ye-logo.v1.2

Їсти треба все, але потроху

Суспільство 3652

Головне правило здорового харчування: не переїдати й прислухатися до свого організму

Їсти після шостої, не відмовлятися від м’яса, не виснажувати себе дієтами… І разом з тим зберігати струнку фігуру і хороше здоров’я. Скажете, неможливо? Виявляється, можливо. Треба лише вміти правильно скласти своє меню, розуміти свій організм, мати гарний настрій та вірити, що справді схуднете і не повнішатимете. Звісно, краси без жертв не буває, від дечого доведеться відмовитися. Про те, як правильно харчуватися, щоб і душі – задоволення, і тілу – користь, розмовляємо з головним лікарем-дієтологом області Альоною Брянцевою.

Повнішаємо – бо переїдаємо і мало рухаємося
– Сьогодні на вулицях багато повних людей. У чому причина того, що ми повнішаємо?
– За останніми даними Всесвітньої організації  охорони здоров’я, у 95 випадків  зайву вагу люди набирають через банальне переїдання. І лише  у п’яти відсотках причини зайвої ваги можуть бути пов’язані з порушеннями роботи центральної нервової або ендокринної систем. Ожиріння страшне не стільки косметичним недоліком, скільки тим, що тягне за собою багато важких захворювань. Оскільки у чоловіків зайві кілограми осідають на верхній половині тіла та животі,  через це частіше страждають серце та печінка.  А вона – лабораторія організму, і якщо починає давати збій, розладнується робота усього організму. Тому через ожиріння люди частіше хворіють на цукровий діабет та ішемічну хворобу серця. До того ж, ожиріння сприяє розвитку камінців у нирках та жовчному міхурі, подагри, остеохондрозу, артрозів, гіпертонічної хвороби, проблем зі шкірою тощо.

– Як впливають на наше здоров’я фаст-фуди?
– Це велика біда. І фаст-фуди, і чіпси, і кока-кола, і швидкий перекус на ходу – завдяки усьому цьому ви наближаєте до себе могилу. Якщо ви йдете містом і проголодалися, краще замість хот-дога чи пиріжка з’їжте яблуко, грушку чи навіть банан або хоча б галетне печиво. І те яблуко я рекомендую купити на базарі у бабусі, воно має бути з черв’ячком, а не оті «пластмасові» –на вигляд красиві, а насправді – «неживі».
– Сьогодні все частіше ми використовуємо для приготування страв напівфабрикати. Це значно полегшує роботу жінки, яка працює…
 – Раз в два-три місяці справді можна скористатися напівфабрикатом.  Але не частіше. Чому? Бо до напівфабрикатів входить величезна кількість біодобавок. Усім нам відома літера Е, яка є на більшості етикетках. Багато з цих добавок в європейських країнах просто заборонені. Вони дуже шкідливі для печінки, підшлункової залози, тривале вживання деяких викликає інфаркти, інсульти і навіть інтоксикацію усього організму.
– Як вирахувати ідеальну вагу тіла?
– За допомогою так званого індексу Кетлє, або індексу маси тіла. Для цього потрібно вагу (у кілограмах)   розділити на зріст (в метрах) в квадраті.   Якщо цей індекс менший за 18,5 – то говоримо про дефіцит маси тіла,  від 18,5 до 24,9 – нормальна вага. Якщо вирахуваний індекс коливається від 25 до 29,9, то у вас зайва вага, а якщо індекс виявився більшим за 30 – ожиріння. До мене часто звертаються жінки із зайвою вагою, індекс маси тіла у яких не досягає 30 і які хочуть схуднути «для краси». Я їм худнути не рекомендую. За останніми науковими даними, такі жінки і  чоловіки менше, ніж худі та люди з ожирінням,  хворіють на ішемічну хворобу серця, жінки рідше страждають на рак молочної залози та товстого кишківника.  Так само, не потрібно худнути дівчаткам-підліткам, оскільки організм ще не сформувався і може порушитися репродуктивна функція.  До речі, у худеньких жінок з фігурою моделі, які мають недостатню вагу тіла,  у два-два з половиною рази частіше стаються інфаркти, інсульти, у них знижена репродуктивна функція.

