ye-logo.v1.2

Замок у токах – монумент людської писемної культури

Історія 2485
Фото: Фото О. КОЛОСОВСЬКОГО.

Село Ожигівці Волочиського району Хмельницької області та Токи Підволочиського району Тернопільської області роз’єднують лише вузенький Збруч та озеро на ньому.

 Не дивно, що давня історія обох сіл має багато спільного та колись вони слугували єдиною резиденцією князя Януша Збаразького. Саме він наприкінці ХVI століття побудував на природному скелястому острівці між Ожигівцями та Токами кам’яний замок, який назвав Новий Збараж – на відміну від родового Збаража, розташованого за 25 км на захід.
 У ХVIІ – ХVIІІ століттях замком володіли князі Вишневецькі, згодом Чарнецькі. Вони дещо перебудували його – в замку був споруджений палац, одна із веж перебудована на костьол. У ХІХ столітті замок, хоча й перебував у власності Генріха Дорнбаха, але стояв переважно пусткою. Згодом війни ХХ століття та банальна потреба у камені перетворили замок на руїну. Першими почали розбирати його царські війська у 1915 році для будівництва стратегічно важливої дороги між Волочиськом та Підволочиськом. Продовжили місцеві мешканці у радянські часи – в обох селах з нього побудовано чимало домівок та хлівів. Але, незважаючи на це, потужні замкові стіни та південна вежа доволі непогано збереглися. Вже в наш час проведені часткова консервація замкових споруд та прибирання його території. На перший погляд руїни замку у Токах мало чим відрізняються від подібних історичних залишків у інших селах. Хіба що прилегле озеро додає романтичності. Проте, певна унікальність споруди полягає в тому, що понад століття на стінах замкової вежі залишали свої автографи тисячі людей. Так сталося, що саме тоді, коли замок почав перетворюватись на романтичні руїни, у навколишньому світі раптово з’являються туристи. А туристам чомусь завжди дуже хочеться залишити своє ім’я у віках. Усюди, де тільки могли дістати руки письменного мандрівника, стіни старої вежі покриті “петрогліфами” на кшталт “тут був Вася”. Дати відвідувань сягають ХІХ століття, є написи польською та іншими мовами!
Отож й виходить, що руїни у селі Токи у майбутньому мають всі шанси бути не просто пам’яткою архітектури, а й унікальним петрогліфічним комплексом і культурологічним монументом  людської писемної культури. Так що, спішіть відвідати Токи. Дістатись не важко – від Волочиська до Ожиговець –
8 км, а там лише вузенький Збруч мостом перетнути.Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Інформація з інших ресурсів

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую