ye-logo.v1.2
15 Жовтня, 2019

Колекцію старовинних сорочок та експозицію із писанок презентували у музеї міста Хмельницького

Наталя ГАРМАТЮК Культура 1315
Майстриня відроджує древнє українське мистецтво
Майстриня відроджує древнє українське мистецтво. Фото: автора

Переглянути виставку можна упродовж місяця.

Сьогодні, 16 квітня, в мистецькій залі музею історії міста Хмельницького відкрили виставку присвячену українській вишивці та писанкарству. Зокрема представлені 14 вишитих сорочок ХІХ- ХХ століття із приватної колекції Світлани Делікатної. Окрім того, до експозиції увійшли розписані майстринею народного мистецтва декоровані яйця.

«Сорочки — це моя приватна колекція. Якщо я пишу подільську писанку, то хотіла б мати подільські вишиванки, бо вони пов’язані між собою. Перша функція вишивки – це оберіг, прикрашання — це друга функція. Те, що вишито і ким має величезне значення. Загалом зразки візерунків на сорочці й писанці мають одну і ту ж символіку, але виглядають по-різному. Є тут на виставці й рушники, вони випадково потрапили мені у спадок від зовсім чужої людини», - розповідає майстриня Світлана Делікатна.

За її словами, справжня писанка, це зовсім не варене розмальоване яйце, як ми звикли думати. Взагалі, у давнину писанка була атрибутом роботи знахарів.

Справжні писанки роблять із сирого яйця

«Писанка — це яйце, "живе", його не їдять і не фарбують в один колір, бо тоді це крашанка. Писанка пишеться на сирому курячому яйці, яке запліднене. Тільки тоді вона має магічну силу. Писанкарством раніше займались тільки знахарі. Завдяки цим розмальованими певними символами яйцями вони мали можливість зцілювати людей від хвороб. Саме тому на писанці багато незрозумілих малюнків, наприклад курячі ніжки, гусячі лапки. Насправді, це зображення лікувальних трав», - каже Світлана Делікатна.

В експозиції старовинні жіночі сорочки

Пані Світлана наголошує на тому, що українські символи та традиції потрібно берегти, знати й передавати поколінням. Бо тільки за цієї умови ми будемо справжніми українцями.

Світлана Делікатна (ліворуч) - народна майстриня

Візерунки на писанках - символічні

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую