ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Замок-корабель та костел-герб – оригінальні пам'ятки Сидорова

Туризм 6883
Руїни Сидорівського замку виглядають ефектно
Руїни Сидорівського замку виглядають ефектно. Фото: автора

Власники Сидорова мріяли увічнити себе в архітектурі: одні збудували храм-герб, інші – розкішну усипальницю.Власники Сидорова мріяли увічнити себе в архітектурі: одні збудували храм-герб, інші – розкішну усипальницю.

 Сидорів – досить велике село на Тернопіллі у Гусятинському районі. Воно розкинулося на південному сході регіону на берегах річки Збруч. Протягом століть вздовж цієї річки тягнувся кордон між країнами та імперіями, а з півдня існувала небезпека нападу турків і татар, тому тут виростали численні укріплення.

Не став винятком і Сидорів, де у середині XVII століття збудували могутню фортецю. Крім того, що вона була досить великою і потужною, так ще й мала унікальну будову, яка нагадує... корабель.

Зараз замок стоїть у руїнах, однак руїни ці дуже мальовничі. Замок у Сидорові, як і в Червоногороді, – один з моїх найулюбленіших не лише на Тернопіллі, а й у всій Україні.

Навколо замку мальовнича горбиста місцевість.

Пливе над просторами замок-корабель

Замок у Сидорові збудував у 1640 році шляхтич Мартин Калиновський, якому належали ці землі. Твердиня розташована у зручному місці – на високому плато, яке з трьох боків має природний захист – омивається притокою Збруча Сухоставом.

Замок збудований на пагорбі.

Саме місце розташування і вплинуло на форму фортеці: дві сусідні стіни з'єднуються на півночі під гострим кутом і ніби утворюють ніс корабля, який нависає над навколишньою місцевістю.

Своїми обрисами Сидорівський замок нагадує корабель.

Будова замку нагадує обриси пагорба, на якому він розташовується: витягнута з півночі на південь на майже 180 метрів, а зі сходу на захід – лише 30 метрів. Замок мав сім веж.

Зараз від замку залишилися тільки руїни.

Тим не менш, незважаючи на таке зручне місце розташування та могутні укріплення, туркам вдавалося кілька разів його захопити. Найбільше він постраждав під час польсько-турецької війни 1672-76 років.

У середині минулого століття фортецю частково розібрали на каміння.

Пізніше, у першій половині XVIIІ століття замок відбудував ще один нащадок роду Калиновських, також Марцин. Але фортеця все одно втратила своє оборонне значення. На початку ХХ століття вона перебувала у досить гарному стані (збереглися фотографії у польських архівах). За спогадами очевидців, тут відбувалися різноманітні святкові заходи, влаштовували вистави та лотереї.

Читайте також: Замки Хмельницької області, які варто відвідати.

У 1950-х частину фортеці розібрали на каміння, тепер від неї залишилася десь половина – найпотужніша північна частина із вежею. І вона дійсно вражає уяву. Навіть складно уявити, яким замок був у часи свого розквіту.

Костел у вигляді герба

Інша оригінальна пам’ятка села – костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, дві вежі якого видно ще з траси. Та й від замку вони добре проглядаються.

Окраса Сидорівського костелу - дві вежі у вигляді зірок. 

Храм збудований у 1741 році за проектом відомого архітектора Яна де Вітта (серед його доробку: Бердичівський костел, домініканський костел у Львові, палац Любомирських у Рівному, який не зберігся до наших днів).

Всередині костелу.

Збудувати його вирішив Марцин Калиновський (який відбудовував фортецю). До речі, він та його пращур-тезка були поховані в храмовій усипальниці. Задум будівничих полягав у тому, щоб увіковічнити рід Калиновських. Тому костел своїми обрисами нагадує герб Калиновських (стріла із двома зірками на хвості): вівтарна частина загострена на зразок жала стріли, а роздвоєний хвіст оформлено у вигляді двох зірок-веж.

Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Сидорові видно від замку.

Костел, як і замок, занепадає. Про його колишню велич можна судити за залишками різьблених бічних та головного вівтарів, за каркасом старовинного органу, від якого не залишилося жодної труби. В закинутому храмі трохи моторошно, а ще страшніше у його підземеллях, куди можна зайти через отвір у зовнішній стіні. Там, серед сміття, розкидані рештки людських кісток та черепів... Це все, що залишилося від усипальниці Калиновських.

У підземеллях костелу можна натрапити на кістки.

До речі, не лише вони прагнули увічнити себе в архітектурі. Останні власники села Пайгерти зробили це за допомогою величного склепу, який і досі стоїть на старому кладовищі. Від садиби Пайгертів також збереглися частини господарських приміщень та мурований місток через колишній став.

Читайте також: Вишнівець - волинський Версаль.

Як дістатися до Сидорова

Сидорів розташовується у 100 км від Хмельницького на південний захід. Добиратися можна через Городок або Сатанів.

До речі, якщо будете у Сатанові, обов'язково відвідайте руїни місцевого замку та відбудовану старовинну синагогу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую