ye-logo.v1.2

Древній сувій часів Русі: науковці розгадали, кому адресований унікальний артефакт з Полонного

Історія 18372
Унікальна свинцева грамота містить текст двох листів, адресованих одній людині
Унікальна свинцева грамота містить текст двох листів, адресованих одній людині. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Свинцевий сувій з написом кирилицею, був знайдений восени 2021 року під час масштабних археологічних досліджень.

У День української мови та писемності, який в Україні відзначають 9 листопада, археолог Тимур Бобровський привідкрив таємницю унікального історичного артефакту, свого роду послання з минулого – свинцевого сувою, знайденого на Хмельниччині.

Нагадаємо, на цю рідкісну знахідку з написом кирилицею, натрапили восени 2021 року під час масштабних археологічних досліджень в історичній частині Полонного. Проводила тоді охоронні розкопки експедиція науковців «Охоронної археологічної служби України» під керівництвом кандидата історичних наук, археолога Павла Нечитайла.

Саме тоді, під час розкопок, археолог Дмитро Тимчук у культурному шарі ХІІ століття знайшов загадковий свинцевий сувій з прокресленими на ньому кириличними літерами. Ще тоді, з огляду на цінність знахідки, науковці робили висновки, що це, без перебільшення, той артефакт, який може відкрити досі невідомі факти з історії міста, та є надзвичайно важливими для науки усієї України.

На рідкісну знахідку з написом кирилицею натрапили восени 2021 року під час масштабних археологічних досліджень в історичній частині Полонного. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Аби прочитати цей напис і визначити призначення знахідки, свинцевий сувій потрібно було розгорнути. Оскільки артефакт древній - це належало зробити реставраторам.

«Артефакт унікальний, - розповідав тоді сайту «Є» керівник експедиції Павло Нечитайло. - Це пластина, на якій збереглися залишки напису в три рядки. Частина цього напису досить добре читається. Аби атрибутувати знахідку та прочитати напис, ми звернулись до завідувача сектором археологічних досліджень Національного заповідника «Софія Київська» Тимура Бобровського».

Тоді науковець відзначав, що знахідка є доволі рідкісною і датується в межах 1120-1160 років.

Наразі написи на свинцевому сувої уже розшифрували. Утім, зміст науковці поки тримають в таємниці.

Наразі написи на свинцевому сувої уже розшифрували. Фото: надане Павлом Нечитайлом

Щоправда, деякі деталі Тимур Бобровський таки розповів саме сьогодні, у День української писемності та мови.

«Київський художник-реставратор Віктор Голуб розгорнув та розчистив знахідку, яка виявилася унікальною свинцевою грамотою з доволі великим - понад 30 слів - текстом двох листів, адресованих одній особі на ім'я Міч, - написав Тимур Бобровський на своїй сторінці у фейсбуці. - На сьогодні «Грамота къ Мичеви» прочитана нами повністю, і незабаром з її надзвичайно цікавим змістом можна буде ознайомитися в деталях».

У коментарях він зазначив, що її зміст містить багато цікавого, навіть Київ згадується, але до офіційного оприлюднення в грудні подробиць не буде.

Археолог зазначив, що презентувати розгадані секрети свинцевого сувою планують в грудні на київській конференції «Могилянські читання».

«Саме тоді буде нагода дізнатися більше про унікальну пам'ятку писемності Київського князівства, створену в ХІІ столітті на говірці, яка прислужилася підгрунтям для формування сучасної української мови», - каже Тимур Бобровський.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую