Гаряча тема:
- Війна
Невідомі світлини з німецького архіву: яким був Проскурів 1941 року. Історія у фото

Світлини зроблені в липні, в перші дні окупації міста...
У хмельницьких інтернет-спільнотах історичного спрямування світлин давнього Проскурова та Хмельницького (а місто перейменоване, нагадаємо, у 1954 році) публікують чимало. Утім, за лавиною копіювань часом дуже важко встановити авторів фото та те, де зберігаються оригінали. Тому сьогоднішня добірка старих світлин на сайті «Є ye.ua» досить особлива. Це фото Проскурова, віднайдені в німецькому архіві. І є серед них такі, як донедавна не були оприлюднені на загал. Їх віднайшов Андрій Пох на сайті дослідницької програми invenio німецького Федерального архіву та поділився знахідкою з сайтом «Є ye.ua».
Як зазначено в описі до фото, вони зроблені в липні 1941 року. Це був початок окупації Проскурова: німецькі війська увійшли у місто 8 липня 1941 року.
На світлинах, про які ми розповімо далі, Проскурів, будинки та вулиці, його мешканці.
Зокрема, на одному з фото - будинок Берлянта, який радянські військові висадили в повітря в 1941 році. Саме тоді, коли німецькі війська входили в місто. Нині на цьому місці Ангел Скорботи.
До слова, світлини цієї будівлі, чи вірніше її руїн, зроблених в період німецької окупації, ми публікували раніше також. Однак на тій, яку оприлюднюємо наразі, будинок Берлянта з іншого ракурсу. Навіть в руїні можна розгледіти його архітектурну красу.
Як розповів сайту «Є ye.ua» Сергій Єсюнін, краєзнавець, учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею, спорудив цей прибутковий будинок проскурівський купець Янкель Берлянт у 1910 році. Будівля вийшла розкішною, її одразу стали називати найкрасивішою в місті. Оренда приміщень тут була недешевою, тож охочих було спочатку небагато. Але з 1912 року весь будинок у довгострокову оренду взяло управління Подільської залізниці. Після встановлення радянської влади Подільську залізницю націоналізували, управління ліквідували, а будинок Берлянта передали військовому відомству.
Тож у 1930-х роках тут був штаб кавалерійського корпусу Червоного козацтва та відділи НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ). І, як зазначає Сергій Єсюнін, доля цього будинку була вирішена саме 8 липня 1941 року, коли Проскурів залишали радянські війська. Не встигаючи вивезти важливу документацію, вони підірвали будинок Берлянта, аби знищити архіви.
На ще одному фото з німецького Федерального архіву – будинок, знову ж таки, нині вже неіснуючий. За словами Сергія Єсюніна, стояв він був на Проскурівській, там, де нині ЦУМ.
Саме в цій будівлі, було розташування органів Державного політичного управління (ДПУ до 1934), потім НКВС, з 1946 року – МДБ (Міністерства державної безпеки). Його знесли наприкінці 1960-х років разом з двома одноповерховими будинками, що були праворуч і ліворуч, а на їх місці побудували ЦУМ.
До слова, про те, як у місті радянська влада приховувала сліди злочинів режиму та які страшні знахідки відкрилися під час будівництва центрального універмагу, можна дізнатися з у матеріалі «Імена тисяч вбитих у підвалах Проскурова досі невідомі».
Отож, яким був Проскурів у липні 1941 року, дивіться у фото:
На цій світлині - будинок Берлянта, зведений у Проскурові в 1910 році. Його називали найкрасивішим в місті. Із 30-х років минулого століття тут були відділи НКВС. Будівлю радянські військові висадили в повітря 8 липня 1941 року. Не встигаючи вивезти важливу документацію, вони підірвали будинок Берлянта, аби знищити архіви. Ліворуч - колишній будинок офіцерів, зведений у 1939 році. Наразі тут розташований навчальний корпус Хмельницького університету управління та права. Фото: invenio.bundesarchiv.de
Цього будинку також вже немає. Він стояв на Проскурівській, там, де нині ЦУМ. Саме в цій будівлі, були розташування органів Державного політичного управління (ДПУ до 1934), потім НКВС, з 1946 року – МДБ (Міністерства державної безпеки). Знесли будинок наприкінці 1960-х років разом з двома одноповерховими спорудами, що були праворуч і ліворуч, а на їх місці побудували центральний універмаг. Фото: invenio.bundesarchiv.de
Очевидно, це фото – з околиць міста. На сайті архіву світлина підписана як «отара овець поблизу Проскурова». Фото: invenio.bundesarchiv.de
Одна з вулиць у Проскурові в липні 1941 року. Фото: invenio.bundesarchiv.de
Оригінальний підпис під фото - «Повернення мігрантів у Проскурові», 1941 рік. Босоніж та з пожиками за спиною - такими потрапили в кадр німецького фотографа дві жінки. Фото: invenio.bundesarchiv.de
Матеріал створено в межах проєкту Львівського медіафоруму за підтримки ЮНЕСКО та народу Японії. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи вираження поглядів в Україні. Автори несуть повну відповідальність за підбір і виклад фактів, що містяться в публікації, а також за висловлені в ній думки.
До теми: Собор, вежа та зодіакальне світло: Проскурів 1942 року з воєнного щоденника у малюнках
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: