Гаряча тема:
- Війна
Вулиця Кам'янецька у Хмельницькому: найдавніший житловий будинок, арештантський замок і не тільки. Історія у фото

Ця вулиця відома з давніх часів, колись її називали Кам'янецькою поштовою дорогою.
Кам'янецька в Хмельницькому – найстаріша вулиця. Колись вона мала назву Кам'янецька поштова дорога. Бере початок від Південного Бугу та тягнеться аж до Ружичної, а відтак є ще й найдовшою вулицею у місті. Не дивно, що тут здавна вирувало активне життя Проскурова, а якщо, скажімо, брати ХІХ століття, то місцевість від підземного переходу до зупинки «Юність» взагалі була серцем містечка, його центром.
Тож саме на Кам'янецькій збереглися донині дві найстаріші будівлі в Хмельницькому – житловий будинок та арештантський замок - відомий як СІЗО.
З розширенням міста Кам'янецька рік за роком розбудовувалася на південь, за залізничний переїзд, аж до нинішнього мікрорайону Ружична. До речі, Ружична на околиці Проскурова свого часу була доволі великим селом. Ба, навіть більше, аж до 1962 року - центром Ружичнянського району. Лише в 1981 році це приміське село включили до меж міста Хмельницький.
Але повернемося до давніх будівель Кам'янецької. Отож, де ховається найстаріший житловий будинок в Хмельницькому? Знайти його, виявляється, зовсім не важко. Це споруда на Кам'янецькій, 16. Навіть якщо на перший погляд вам здасться, що його побудували в радянські роки, - це зовсім не так. Він справді найстаріший житловий будинок міста, який зберігся до нашого часу.
Як розповідав сайту «Є ye.ua» Сергій Єсюнін, краєзнавець, учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею, його збудував у 1862 році купець Гершко Маранц, який тоді входив у п'ятірку найбагатших торгівців міста середини ХІХ століття. Також він володів нерухомістю у Відні.
За словами Сергія Єсюніна, купець не випадково звів свою оселю на цій ділянці нинішньої Кам'янецької, адже тут всередині ХІХ століття був центр Проскурова: працювали магазини та різноманітні установи, а біля греблі - два млини.
Зводили це житло за окремим проєктом, який можна знайти у місцевому архіві. Як розповідає Сергій Єсюнін, цей документ підтверджує, що споруда не зазнала значних перебудов, змінився лише фасад. Будівля має планування типового купецької оселі. Зокрема, великі підвали. Перший поверх відводився виключно під магазини, а на другому - розміщувалися житлові кімнати. Там жили сім'я Гершко Маранца та купці, які співпрацювали з ним.
А ще цей будинок тісно пов'язаний з юдейською історією Проскурова. Гершко Маранц був відомим меценатом і підтримував місцеву єврейську громаду. Зокрема, він надавав житло проскурівському рабину Мойсею Руденському. А той заснував у Проскурові єврейську бібліотеку, яку можна вважати першою в місті. У неї, до речі, вели одні з дверей будинку на вулиці Кам'янецькій, 16.
Ще одна історична цінність цього житла «захована» під землею. Це підвали. Тут їм вдалося вціліти та зберегли старі склепіння.
Наступна з будівель, яка є однією з найстаріших у місті, також розташована на Кам'янецькій. Це слідчий ізолятор, який мав колись назву арештантський замок. Йому майже два століття. Побудований у 1830 році й усі ці роки він завжди виконував лише одну функцію - утримання засуджених.
За словами Сергія Єсюніна, будівля є унікальною пам'яткою архітектури. Адже тут, окрім самої будівлі, до нашого часу збереглися і кам'яні мури, і в'їзна брама арештантського замку. Це якраз та частина, яка розташована вздовж вулиці Кам'янецької. Наприкінці 70-х років XX століття її облицювали плиткою, тому її, на жаль, наразі не видно. Детальніше про історію арештантського будинку можна дізнатися у матеріалі «Два століття з мурами і гратами: історія найстарішої будівлі Хмельницького».
Детальніше про історію Кам'янецької - у фото:
Вулиця Кам'янецька початку ХХ століття. Світлина зроблена до 1904 року. Локаційно, це місце біля зупинки «Либідь Плаза», перед підземним переходом. Фото: надане авторами видання «Історія міста Хмельницького в листівках» (автори Сергій Єсюнін та Дмитро Казанцев)
На цій поштівці (період 1904-1910 років) - Кам'янецька в місці її перетину з теперішньою вулицею Подільською (тоді – Купецькою), там, де підземний перехід. Одноповерхова будівля праворуч – старе повітове казначейство, яке збудували 1798 року. Діяло воно тут до 1895 року, а потім переїхало у нове приміщення. Тоді будівлю переобладнали під торгові ряди. У 1978 році її знесли та збудували на цьому місці 16-поверхівку з магазином «Книжковий світ». Всі інші будинки на фото – приватні міщанські та купецькі, з крамницями та майстернями. Жодний з них до наших днів не зберігся. Фото: надане авторами видання «Історія міста Хмельницького в листівках» (автори Сергій Єсюнін та Дмитро Казанцев)
Те ж саме перехрестя, але вже з іншого ракурсу. Ліворуч будівлі, де зараз височить Ощадбанк. Поштівка також зроблена у період 1904-1910 років. Фото: надане авторами видання «Історія міста Хмельницького в листівках» (автори Сергій Єсюнін та Дмитро Казанцев)
Забудова на Кам'янецькій у 1950-і роки. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницький
Таким був залізничний переїзд на Кам'янецькій до кінця 1950-х років, до його перебудови. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницький
Будівництво мосту на Кам'янецькому переїзді. Розпочали його в 1959 році. У перший рік будівельники зробили величезний обсяг робіт по підняттю рівня шосе, у 1960 почали монтаж залізобетонного моста, а вже наступного року перші автомобілі проїхали новим мостом. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Кам'янецька на перехресті з Подільською. 1960-ті роки. Ліворуч біліє будівля СІЗО, а на місці старого будинку - нині зупинка громадського транспорту. Старовинного будинку праворуч також вже немає. На цьому місці Ощадбанк. Далі праворуч - будинок художників, який звели в 1962 році. Фото: з фондів Хмельницького обласного краєзнавчого музею
Перехрестя вулиць Кам'янецької та Подільської. Кінець 1970-х років. Ліворуч паркан, за яким зводять перший в місті 16-поверховий хмарочос. Прямо - міська забудова кінця ХІХ - початку ХХ століття. На цьому місці нині Либідь плаза. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького
16-поверхівка на розі нинішніх Подільської та Кам'янецької, до речі, "виросла" за... 24 дні. Сталося це 1978 року. Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького
Поворот з Кам'янецької на Подільську. Ліворуч бачимо вивіску магазину "Книжковий світ", а поруч з нинішнім "Дитячим світом" - все ще типову проскурівську забудову. А вже у 1993 році під перехрестям збудують підземний перехід... Фото: з фондів музею історії міста Хмельницького
Будівля на Кам'янецькій, 16 (з коминами на даху) - найстаріший житловий будинок, який зберігся в місті. Зведений він у 1862 році купцем Гершком Маранцом, який входив у п'ятірку найбагатших торгівців міста середини ХІХ століття. Фото: з архіву сайту «Є»
На першому поверсі будинку Гершко Маранца були розміщені магазини та єврейська бібліотека, на другому - кімнати для житла. Проєкт будівлі, який зберігається в архіві. Фото: надане Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм
У найстарішому житловому будинку, збудованому в 1862 році, вціліли підвали зі склепіннями. Фото: з архіву сайту «Є»
Арештантському будинку, а нині СІЗО, в Хмельницькому майже 200 років. Фото: з архіву сайту «Є»
Матеріал створено в межах проєкту Львівського медіафоруму за підтримки ЮНЕСКО та народу Японії. Проєкт є частиною ширших зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи вираження поглядів в Україні. Автори несуть повну відповідальність за підбір і виклад фактів, що містяться в публікації, а також за висловлені в ній думки.
Читайте також: Собор, вежа та зодіакальне світло: Проскурів 1942 року з воєнного щоденника у малюнках
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: