ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Переяславський скансен, або Як здійснити мандрівку часом

Туризм 7840
У музеї відтворена атмосфера українського села
У музеї відтворена атмосфера українського села. Фото: автора

У Переяславі-Хмельницькому можна дізнатися, як люди жили тисячу років тому.

Як на мене, музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини — найцікавіше місце у Переяславі-Хмельницькому та один з найкращих скансенів (музеїв просто неба) в Україні.
Зізнаюся одразу, що я закохалася у цей музей і провела у ньому півдня (могла б пробути і більше, але треба було їхати далі), хоча була і в київському Пирогово, і в “Шевченківському гаю” у Львові, і в Закарпатському музеї народної архітектури і побуту... Можливо, цьому сприяла сонячна і романтична осіння погода, а можливо — величезна різноманітність цікавинок музею. Або відчуття, що працівники музею дбають про нього з любов'ю, висаджують на подвір'ях чорнобривці, доглядають за калиною та з захопленням розповідають про експонати...


У музеї зібрані автентичні хати, привезені з різних куточків Середньої Наддніпрянщини.

А чого вартий тільки факт, що на території скансену розташовується 13 тематичних музеїв, серед них: музей хліба, українського рушника, лікарський рослин, історії бджільництва тощо. Один з найоригінальніших — музей космосу, котрий розташувався у старовинній церкві.


Житло ХІ століття.

Унікальність переяславського скансену полягає у тому, що тут зібрані зразки побуту та архітектури не двох-тьох століть, а від найдавніших знахідок до споруд початку ХХ століття. Зокрема, це фрагмент стоянки пізнього палеоліту (15 тисяч років до н. е.), поховальні скрині IV тисячоліття до н. е., Половецьке святилище кінця ХІІ - початку ХІІІ століття, хатини ХІ, ХVI-XIX століття. Є тут будинки бідняка і багатія, двір священика і козацька залога, шинки, вітряки, дерев'яні церкви та багато іншого...


Так жили наші предки у давнину.

Значну частину території музею займає експозиція “Українське село Середнього Придніпров'я кінця XIX - початку XX століть”. Гуляючи тут, проникаєшся атмосферою та колоритом українського села. Мальовничі тини з перелазами, уквітчані чорнобривцями подвір'я, гарненькі побілені хати з солом'яними дахами та дерев'яними віконницями, казкові вітряки, величні церкви.


Двір безземельника, 1889 рік.

Біля кожної хатинки хочеться сфотографуватися, у кожну заглянути. До речі, практично у кожному будинку відтворений старовинний побут — стоїть піч, лави, вкриті, килимами, на стінах — рушники та ікони, на полицях стоять глечики, а підлога встелена запашною соломою.

Всередині хаток відтворений сільський побут.


Сfмогонні апарати у шинку.

Також у музеї можна побачити найбільшу в Україні колекцію млинів. 16 вітряків, які датуються XVII-XIX століттями, використовувалися не лише для перемелювання зерна, а й для виготовлення круп та сукна.


Один із переяславських млинів.

Також у скансені велика колекція церковних споруд: від козацького храму 1606 року до В'юнішанської церкви XIX століття.


Козацька Покровська церква 1606 року.

Розповідати про Переяславський музей народної побуту та архітектури можна розповідати дуже довго, але краще поїхати туди і побачити все на власні очі! Та відчути його неповторну атмосферу...

Садиба заможного селянина.

Корисна інформація
Переяслав-Хмельницький розташовується у 100 км від Києва. Зі столиці ходять маршрутки від станцій метро «Бориспільська», «Харківська», «Чернігівська».
Музей розташовується на околиці Переяслав-Хмельницького за адресою: вул. Літописна, 2. Телефони: +38 (04567)5-28-55, 5-53-28, 5-56-26. Час роботи: 10.00-17.00, без вихідних (у вівторок, середу, четвер частина експозицій може бути зачинена).
Вартість квитків: дорослий — 15 грн, дитячий — 5 грн.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую