ye-logo.v1.2

Як палац в Маліївцях став музеєм: історія порятунку пам’ятки

Туризм 5394
Без перебільшення палацово-парковий комплекс у Маліївцях отримав нове народження
Без перебільшення палацово-парковий комплекс у Маліївцях отримав нове народження. Фото: з фейсбук-сторінки Анастасії Донець

Анастасія Донець, ініціаторка порятунку палацу, зізнається, що це перша сходинка до того, щоб палацово-парковий комплекс став заповідником.

Наприкінці вересня палацово-парковому комплексу в Маліївцях надали офіційний статус обласного історико-культурного музею. Анастасія Донець, голова громадської організації «Маліївецька спадщина», ініціаторка створення музейного закладу в маліївецькому палаці, жартома порівняла цю подію з народженням дитини.

Хоча у цьому порівняння – анітрохи нема перебільшення: палацово-парковий комплекс у Маліївцях отримав справді нове народження. Переживши епоху розквіту за часів власників Орловських, він не лише дивом уникнув руйнувань, а й добру сотню років жив щебетом дітей як санаторій, а нині народився знову – вже як музей, щоб у майбутньому стати заповідником.

Ще донедавна у стінах палацу Орловських діяв медичний заклад - санаторій «Світанок». Та після його закриття розкішний палац міг опинитися під загрозою руйнації. Бо, як показують реалії, щойно у стінах пам’яток стихає життя, вони починають вмирати.

Після революції маєток було реквізовано, і практично 100 років (з 1921 року і до цього часу) хранителями палацу були медичні заклади. Фото: з архіву

Утім, обласна влада вирішила дати будівлі нове життя і підтримала ідею створення у його стінах комунального закладу культури «Маліївецький обласний історико-культурний музей». Тож історія порятунку палацу - гідна цілого історичного роману, каже Анастасія Донець. І зізнається, що і для неї це був не просто порятунок пам’ятки, а справа, до якої вона йшла значну частину свого життя.

«Та головне, - каже Анастасія, - уся ця справа показує якісні зміни розвитку українського суспільства, позитивну градацію у розумінні цінності свого історичного спадку і здатності прикладати зусилля для його збереження. Суспільство стало готовим до того, щоб брати відповідальність за історичну спадщину».

Після закриття санаторію розкішний палац міг опинитися під загрозою руйнації. Фото: з архіву

Справа порятунку палацово-паркового комплексу в Маліївцях і справді неймовірним чином об’єднала у спільній меті активістів, і волонтерів, краєзнавців, архітекторів, і реставраторів, колишніх працівників санаторію, діячів сфери культури, туризму, представників влади, політиків різних партій, бізнесменів і представників місцевої влади.

Від толок – до неймовірних відкриттів

Відомо, що палацово-парковий комплекс в Маліївцях, зведений у XVIII столітті, є пам’яткою національного значення. Після революції маєток було реквізовано, і практично 100 років (з 1921 року і до цього часу) хранителями палацу були медичні заклади. З 1945 року до наших днів у стінах будівлі існував дитячий санаторій. Власне, те, що тут не припиняло вирувати життя, і зберегло будівлю від занепаду та руйнування.

Анастасія Донець, голова громадської організації «Маліївецька спадщина», яка власне стала ініціаторкою створення музейного закладу в маліївецькому палаці, не приховує, що могло б статися з палацом, який залишився б пусткою: те ж саме, що і з десятками пам’яток в Україні, які перетворилися на руїни.

Тож старий вислів про те, що кожна велика справа починається з малого – це якраз про Маліївці. Усе почалося зі своєрідної акції порятунку. На початку минулої зими будівля палацу опинилася в небезпеці: через карантин тоді ще санаторій тимчасово закрили, а грошей на опалення не виділили. Аби врятувати систему опалення Анастасія Донець разом з працівниками закладу оголосили День порятунку палацу. На заклик відгукнулися чимало волонтерів, які приїхали до Маліївців розчищати від повалених дерев та чагарників старовинний парк, а відтак заготовляти дрова для опалювання будівлі…

Далі була друга, третя акції, наступні… Волонтерити до Маліївців з’їжджалися з усієї України. Анастасія Донець тоді розповідала, що так у Маліївцях виник справжній волонтерський туризм - можливість поїхати на пам’ятку, послухати екскурсію та допомогти з прибиранням.

Толоки в Маліївцях перетворилися на справжній волонтерський туризм. Фото: з фейсбук-сторінки Анастасії Донець

А далі перед ініціаторами порятунку пам’ятки постало друге завдання: попіклуватися про подальшу долю палацу.

Анастасія Донець пригадує, що раніше на рівні територіальної громади обговорювали ідею, що якщо раптом санаторій закриють, то, як варіант, тут можна відкрити заклад культури. Але, розуміючи, що Маліївці – це настільки цінна пам’ятка, що обмежуватися лише рівнем об’єднаної територіальної громади було б неправильно. Адже цей унікальний комплекс, яких більше немає в Україні, по праву може стати справжньою арт-резиденцією краю.

Тим часом волонтерські толоки в Маліївцях привернули цікавість громадськості.

«Ми знайшли підтримку не лише у волонтерів, а й в обласної влади, - каже Анастасія. – Ми побачили, що збереження пам’ятки потрібно і людям, і владі, і відповідальним структурам. Так щасливо зійшлися зірки. Суспільство стало готовим до того, щоб брати відповідальність за історичну спадщину».

Протягом зими, весни та літа в Маліївцях відбулося чимало толок, під час яких волонтери наводили лад у парку. Приїжджали звідусіль – Кам’янця, Хмельницького, Києва… Свої перші відкриття тут вже зробили реставратори, відшукавши у палацових кімнатах фрески, які вважалися втраченими…

Мистецькі заходи стали у Маліївцях вже традиційними. Зокрема, художні пленери. Фото: з фейсбук-сторінки Анастасії Донець

На прикладі порятунку палацу в Маліївцях, створення в його стінах музейного закладу, можна справді показати, що немає нічого неможливого, вважає Анастасія Донець.

«Ми відчуваємо за собою велику силу та підтримку, - каже вона. - Як від влади і бізнесу, так і, передусім, від небайдужих людей, від науковців, які поповнюють відомості про маліївецьку спадщину новими історичними фактами, від тих, хто доглядає за територією, хто проводить екскурсії на волонтерських засадах, хто допомагає ідеями і фінансово, хто збирається на толоки, щойно у цьому з’являється потреба...»

Попереду в закладі ще багато роботи, не приховує Анастасія: формування штату музею, поповнення фондів, пошук та залучення грантів.

Анастасія Донець, ініціаторка створення музею в Маліївецькому палаці, каже, що палацово-парковий комплекс гідний того, щоб його визнали заповідником. Фото: з фейсбук-сторінки Анастасії Донець

«Плануємо, що музей буде інтер’єрний, щоб показати життя та епоху XVIII століття, - каже Анастасія Донець. – А загалом, розглядаємо концепцію заповідника. І музей, це, власне, та перша сходинка до того, щоб Маліївецький палацово-парковий комплекс, площею 17,2 гектара, визнали заповідником».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую