Гаряча тема:
- Війна
Як хмельничани 20 років тому підтримали Помаранчеву революцію - історія в архівних фото
Під помаранчевими стягами гуртувалися громадяни, яким була небайдужа доля України.
Двадцять років тому в Україні сталися події, які увійшли в історію як Помаранчева революція. Нині їх називають такими, що заклали початок змін в українському суспільстві та нашій історії.
Із листопада 2004 року, коли Україна вибухнула масовими протестами після фальсифікацій на виборах на користь Віктора Януковича, і фактично до інавгурації Президента Віктора Ющенка 23 січня 2005 року, українське суспільство демонструвало волю до змін і прагнення до справедливості.
Як зазначають в Українському інституті національної пам'яті, пік громадянського супротиву припав на дні, коли під час другого туру виборів 21 листопада 2004 року українці робили свій вибір між чинним прем'єр-міністром Віктором Януковичем і кандидатом від опозиції Віктором Ющенком. Одразу ж наступної ночі Центральна виборча комісія оголосила попередні результати виборів на користь Януковича. Тоді ж команда кандидата Віктора Ющенка заявила про масові фальсифікації результатів голосування. Про фальшування також свідчили дані Національного екзит-полу.
У ці дні українці масово вийшли протестувати на Майдан Незалежності в Києві та на головні площі українських міст. А помаранчевий колір символіки виборчої кампанії кандидата в президенти Віктора Ющенка, став символом революційних настроїв.
На Хмельниччині також розпочалися мітинги, на які збиралися тисячі людей. Чимало мешканців області були серед протестувальників і на Майдані Незалежності у столиці.
Мешканці Хмельниччини під час акцій протестів у Києві, 2004 рік
Як результат, міські ради Хмельниччини, а згодом і обласна, на тлі масових виступів громадян проти фальсифікації результатів виборів, одна за одною ухвалювали рішення про недовіру Центральній виборчій комісії з вимогою скасувати результати виборів на всіх виборчих дільницях. Також приймали звернення до депутатів Верховної Ради України з вимогою не визнавати легітимності виборів 21 листопада.
Масові виступи громадян у Хмельницькому проти фальсифікації результатів виборів. 2004 рік
Під тиском суспільства, в результаті Верховний суд України ухвалив рішення про переголосування другого туру президентських виборів.
«Третій тур» 26 грудня, як часто називали переголосування, засвідчив перемогу Віктора Ющенка. 28 грудня було оброблено 100 відсотків протоколів. Згідно з оприлюдненими даними Віктор Ющенко набрав 51,99 відсотка голосів виборців, Віктор Янукович – 44,19 відсотка.
І лише 10 січня 2005 року Центральна виборча комісія оголосила офіційні результати виборів. Однак через розгляд скарг штабу Віктора Януковича у Верховному суді постанову Центральної виборчої комісії було опубліковано лише 20 січня 2005 року.
23 січня 2005 року відбулася інавгурація Віктора Ющенка на врочистому засіданні Верховної Ради. Після цього новообраний президент виступив на Майдані Незалежності, де у присутності 59 офіційних зарубіжних делегацій та майже 500 тисяч людей пройшла друга частина інавгурації.
Майдан Незалежності у Хмельницькому, 2004 рік
Як зазначають в Інституті Національної пам'яті України, хоча Помаранчевий майдан не мав відверто антиросійського характеру, чимало його вже на той час учасників усвідомлювали, у чиїх інтересах перемога Януковича та яке майбутнє може очікувати Україну, якщо він стане очільником держави. І саме масові протести 20 років тому вперше продемонстрували силу українського громадянського суспільства і позначили необхідний, як здавалося багатьом протестувальникам, перегляд курсу пострадянської України – від проросійського до проєвропейського.
Якою була Помаранчева революція на Хмельниччині – в архівних фото сайту «Є ye.ua»:
Помаранчева революція, Хмельницький, 2004 рік
Помаранчева революція, Хмельницький, 2004 рік
Помаранчева революція, Хмельницький, 2004 рік
Помаранчева революція, Хмельницький, 2004 рік
Помаранчева революція, Хмельницький, 2004 рік
Помаранчева революція, Хмельницький, 2004 рік
Помаранчева революція, Хмельницький, 2004 рік
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: