ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Ніжин – місто православних храмів та… хрумких огірків

Туризм 10356
У невеликому місті збереглося близько 15 старовинних храмів
У невеликому місті збереглося близько 15 старовинних храмів. Фото: автора

У місті на Чернігівщині збереглося 15 старовинних храмів, серед них кілька, збудованих греками. А ще у Ніжині є оригінальний пам’ятник огірку.

 Ніжин у мене асоціюється із храмами. Звісно, у місті є чимало інших цікавинок: гарна історична забудова, цікаві музеї, оригінальні пам’ятники. Але церков у місті особливо багато. Куди не кинь оком, якщо ти в центральній частині міста, неодмінно побачиш позолочену баню, хрест чи вершечок дзвіниці.

Саме тому сьогодні, у свято Великодня, ми відправляємося на екскурсію у Ніжин – одне з найцікавіших міст Чернігівської області.

Читайте також: Коли б'ють у дзвони Почаївської Лаври.

Старовинні храми Ніжина

Загалом у Ніжині близько 300 історичних будівель, 70 з них мають велику культурну та історичну цінність. Серед них близько 15 – церкви, збудовані у різні епохи та в різних архітектурних стилях. Зупинимося лише на декількох старовинних храмах Ніжина.

Читайте також: Чернігівський Вал - тисячолітні храми, гарматна алея та привид у парку.

Найдавніший храм Ніжина – Миколаївський собор, збудований у середині 17 століття у стилі раннього козацького бароко. Унікальність Миколаївського собору полягає у тому, що він – перший прототип поширеної у давнину великої дерев’яної церкви, виконаний у камені.


Миколаївський собор - найдавніший храм Ніжина.

Читайте також: Дерев’яна церква у Новомосковську – шедевр козацького бароко.

Миколаївський собор – не лише найдавніший у Ніжині, а й найдавніший такого типу на лівобережній Україні.

Поряд з Миколаївським собором стоїть Грецька Михайлівська церква, збудована у 1719 році. Чому грецька? Річ у тім, що протягом ХVII-ХІХ століть у Ніжині існувала велика грецька громада, яка залишила по собі численні згадки. Крім кількох церков, це також будівлі грецької школи, училища, магістрату тощо.


Грецька Михайлівська церква аскетично виглядає.

Михайлівська церква, сувора і позбавлена оздоблення, нагадує класичну балканську архітектуру. А її дзвіниця свого часу була найвищою спорудою міста, але у середині минулого століття її зруйновано.


Грецька церква Усіх Святих.

А поряд з Михайлівською церквою розташувався ще один грецький храм – Всіх Святих. Церкви стоять настільки поряд, що складають єдиний комплекс та навіть мають одну адресу на двох (вул. Гребінки, 19).

Церква Усіх Святих дещо більша за Михайлівську та прикрашена портиком з колонами.


Церква Іоанна Богослова має двоповерхове планування.

Ще один симпатичний ніжинський храм розташувався на вулиці Гоголя, 4. Це церква Іоанна Богослова, збудована у 18 столітті. Вона має досить рідкісну для вітчизняної сакральної архітектури особливість – два поверхи. На першому поверсі був теплий храм, на другому – холодний. Зараз у церкві зберігаються документи архіву Чернігівської області.

Покровська церква, збудована у 1757-1765 роках.

Гранітний огірок

Але не лише старовинними храмами Ніжин може потішити мандрівників. Є тут оригінальний пам’ятник… огірку. Так-так, саме тому славнозвісному ніжинському огірку. До речі, так називають як сорт огірків, так і спосіб їх консервування.


Огірок-пам'ятник нагадує справжній овоч, із пухирцями і листочком, от тільки значно більший.

Саме греки, оселившись у Ніжині у середині 17 століття, привезли із собою насіння невеличких огірочків, яких раніше не бачили тут. Вони почали масово вирощувати їх та солити за особливим рецептом.


Будиночки із дерев'яними ставнями часто зустрічаються на Чернігівщині.

Закуска стала дуже популярною та припала до душі Катерині ІІ, яка, подорожуючи країною, скуштувала ніжинський огірок і наказала постачати його до імператорського столу.

Читайте також: Ліхтарник дядя Коля і їжачок у тумані, або 10 оригінальних пам‘ятників до першого квітня.

У 2005 році неподалік від Ніжинського консервного комбінату (поряд із автовокзалом) встановлено пам’ятний знак на честь овоча, який прославив Ніжин на всю Україну.


Аптека, заснована ніжинським греком Михайлом Лігдою - одна із перших на Лівобережній Україні.

Ніжин і Гоголь

Недарма центральна пішохідна вуличка Ніжина носить ім’я Миколи Гоголя. Видатний письменник протягом семи років навчався у Ніжинській гімназії. Крім Гоголя, серед випускників гімназії є й інші відомі особистості, зокрема, український письменник Євген Гребінка.


Бібліотека Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя.

У сквері, що також названа на честь Гоголя, стоїть його погруддя. Цей пам’ятник цікавий тим, що встановлений ще у 1881 році і є першим за часом створення письменнику не лише в Україні, а й в усьому світі.


Погруддя Гоголя встановлене у Ніжині у 1881 році.


Ніжинський медичний коледж.

Поштова станція

І ще одне цікаве у Ніжині місце – музей «Поштова станція». Заклад унікальний, адже розташовується в будинку, де, починаючи з 70-х років 18 століття, діяла реальна поштова станція. Вона – чи не єдина в Україні, що збереглася до наших днів.


Музей "Поштова станція" розташувався у будівлі справжньої колишньої поштової станції.

У цьому будинку зупинялися Шевченко, Ломоносов, Пушкін, Грибоєдов та інші діячі культури. Зараз тут зберігається колекція старовинних марок та поштових листівок, картин, різноманітні документи, наприклад, указ царя сприяти Тарасу Шевченку під час його етнографічної експедиції.

  

Експонати музею "Поштова станція".

Як дістатися до Ніжина

Ніжин – районний центр Чернігівської області, розташований на півшляху між Києвом та Черніговом, однак віддалений від основної автомагістралі. Зате обидва міста мають хороше залізничне сполучення з Ніжином, сюди ходять електрички як з Києва, так і з Чернігова.

Розклад приміських потягів із Києва до Ніжина:

Відстань між Хмельницьким і Ніжином складає близько 500 км:

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую