Гаряча тема:
- Війна
Рада ухвалила спірний законопроєкт про закупівлю реакторів для Хмельницької АЕС: як голосували нардепи з Хмельниччини

Ухвалення законопроєкту дає «зелене світло» закупівлі в Болгарії реакторів, що виготовлялись в росії.
Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який розблоковує закупівлю двох реакторів у Болгарії. Це реактори російського виробництва, що планують встановити на Хмельницькій АЕС.
Разом із дозволом на придбання обладнання підтриманий законопроєкт передбачає дозвіл на початок робіт на майданчиках станції. Дотепер спроби затвердити цей закон не мали повного успіху. У 2024 році його прийняли за основу й відправили на доопрацювання. Сьогодні, 11 лютого, рішення підтримали 269 депутатів.
Як стало відомо з оприлюднених списків поіменного голосування, законопроєкт отримав підтримку і серед депутатів з Хмельниччини. Ось як вони голосували:
Фракція «Слуга народу»
- Володимир Ватрас – за
- Олексій Жмеренецький – відсутній
- Юрій Заславський – за
- Сергій Мандзій – за
- Олена Копанчук – за
- Ігор Марчук – за
- Микола Стефанчук - за
ВО «Батьківщина»
- Богдан Лукашук – за
Депутатська група «Партія «За майбутнє»
- Олександр Герега – не голосував
- Лабазюк – відсутній
Позафракційні
- Віктор Бондар – не голосував
- Руслан Стефанчук – відсутній
Загалом, за інформацією нардепа Ярослава Желєзняка, серед тих, хто підтримали рішення, були представники фракції «Слуга народу» і «Батьківщина», а також групи «Платформа за життя та мир», «За майбутнє», «Довіра» і «Відновлення України».
Жодного голосу не віддали за це рішення депутати з «Європейської солідарності» й «Голосу». Крім того, після голосування Олексій Гончаренко заявив, що «Європейська Солідарність» буде подавати «блокувальні постанови».
Ухвалений Радою документ ще має підписати президент. До слова, він напередодні його публічно підтримав.
Чому законопроєкт викликав стільки критики
Хмельницька АЕС має два недобудовані енергоблоки – третій готовий на 75-80%, четвертий – на 25-30%. Будівництво було заморожене на два десятки років, аж поки у квітні 2024 року уряд оголосив про доцільність добудови, через втрати енергетики внаслідок ударів по електро- та теплостанціях російськими ракетами. Окрім того, в уряді запевняли, що нарощування атомної генерації дозволить утримувати ціни на електроенергію «на прийнятному рівні».
Обидва недобудовані блоки потребують реакторів типу ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор), що був розроблений "Росатомом" за часів СРСР. Такі реактори працюють в Росії, Китаї, Болгарії та Чехії, пише BBC.
Уряд запланував купити їх в Болгарії, де ще у 90-х роках заморозили будівництво двох блоків АЕС "Белене". В «Енергоатомі» кажуть, що реактори ВВЕР-1000 є основними на українських атомних станціях, вони вже випробувані на предмет безпеки.
Суперечки серед політиків виникають на тлі вартістості цього проєкту, витрачання державних грошей, реалістичності термінів будівництва, ставлення до проєкту партнерів і навіть дотримання регламенту ВР. Критики добудови нагадують, що план будівництва нових блоків був розроблений без консультацій з Європейським Союзом, що підтверджено й послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою. Вона сказала, що це суверенне право України - будувати чи ні, проте ЄС утримується від підтримки.
Деякі експерти сумніваються у реалістичності термінів будівництва, що їх оголосило міністерство енергетики - 2-3 роки для третього блоку і на рік більше - для четвертого. Зокрема, на думку керівника Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, на таке будівництво може піти 10-12 років.
Експерти припускають, що зараз логічніше будувати не великі атомні блоки, а дрібну і швидку генерацію, яка може давати електрику не через роки, а набагато швидше.
Варто зазначити, що саме Верховна Рада має надавати дозвіл на проєктування та будівництво ядерних об'єктів, які мають загальнодержавне значення. Зараз цей дозвіл наданий. І хоча в самому законі не названа сума контракту, критики кажуть, що мова може йти про сотні мільйонів доларів. Принаймні парламент Болгарії дав дозвіл проводити перемовини з продажу обладнання за не менше як 600 млн євро.
Читайте також: Чи планують впроваджувати карантин у школах Хмельницького
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: