думи (“гласних”) обирали на 4 роки, право на участь у виборах надавалося лише замо- жним верствам населення, які сплачува- ли великі податки до міської скарбниці й досягли 25 років. Вибрана міська дума обрала міського голову – ним став поміч- ник повітового справника К.Пенський.
130 років тому. У 1880 році відкрито першу в місті фотографію. Її власником був міщанин Матвій Юргилевич.
125 років тому. У 1885 році на міському Бузькому ставу міщанин Ф.Бургардт влаштував громадські купальні – тобто те, що нині ми називаємо пляжем.
100 років тому. У січні 1910 року вийшла перша проскурівська газета – що- тижневик “Tygodnik Podolski” (Поділь- ський тижневик). Видання було приватне, польською мовою, мало 16 сторінок. Редактор-видавець С.Зембржуський. Газета виходила до травня 1912 р.
85 років тому. У 1925 році надано дозвіл польській громаді на цвинтарі с. Гречани влаштувати капличку. Нині на її місці – костьол Св.Анни.
80 років тому. У 1930 році заснована макаронна фабрика.
75 років тому. У 1935 році заснована дитяча музична школа №1. Розмістилась вона по вул. Глухій, 3 (нині – вул. Пилипчука), навчання було відкрито у класах фортепіано та скрипки, перший набір 30 учнів.
70 років тому. У листопаді 1940 року відкрито кінотеатр ім.Чкалова – один із найбільших та найсучасніших на той час в Україні. Нині кінотеатр носить ім'я Т.Шевченка.
65 років тому. У січні 1945 року стала до ладу взуттєва фабрика. 32 робітники за рік виробили 4,5 тисячі пар чоловічих черевиків.
65 років тому. У 1945 році з Кам'янця-Подільського до Проскурова переведено управління Подільської єпархії. Керуючим  призначено єпископа Максима. Одно- часно із складу Подільської єпархії виокремилася у самостійну Вінницька єпархія.
60 років тому. У 1950 році заснована міська центральна бібліотека.
55 років тому. У липні 1955 року на привокзальній площі відкрито перший в місті пам’ятник Б.Хмельницькому. Автори – київські скульптори А.Олійник та М.Вронський.
50 років тому. У січні 1960 року в місті з'явилась професійна команда – футболісти хмельницького “Динамо” отримали статус команди майстрів та стартували в чемпіонаті СРСР у класі “Б”.
50 років тому. У 1960 році завершено спорудження нового приміщення театру на розі вулиць Кам’янецької і Гагаріна. Нині в цьому приміщенні розміщена філармонія.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Інформація з інших ресурсів

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую