ye-logo.v1.2

Ніжин — музей просто неба

Туризм 2835 1
автора
Фото: автора

Усім відомі ніжинські огірки (цим терміном позначають як сорт овоча, так і особливий спосіб його соління).

 Та не кожен знає, що огірок, завдяки якому місто Ніжин на Чернігівщині стало відоме, увіковічнений у... пам'ятнику.
Скульптура зустрічає туристів неподалік від автовокзалу. Великий зелений огірок з пухирцями та листочками виглядає досить апетитно. От тільки з’їсти його не можна.
Вважається, що першими селекціонерами та засолювачами ніжинських огірків були греки, котрі оселилися тут у середині XVII століття. За переказами, переселенці привезли в Україну насіння мініатюрних огірків. Вони вирощували їх та солили за особливим рецептом. Хрусткі огірки стали популярною закускою.
Цей овоч став відомим завдяки імператриці Катерині ІІ, яка, подорожуючи країною, скуштувала ніжинський огірок і наказала постачати його до імператорського столу.
Та Ніжин відомий не лише огірками. Містечко із населенням у 75 тисяч чоловік можна назвати музеєм просто неба. Адже тут збереглося чимало пам'яток архітектури та історії, в тому числі — храмів. Можна годинами блукати центром міста і натрапляти на цікаві місця: то старовинний храм у рихтуванні, то майже казковий будиночок з розмальованими віконницями, ген вдалині — золоті куполи ще одного храму, а ось раптом виходиш на мальовничий берег річки Остер, порослий кульбабою...
Загалом у Ніжині близько 300 історичних будівель, 70 з них мають велику культурну та історичну цінність. Найдавніший храм, Миколаївський собор 1654 року, красується у центрі міста, зовсім поряд стоїть Грецька Всесвятська церква ХVІІІ століття, а також Благовіщинський чоловічий монастир. На маленькій території розташовується понад десять храмів, декілька з них стоять трохи вдалині, але їх дуже просто шукати за куполами.
Пішохідну вулицю Гоголя прикрашають симпатичні старовинні будиночки, на яких поміж нових яскравих реклам можна побачити старі вивіски. Здається, що вони збереглися з радянських, а то й взагалі з царських часів.
Відпочити від розмаїття старовинної архітектури можна у сквері імені Гоголя, де стоїть пам'ятник видатному письменнику. Недарма у місті так шанують пам'ять Гоголя, адже протягом семи років він навчався у Ніжинській гімназії. До речі, цей пам'ятник, встановлений у 1881 році, є першим за часом створення письменнику не лише в Україні, а й в усьому світі.
І ще одне обов'язкове для відвідування у Ніжині місце — музей „Поштова станція”. Музей унікальний, адже саме в будинку, де він розташовується, починаючи з 70-х років XVIII століття, діяла реальна поштова станція. Вона — чи не єдина в Україні збереглася до наших днів. У цьому будинку зупинялися Шевченко, Ломоносов, Пушкін, Грибоєдов та інші діячі культури. Зараз тут зберігається колекція старовинних марок та поштових листівок, картин, різноманітні документи, наприклад, указ царя сприяти Тарасу Шевченку під час його етнографічної експедиції.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую