Гаряча тема:
- Війна
Рибалочка, бджолоїдка і снігур, або Краса, що літає

“Птаха — це прекрасне боже творіння”, - спадає на думку після перегляду фотографій хмельничанина Анатолія Вітюка.
Підприємець, генеральний директор компанії «Корвет» має цікаве хобі — фотографувати птахів рідного краю. Нещодавно він презентував свій творчий доробок на персональній фотовиставці «Дивосвіт птахів Поділля».
“Усе почалося років три тому. Під час рибалки на Дністрі, де я часто буваю, побачив папугу — таке гарне і яскраве забарвлення мала пташка. Але виявилося, що це зовсім інший птах — рибалочка, який мешкає в цих краях. Був неймовірно вражений. Прожив більшу половину свого життя, але не знав, що поряд з нами є такі дивовижні створіння”, - розповідає пан Анатолій.
“Маскуюся під сніп сіна”
Після цього він почав знайомитися з основами орнітології, шукати потрібну апаратуру, вивчати прийоми маскування та фотографування. “На це пішло кілька років, та навчання триває і досі, - пояснює фотограф. - Щоб знайти місце, куди пташка прилетить і змогти підійти до неї, треба знати її звички, ареал, час, коли гніздиться, прилітає і відлітає. А щоб сфотографувати пташку так, щоб було видно її погляд, потрібно влаштувати “засідку” на відстані від двох до десяти метрів, залежно від апаратури і розміру птаха”.
Просто так птах не підпустить людину близько, тому фотографу необхідно добре замаскуватися, щоб пернатий не ідентифікував його з небезпекою. В арсеналі Анатолія Вітюка два способи маскування: костюм “лісовик”, в якому він “прикидається” снопом сіна, і намет у кольоровій гамі навколишнього світу (взимку — білий, влітку — зелений).
Під прикриттям доводиться сидіти по декілька годин, і в спеку, і в мороз. Нещодавно пан Анатолій при морозі -15°С три години вичікував на сивого дятла, який має дуже гарне зелено-сиве забарвлення. Та результат був вартий того.
15 кг апаратури за плечима
Однак наявність хорошої апаратури та вдалого маскування — це ще не всі тонкощі фотографування птахів. Також необхідне хороше освітлення і гарний фон. Наприклад, якщо сфотографувати крилатого красеня в чагарнику, на фото буде багато зайвих деталей, що відволікатимуть від об’єкта.
Перед зйомкою відбувається підготовка, яка може тривати кілька днів, а то й тижнів. “Взимку привабити птаха простіше: треба приносити їжу на одне і те ж місце кілька днів, щоб він звик до цього. В шлюбний період (квітень-травень) можна включити аудіозапис із пташиним співом. В інших ситуаціях ми разом з дружиною розробляємо маршрут місцями, де різні види птахів гніздяться, встаємо рано-вранці і йдемо... Це може бути п’ять-десять кілометрів лісами, полями. Придивляємося, де вони частіше сідають, робимо маркування. А вже через декілька днів вирушаю з апаратурою, яка важить близько 15 кг, ще й має незручні габарити”. До речі, дружина Тетяна повністю підтримує захоплення чоловіка, є співавтором багатьох робіт.
Вird watching в Україні лише розвивається
Спочатку Анатолій Вітюк фотографував птахів для власного задоволення, але пізніше зрозумів, що це потрібно людям. “Коли показував знімки друзям, вони не вірили, що ці птахи літають поряд з нами, а не десь в Африці. Усі наполягали, що роботи потрібно показати широкому загалу”, - розповідає пан Анатолій.
В його доробку — близько ста видів птахів Поділля, він планує представити усіх пернатих, що мешкають в нашому краї, а це близько 250.
“В світі bird watching (англ., спостереження за птахами) дуже популярний, а у нас тільки починає розвиватися. Зараз у Хмельницькому триває конкурс на найкраще фото птаха, 1 квітня, а це Міжнародний день птахів, будуть підбиті підсумки, найкращі отримають призи та відзнаки”, - розповідає пан Анатолій. Він планує підтримувати цей конкурс і надалі. Адже в Хмельницькому є люди, які захоплюються птахами, запевняє фотограф.
Кожна пташка гарна по-своєму, однак у Анатолія Вітюка є улюблені пернаті, серед них: рибалочка, зустріч з яким дала поштовх захопленню, бджолоїдка, котра має фантастичне забарвлення, птах із дитинства — снігур, тендітна горлиця, а також довгохвоста синиця. “Це дуже азартна і рухлива пташка, такий собі біленький пухнастик”, - пан Анатолій характеризує останню.
Його мета — показати людям красу, яка поряд, та яку ми не помічаємо через повсякденні турботи.
Ксенія ЖУЖА.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: