Гаряча тема:
- Війна
Стадіон у Хмельницькому: від іподрому до спортивної арени на 7 тисяч глядачів. Історія у фото

Цій спортивній локації міста - вже сотня років.
Наша сьогоднішня добірка ретрофото, сподіваємося, припаде до душі не лише поціновувачам спорту, а й всім хмельничанам. Адже, що не кажіть, а центральний міський стадіон - місце досить непересічне. Тут відбуваються не лише футбольні матчі, спортивні тренування, а й інші культурні та соціальні події.
Якщо ж заглибитися в історію появи стадіону, то вона вже добігла до… сотні років. Саме так.
Сергій Єсюнін, автор книги «Хмельницький футбол. Події. Історія. Статистика», учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею розповів cайту «Є ye.ua», що хоч дати першого футбольного матчу в місті історичні джерела не фіксують, відомо, що розпочали популяризувати цей вид спорту в Проскурові на початку ХХ століття. Футбол в місті ставав дедалі популярнішим, тож виникла і потреба в стадіоні, де б могли проводити матчі.
Як каже Сергій Єсюнін, перший справжній стадіон Проскурів «отримав» у 1927 році - з полем, лавками та навіть невеликим дерев'яним навісом для глядачів. І звели його... на місці колишнього іподрому (нині – навпроти сучасного парку імені Івана Франка, за залізничною колією, про що нагадувала назва провулку Іподромний).
«Іподром був величезним пустирем, в деяких місцях стояла вода, ріс очерет і навіть водилися дикі качки. Не один день обрану під стадіон ділянку осушували та підсипали ґрунт на розміченому футбольному полі. Пізніше вздовж поля встановили лавки і побудували дерев'яний навіс для глядачів, поруч обладнали волейбольний і баскетбольний майданчики, легкоатлетичні сектори. Після завершення всіх робіт, у 1927 році, в урочистій обстановці був відкритий перший у Проскурові «спортстадіон». Саме тут у довоєнний час проходили найголовніші футбольні двобої і спортивні змагання. А незабаром стадіон перейшов у відомство товариства «Динамо» і отримав відповідну назву», - розповідає Сергій Єсюнін.
Та вже наприкінці 30-х постало питання будівництва нового стадіону. Для новобудови обрали майданчик, де нині і розташований спорткомплекс «Поділля». Введення в дію спортарени було заплановано на 1942 рік, але Друга світова війна перекреслила всі плани. Роботи розпочали в квітні 1950 року. Зводили стадіон, як кажуть, народною будовою у рекордно короткий термін - півтора місяці. Урочисте відкриття відбулося 16 травня 1950 року.
На початку 1960 року, як розповідає Сергій Єсюнін, Хмельницька футбольна команда «Динамо» отримала статус майстрів та право виступати у всесоюзних чемпіонатах, однак виникла проблема – міський стадіон не відповідав вимогам матчів такого рівня. А отже, постало гостре питання про нове будівництво. Як результат – всього за три місяці «виросли» нові залізобетонні трибуни на 10 тисяч 20 місць! Урочисте відкриття стадіону відбулося 24 квітня 1960 року. А заразом – ще й перший матч на оновленому полі.
З 1990 року, розповідає Сергій Єсюнін, в історії стадіону почалася «чорна смуга», що тривала майже десятиліття: спортивна арена міста переходила з рук у руки, змінюючи своїх господарів, власників, орендарів. Споруда почала руйнуватися. Лише на початку 2000 року міська рада прийняла стадіон у комунальну власність міста і тоді задумали провести повну його реконструкцію. До 2003-го фактично заново спорудили центральну трибуну, адміністративні та господарські приміщення…
Нині спорткомплекс «Поділля» вміщує майже 7 тисяч глядачів та є центральним міським стадіоном Хмельницького і домашньою ареною футбольного клубу «Поділля».
Перший стадіон у Проскурові відкрили у 1927 році. Звели його на місці колишнього іподрому (орієнтовно - нині це поблизу Теплокомуненерго). Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Наприкінці 1930-х постало питання будівництва нового стадіону. Для новобудови обрали майданчик, де нині й розташований спорткомплекс «Поділля». Утім, відкрили його лише після війни - 16 травня 1950 року.
Відтоді саме тут проходили найголовніші спортивні змагання. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Стадіон перебував у відомстві товариства «Динамо», тож і мав відповідну назву. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Тут у літній період проводили футбольні матчі чемпіонатів міста й області. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
На початку 1960 року Хмельницька футбольна команда «Динамо» отримала статус майстрів та право виступати у всесоюзних чемпіонатах, тож стадіон вирішили перебудувати. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Зводили його дуже швидко. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Як результат – всього за три місяці «виросли» нові залізобетонні трибуни на 10 тисяч 20 місць. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Також збудували роздягальні, душові, медпункт. А ще встановили щогли електричного освітлення, котрого в той час більшість стадіонів ще не мала. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Урочисте відкриття стадіону відбулося 24 квітня 1960 року. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
"Байкери" середини ХХ століття біля стадіону. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Нині спорткомплекс «Поділля» вміщує майже 7 тисяч глядачів та є центральним міським стадіоном Хмельницького і домашньою ареною футбольного клубу «Поділля». Фото: з архіву сайту "Є"
Матеріал створено в межах проєкту Львівського медіафоруму за підтримки ЮНЕСКО та народу Японії. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи вираження поглядів в Україні. Автори несуть повну відповідальність за підбір і виклад фактів, що містяться в публікації, а також за висловлені в ній думки.
Читайте також: Знайомі локації Хмельницького ...надцять років тому. Історія у фото
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами:
Адміністратор 28.02.2025 16:22
Дякуємо, що нас читаєте! Обов'язково щось пошукаємо і про Ружичну, змагання на байдарках та цікаві фото. Дякуємо за ідею
Лео 27.02.2025 22:13
Хороша стаття, ще наше ФК Поділля по моєму мало назву "Хвиля" з 1975 по 1978 рік, а взагалі Хмельницький це спортивне місто в цьому році виповнюється 60 років як 1 першого вересня 1965року на Ружичній ( де 50 пятьдесят лебедів прилетіло) проходив Чемпіонат Всесоюзний з греблі на Байдарках і Каноє, там збудували чудову базу для спортсменів, пірси, вишки і трибуни для глядачів на березі річки Кудрянка і навіть збудували ресторан Веселка для гостей чемпіонату, пірси , вишка , залишки трибун і саму будівлю ще можна побачити, будівля занепадає як і сама територія , жаль що дуже мало інформації та фото про той чемпіонат, може Ви журналісти щось "відкопаєте" про Чемпіонат 1965 року на Ружичній, і покажіть ще як зараз виглядає ця територія ( знаходиться біля кафе Ріца"