Не починайте худнути з понеділка

– Зазвичай, коли ми вирішуємо, що варто схуднути, то  «сідаємо» на дієту. Але далеко не завжди це допомагає досягнути мети. Чому так стається?
–  Справді, сучасна наука доводить, що дієта сприяє не схудненню, а навпаки – появі зайвої ваги. Власне, схуднути – не проблема. Проблема – потім не потовстішати. Зараз є сотні дієт. Але справа у тому, що потрібен час для перебудови обмінних процесів в самому організмі.  А, як правило, витримавши тиждень-два-три дієти, людина повертається до попереднього способу життя. А організм, відчувши одного разу стрес, намагається накопичити побільше запасів на випадок нового. Схуднення – це процес не двох тижнів, і навіть не двох місяців.  Практично, ви обираєте новий спосіб усього свого наступного життя. В дієтології вважається хорошим результат, якщо людина за перший місяць втрачає від трьох до п’яти кілограмів. Але жодна дієта, жоден найтитулованіший професор не допоможе, якщо ви самі не налаштуєтеся на своє бажання. Ви маєте захотіти цього настільки, щоб схуднути вже від самої думки. Варто обгрунтувати своє бажання: навіщо це мені потрібно? (Хочу бути струнким, здоровим, надовго зберегти молодість). 
– Чи варто обмежувати своє меню часовими рамками?
– Взагалі їсти можна все. І після шостої години не варто голодувати! Адже у багатьох так складається режим дня, що основний прийом їжі припадає якраз на вечір. Тоді зранку їсти, навпаки, не хочеться. І не треба себе змушувати це робити. Адже організм ввечері отримав запас енергії, вночі її нікуди не витратив, тому відчуття голоду приходить вже десь об одинадцятій. І якщо протягом десяти-п’ятнадцяти років у вас склався саме такий режим життя, то й ламати його не варто, тим паче, якщо інший режим не вдасться підтримувати протягом тривалого часу.
– Кажуть, щоб схуднути, потрібно їсти не два-три рази на день, а значно частіше?
– Це теж неправильно. Немає таких досліджень, які б доводили, що багаторазовий прийом їжі дозволяє позбутися зайвих кілограмів. Їжте стільки разів, скільки звикли.
– А що ж тоді потрібно робити?
– Ніколи не починайте обмежувати себе одразу в усьому, не починайте худнути з понеділка, з першого числа чи із завтрашнього дня. Насамперед, вживайте продукти нижчої жирності. Причому знижувати жирність потрібно поступово. Й почніть хоча б з того, що зі звичної порції, наприклад, борщу, ви не доїсте ложку. Наступного дня – дві ложки. Але ці обмеження кожен має підібрати сам.
– Що має бути в меню здорового харчування?
– У меню обов’язково має бути м’ясо, риба, молоко, яйця (але не зловживайте ними).  У щоденному меню має бути від восьми до одинадцяти видів овочів та фруктів! Не лякайтеся! Згадайте лише борщ та вінегрет. Ще у щоденному меню мають бути крупи. А от смажену картоплю бажано або взагалі виключити, або вживати дуже рідко.
– А якщо людина не хоче якихось продуктів, чи варто змушувати себе пити, приміром, молоко, тільки тому, що воно корисне?
– Ні. Бо користі це не принесе. Звісно, погано, коли людина не любить молочних продуктів, бо вони – головне джерело кальцію в організмі. Їжте тоді сир, йогурти. Або ж раз на рік приймайте вітамінний комплекс з кальцієм.
– Від чого варто відмовитися, аби мати хороше здоров’я і гарну фігуру?
– Усе залежить від ваги, віку, стану здоров’я, професії.  Тому потрібно радитися з  лікарем.  А взагалі бажано виключити з раціону або значно обмежити: все жирне і смажене, ковбаси, маринади, міцні алкогольні напої, міцні чай-каву, наваристі супи-бульйони, газовані і фарбовані солодкі напої, квашені овочі, гострі соуси, солодощі та випічку, все дуже холодне і дуже гаряче. Бо усі ці страви підвищують апетит. З фруктів небажано вживати ті, які багаті на фруктозу: родзинки, банани, інжир та виноград, а також мед.
– Невже все так просто?
– Разом з тим, потрібне фізичне навантаження. Але воно має відповідати віку, фізичній підготовці і бажанню. Ніколи не робіть зарядку, якщо ви того дуже не хочете, бо тоді вона не принесе ні користі, ні задоволення.
– Сьогодні є багато таблеток та біодобавок для схуднення. Як до них ставитися?
– При третій-четвертій стадіях ожиріння можна вживати таблетки. Але їх має призначити лікар. Й треба пам’ятати, що ці ліки мають багато протипоказів. А от до біодобавок (БАДів) я ставлюся дуже негативно.  Недавно до рук мені потрапила коробочка з такими добавками, рекомендована Національною академією США, якої насправді немає. В переліку було 85 вітамінів та мікроелементів. Але сучасній науці відомо їх лише 35. Та й уся та «хімія», яка є в БАДах, проходить через печінку. А це – додаткове навантаження на неї. До основного складу багатьох БАДів входять сечогінні трави та трави з послаблюючою дією.Тому вони лише сприяють хорошій роботі нирок  і кишківника. І без раціонального харчування і фізичного навантаження результату не досягнете.
– Часто люди, особливо ті, хто має гроші, вдаються до хірургічних методів лікування зайвої ваги.
– Так, але хірурги, зазвичай, забирають лише наслідок, тобто, зайвий жир. І без зміни способу життя і харчування людина знову повнішає, але жир при цьому збирається в інших місцях.
– Чи правда, що деякі продукти, зокрема ананас, сприяють схудненню?
– Ні. В ананасі міститься такий фермент, як бромелайн. Й справді є така теорія, що саме він знижує вагу. Але насправді він ніяк не діє на жирові клітини. Він лише трішки покращує процес травлення в тонкому кишківнику.
– Чи справді для схуднення перед сніданком корисно випити склянку води?
– Трохи не так. Але справді з організмом таким чином можна трішки схитрувати. Перед основним прийомом їжі можна випити склянку води (не газованої, не холодної і не гарячої). Можна заїсти ще й шматочком шоколаду чи половинкою цукерки. Таким чином ми швидше  наситимося і з’їмо менше.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую