ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Індустріальний шарм Запоріжжя

Туризм 5024
ЗП - так скорочено називають Запоріжжя
ЗП - так скорочено називають Запоріжжя. Фото: автора

У великому промисловому місті є недоторканна природа і старовинні будинки менонітів.

 Що знають про Запоріжжя ті, хто там ніколи не бував? Мабуть, що там є великий острів Хортиця, гігантська гідроелектростанція ДніпроГЕС і багато заводів. Побувавши там, я пересвідчилася, що все це там дійсно є:) А ще – широкі проспекти і мости, грандіозні і помпезні будинки, збудовані у стилі соцреалізму. Усе тут якесь високе, широке, довге, гучне, масштабне… І мешканцю затишного Хмельницького іноді трохи складно усе це сприймати.

Але в той же час Запоріжжя може бути зовсім іншим. Зверніть із гучного проспекту в якусь бічну вуличку, і ви побачити оригінальний будинок початку ХХ століття, який завдяки численним перебудовам і добудовам більше схожий на мурашник. Поїдьте на Хортицю, і ви опинитеся посеред дикої природи (навіть і не віриться, що ви в індустріальному місті). А якщо вам пощастить потрапити в історичні райони Розенталь чи Шенвізе, ви побачите дуже гарні будинки, які збереглися з часів проживання тут менонітів (меноніти – протестантська релігійна течія родом з Голландії).

Особисто на мене Запоріжжя справило дуже приємне враження. І не останню роль у цьому зіграло знайомство із Анастасією і Євгеном – справжніми патріотами свого міста, які показали нам його цікавинки.

Читайте також: Садиба Попова у Василівці – маловідома перлина Придніпров’я.

Найдовший проспект?

У Запоріжжі є проспект, який часто називають найдовшим в Україні та в Європі. Та Вікіпедія спростовує це твердження, зазначаючи, що навіть у Харкові є довший проспект.
Донедавна головна магістраль міста носила ім‘я Леніна, а зараз називається проспектом Соборним. Він простягся на майже 11 км від залізничного вокзалу до Дніпра. Вздовж проспекту тягнуться заводські будівлі, будинки здебільшого радянської епохи: одні – сірі і непримітні, інші – помпезні, прикрашені барельєфами, арками, баштами.

На Соборному проспекті.

Час від часу до нього примикають площі і парки. Мені найбільше запам‘яталася площа Маяковського з оригінальними фонтанами та скульптурами.

Площа Маяковського.

Одного разу я здійснила пішу прогулянку від початку проспекту до його завершення. На це пішло кілька годин, зате спогади залишилися на все життя.

Закінчується проспект площею Запорізькою, де від Леніна залишився тільки постамент, а далі відкривається вид на ДніпроГЕС.

Раніше на цьому постаменті стояв Ленін.

ДніпроГЕС

ДніпроГЕС – масштабне будівництво початку ХХ століття, дітище «індустріалізації і електрифікації». На спорудження надзвичайно потужної на той час електростанції були кинути чималі ресурси, задіяні тисячі людей з усього союзу.

Вид на ДніпроГЕС від Запорізької площі.

ГЕС збудували за п‘ять років (1927-32 роки). З одного боку, вона сильно вплинула на природу, було затоплено понад півсотні населених пунктів і зруйновано дніпровські пороги. З іншого боку, саме завдяки появі ГЕС у місті почала розвиватися промисловість, з‘явилися заводи, які працюють і досі.

Гідроелектростанція зблизька.

Не знаю, як сто років тому, а на мене ДніпроГЕС і зараз справляє сильне враження. Щоб роздивитися станцію, варто пройтися вздовж неї мостом через Дніпро.

Табличка вказує на сліди від снарядів.

Соцмісто і Круглий будинок

У 1930-х в Запоріжжі розвивалася промисловість, і кількість населення міста суттєво зростала. Тоді постала необхідність побудови нового житла. Один із районів Запоріжжя, збудованих у 1930-х роках, отримав назву «Соцмісто». І проект його житлових кварталів здобув нагороду на виставках у
Парижі та Нью-Йорку. За його задумом, кожен квартал мав типову забудову. Наприклад, в одному були лише гуртожитки, в іншому – будинки з однокімнатними квартирами, в третьому – будинки-комуни тощо. Увесь проект втілити у життя не вдалося через Другу світову війну, але і те, що зробили, вважалося одним з найкращих зразків архітектури того часу.

Гуртожиток у соцмісті.

Серед цікавих будинків, що збереглися, - так званий Круглий дім. Насправді він нагадує літеру С. Серед місцевих побутує легенда, що мало бути шість будинків, кожен з яких символізував би літеру з прізвища тоталітарного вождя Сталіна (надпис мав читатися з космосу). Однак встигли збудувати лише літеру С. Та насправді навряд чи існував такий грандіозний задум, на них просто не вистачило б місця.

Фрагмент Круглого будинку.

Круглий будинок став родзинкою соцміста, його називали втіленням ідеальної комуни. До нього прилягає просторий двір, в якому був навіть фонтан. Будівля має 150 метрів в діаметрі і аж 14 наскрізних під‘їздів.

У Круглому будинку 14 наскрізних під'їздів.

А неподалік від Круглого будинку стоять два оригінальні будинки-близнюки. Фасад кожного поверху має свій неповторний вид.

Один із будинків-близнюків.

Також варто поблукати двориками центру міста, у яких можна побачити чимало оригінальних житлових будників початку минулого століття.

Читайте також: Дніпродзержинськ-Кам’янське: великі заводи і старовинні храми.

Спадщина менонітів

Наприкінці 18 століття на українських землях з‘явилися меноніти, яких переслідували на Батьківщині. У Запоріжжі (тоді Олександрівську) вони отримали землю, їх звільнили від податків. Меноніти розвивали освіту та промисловість, володіли невеликими заводами та фабриками, а також будували чудові будинки.

До наших днів у Запоріжжі збереглося кілька розкішних будівель, найгарніша з яких – замок Вальмана.

 

Замок Вальмана - спадщина менонітів у Запоріжжі.

Дика Хортиця

Ще одна принада Запоріжжя – острів Хортиця, де, посеред великого промислового міста, панує дика природа.

Хортиця – найбільший острів на Дніпрі площею у 30 тисяч гектарів. Хортиця повністю, а також прилеглі острівці і скелі, входить до національного заповідника. Найзаповідніші території – південні, де збереглися степи з реліктовими видами рослин, мальовничі озерця і протоки, а також плавні (заболочені чи підтоплені ділянки річки, вкриті заростями рослин).

На Хортиці. Вдалині - ДніпроГЕС.

Читайте також: Що таїть в собі острів Хортиця?

На острові багато цікавого, зокрема це історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», де відтворено узагальнений вигляд козацької столиці у дещо меншому масштабі.

І на останок пропонуємо кілька веселих вивісок і надписів, помічених у Запоріжжі:

  

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую