Гаряча тема:
- Війна
Штольні, млини і городище: туристів запрошують до мандрівки Кармалюковою горою

Маршрут екостежки розробили у Національному природному парку «Подільські Товтри».
Поціновувачів пішохідного туризму та природи запрошують до мандрівки Товтрами на Кам'янеччині. У Національному природному парку «Подільські Товтри» розповіли про те, що чекає мандрівників стежкою «Кармалюкова гора», та як тут поєднується краса природи з історією, легендами та наукою.
Як зазначають у «Подільських Товтрах», туристична стежка бере свій початок біля в'їзду в село Вербка Гуменецької громади та пролягає різь природні й історичні локації Національного природного парку «Подільські Товтри».
Як пролягає марштрут
Пізнавально-рекреаційна стежка «Кармалюкова гора» (5 кілометрів) проходить повз кар'єри, печери, штольні з кажанами та штольні, у яких вирощують каліфорнійських черв'яків, минає озера, залишки водяного млина, веде до вершини Кармалюкової гори з неймовірним оглядовим майданчиком. Завершується маршрут біля санаторію «Лісова пісня», де розташована свердловина з цілющою водою типу «Нафтуся».
Що можна побачити
Кармалюкову гору – це унікальна природна й історико-культурна пам'ятка Поділля. Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Кармалюкова гора» було створено у 1985 році. Він охоплює площу 765 гектарів й включає низку заліснених товтр - унікальних вапнякових утворень Поділля. Серед них: товтра «Кармалюкова гора», «Збручевиця», «Вербецька гора», «Щовб», «Гадецька», «Бровар», «Городище» та інші.
Чим особливе це місце
Це місце поєднує в собі цінну природну екосистему з глибоким історичним шаром. На вершині Кармалюкової гори досі збереглися залишки давньоруського городища (ХІІ–ХІІІ століть), а археологічні дослідження засвідчили наявність трипільської культури, скіфського періоду та Київської Русі. Тут знайдено амулети, зброю, прикраси, залишки давніх жител, що датуються серединою ХІІІ століття. На горі встановлено пам'ятний знак з написом «Городище».
Туристична стежка бере свій початок біля в'їзду в село Вербка Гуменецької громади та пролягає різь природні й історичні локації Національного природного парку «Подільські Товтри». Фото: НПП «Подільські Товтри»
Також за переказами, у ХІХ столітті печери в горі використовував як схованку Устим Кармалюк.
Рослинний світ заказника представлений дубово-грабовими лісами з домішками клена польового, липи серцелистої та рідкісними видами, занесеними до Червоної книги України: різні види орхідей, підсніжник білосніжний, берека, ясенець білий, лілія лісова тощо. Унікальним є і фітосоціологічне угруповання дубових лісів з домінуванням плюща звичайного (Зелена книга України).
Фауна тут також різноманітна: тут мешкають борсуки, сарни, лисиці, вивірки, різні види птахів, серед яких - канюк, яструб, сова сіра, дятел, пугач, а також рідкісні види жуків, амфібій і плазунів.
Заказник охоплює площу 765 гектарів й включає низку заліснених товтр - унікальних вапнякових утворень Поділля. Фото: НПП «Подільські Товтри»
Нагадаємо, цієї весни фахівці Національного природного парку «Подільські Товтри» також презентували нову еколого-навчальну стежку «ГеоМандри: від морських глибин до степових просторів». Вона пролягає через давній Китайгород - колишнє містечко на річці Тернава. На схилах річки Окунь можна побачити «повзучі камені» та «ліс догори ногами». Фінальною точкою подорожі стануть водоспади на річці Окунь.
До теми: Між Ізяславом та Славутою з'явився новий веломаршрут
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами:
Адміністратор 19.05.2025 15:29
Як пояснили в НПП "Подільські Товтри", територія Національного природного парку поділяється на декілька функціональних зон: заповідну зону, зона регульованої рекреації, господарську зону... В господарських зонах можна здійснювати різну діяльність, в тому числі і розробку кар'єрів. Це фото з місця, біля якого розпочинається туристичний маршрут до заказника "Кармалюкова гора".
Лео 19.05.2025 14:46
Дуже гарно , але питання: а що у Національних парках можна робити кар'єри і добувати корисні копалини, залишуючи після себе страшні котловани ?!