ye-logo.v1.2

«Колись це були приміщення правління колгоспу. Нині – музейний простір»: панський маєток на Кам'янеччині наповнюють забутими сенсами

Туризм 1294
Занедбані приміщення маєтку Токаржевських-Карашевичів у селі Грушка перетворили на музейний простір
Занедбані приміщення маєтку Токаржевських-Карашевичів у селі Грушка перетворили на музейний простір. Фото: надане Адріаною Вітер

Розповідаємо, як у селі Грушка занедбаним приміщенням садиби Токаржевських-Карашевичів дали друге життя.

Панський маєток Токаржевських-Карашевичів у селі Грушка на Кам'янеччині збудували наприкінці XIX століття. Поміж звичайних сільських хатин у Староушицькій громаді будинків такого плану було декілька, а з приходом більшовиків – залишився тільки один.

За радянських часів цю будівлю використовували як приміщення правління колгоспу. Коли ж колгоспи розпалися, частину маєтку відвели під адміністративні приміщення сільради, яка діє тут і донині. Інша частина садиби впродовж десятків років стояла пусткою.

Однак влітку цього року команда ідейників на чолі з Адріаною Вітер взялися за те, щоб вдихнути в приміщення нове життя. Нині тут облаштували музейний простір, який репрезентує життя подільської шляхти.

Варто зазначити, що активісти відроджують традиційний розпис та давній побут затоплених сіл Бакоти ще з 2020 року. Завдяки проєкту "Мальване село" Грушка перетворилося на живий музей просто неба з десятками артоб'єктів та постійними тематичними заходами.

Новий музейний простір у маєтку Токаржевських-Карашевичів є розширенням експозиції скансену.

Живий музей просто неба. Фото: проєкту "Мальоване село"

«Із самого початку ми прагнули робити різноманітні культурні продукти і, зокрема, музейний простір. Але це було складно з багатьох причин. Коли виникла ідея скансену (музей просто неба – авт.), то вирішили, що будуть у нас експозиції, присвячені різним етапам, різним культурним пластам, які були на цій території. Почали з сільського пласта, але також ми хочемо показати життя подільської шляхти», - розповіла сайту «Є» Адріана Вітер.

Перевтілювати занедбані приміщення у виставковий простір команда взялася у липні цього року. Зі слів Адріани Вітер, задум полягав у тому, щоб інтер'єр приміщення максимально відповідав його автентичному вигляду. Утім, виявилось, що інформації про маєток вкрай мало, тож треба було докласти зусиль, щоб дізнатися про нього бодай щось.

«Всередині все ще є палацова атмосфера. Там є цей дух. І ми працюємо над тим, щоб цю атмосферу максимально зберегти. За три місяці зробили з нуля дві кімнати. Стіни, вікна, двері і косметичний ремонт. Колір стін підібрали такий, як колись був у панів… Зі слів місцевих жителів, зі слів старожилів, в одній кімнаті були темно сині стіни. Тому обрали цей колір. Інтер'єр також намагалися, за нашими уявленнями, відтворити максимально близьким до автентичного», - каже вона.

Такий вигляд мають перевтілені у музейний простір приміщення.Фото: надане Адріаною Вітер

Таким був вигляд приміщень до перевтілення. Фото: надане Адріаною Вітер

У перевтілених приміщеннях буде функціонувати галерея старожитностей з експозицією старовинних меблів. Шафи, буфети, старовинні скрині… Понад сотню років тому вони були звичними елементами побуту місцевих жителів. Багато із експонатів – зі Староушицької громади, деякі із громад поблизу. Одак, цей простір буде не просто про експонати.

«Наша ідея – не стільки розказати про якісь окремі експонати, скільки про емоційний досвід, – зауважує Адріана Вітер. – Тут також зберігається наш принцип живого музею. Ми створюємо такий простір, де людина може зайти, мов у «машину часу». Тобто будь-який відвідувач може полежати, посидіти, а також скористатися речами, які він перед собою побачить».

У музейному просторі можна побачити, як колись жила подільська шляхта. Фото: надане Адріаною Вітер

Наразі команда проєкту проводить дослідження історії маєтку Токаржевських-Карашевичів. На основі зібраної інформації планують створити також експозицію, присвячену власникам цього будинку.

«Ян Токаржевський-Карашевич був видатним політичним діячем і дипломатом. Він народився у селі Чабанівка. І там був його головний родинний маєток. Він був знищений під час революції (Жовтневої - авт.). Цей більш такий простий будинок. Є припущення, що він був гостьовим, куди пан лише приїжджав, але не жив постійно. За іншими джерелами, цей маєток належав родині, можливо, його брату. Зараз ми подали запит в Хмельницький обласний архів, щоб отримати більше інформації», - розказує Адріана Вітер.

Офіційне відкриття музейного простору відбудеться в середині листопада. Фото: надане Адріаною Вітер

Далі перед командою стоять нові виклики, оскільки панський маєток перебуває в аварійному стані. В частині будівлі  протікає дах, від чого всередину потрапляє волога. Український культурний фонд, з яким співпрацює команда у межах проєкту, не виділяє наразі коштів на фінансування будівельних робіт. Відтак, каже Адріана Вітер, треба буде шукати інвесторів.

«Ми своїми коштами, своїми силами підлатаємо, де дуже сильно затікає. Зробимо все, щоб законсервувати будинок на зиму. А з нового року будемо шукати можливості. Ми зробили 2 кімнати, а їх там 20. Тож далі на нас чекає багато роботи», - підсумувала Адріана Вітер.

Маєток Токаржевських-Карашевичів перебуває в аварійному стані. Фото: andy-travel.com.ua

Офіційне відкриття музейного простору відбудеться в середині листопада цього року.

Читайте також: На Кам'янеччині землі з дохристиянськими курганами планували передати у приватну власність

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую