ye-logo.v1.2

Овочі-гіганти

Суспільство 1643

На городах подолян виросли овочі небувалих розмірів

Справді, картоплини трапляються вагою до кілограма, а помідори «тягнуть» до 500 грамів. І диво-овочі на базарах не якихось надзвичайних сортів  чи завезені з-за морів-океанів, а вирощені на наших, подільських городах. Та й ще зараз, у жовтні, у багатьох на грядках червоніють помідори й вилежуються останні огірочки. Щоправда, остерігаючись обіцяних заморозків,  господині поспішають сховати врожай у комору. Ну, а лишки везуть на базар.
«Справді, картопля цього року гарна вродила, – розповідає Галина, продавець на ринку у Городку. – Два-три кущі – і повне відро. Самим стільки не потрібно, от і продаю.  Але не сумнівайтеся, я ніякою «хімією» не кропила, а для підживлення завжди використовую природний компонент – гній. Так само роблять усі сусіди. На різну «хімію» грошей немає, та й ніколи шукати її  по міських магазинах, у село ж нічого такого не привозять». «Цього року погода гарна  була, – підключається до розмови інша продавчиня. – Спочатку йшли дощі, а потім – сонце, тепло. От і росла собі городина. До того ж, колорадських жуків чомусь було менше. Ми ж з року в рік саджаємо картоплю, моркву, помідори, огірки, капусту.  Й насіння маємо своє.  Тому не вірте, що нинішні овочі напхані хімікатами». Насправді, кажуть продавці, овочів-гігантів остерігаються лише міські мешканці, котрі дуже далекі від землі  й городництва. Ті ж, у кого є власні грядки чи хто має родичів у селі, купують «велетнів» охоче: вони добре знають, яка «агротехніка» у звичайного селянина.

Нітратів і пестицидів у цьогорічних овочах не знаходять
Слова жінок з базару підтверджує завідувач відділення гігієни харчування обласної санітарно-епідеміологічної станції Ігор Баланюк. Лише ранні овочі містили деяку кількість нітратів, зокрема, знаходили їх в городині, яка з’явилася на ринках навесні, – в зелені, кавунах. А от пестицидів, важких солей не було взагалі. Загалом же в лабораторії обласної санепідстанції є можливість дослідити овочі за понад сотнею показниками.  «Гній, який селяни часто використовують для підживлення своїх городів, теж не зовсім безпечний, – каже Ігор Михайлович. – Якщо його сипати надмірно, то городина буде з нітратами. Тому гній краще розкидати по городах восени – чим більше ви розведете у часі цей процес та збір урожаю, тим менше шкідливих речовин міститимуть овочі. Найкраще нітрати вбирає у себе столовий буряк. До того ж, сприяють цьому процесу тепло і волога. Однак, оскільки цього року дощів було дуже мало, то й нітратів в овочах майже немає. Взагалі ж найкраще підживлювати грунт перегноєною соломою або сіном».

Протруювачі картоплі не шкодять
І все ж, купуючи в магазині бульби картоплі вагою по півкіло, таки виникає питання: чи безпечно вживати їх в їжу? Виявляється, так. Агрономи стверджують, що овочі великого розміру – вихідці з родючих грунтів і вирощені при рясному використанні добрив. Багато ще й залежить і від генетичних можливостей сорту. Великі плоди дають сорти, отримані спеціальним промисловим схрещуванням (по суті – гібриди). Проте вживати в їжу будь-які овочі чи фрукти, куплені в офіційних торгових точках, можна сміливо – вони пройшли фітосанітарний контроль і відповідають вимогам безпеки.
“Овочі-гіганти – не така вже й дивина, особливо якщо рік видався погожим, – стверджує начальник відділу рослинництва Головного управління агропромислового розвитку Ванда Сердюк. – Справді, урожайність городини повністю залежить від погодніх умов. А літо цьогоріч було дуже вдалим для гарного урожаю: спочатку дощі посприяли росту рослин, а потім достатня кількість теплих днів дозволила плодам налитися, а бульбам набрати ваги. Боятися овочів-гігантів не варто. Якщо в грунт внести достатню кількість органіки, то звісно ж, на урожай овочів це вплине лише позитивно, бо добрива сприяють їх росту”.
А от щодо того, що величезні овочі можуть містити велику кількість нітратів, то жінка-агроном повністю спростовує цю думку. “Теоретично, овочі й справді можуть накопичувати нітрати, – розповідає Ванда Святославівна. – Однак сьогодні ані агроформування, ані господарі присадибних ділянок не вносять такої величезної кількості органіки, яка сприяла б накопиченню нітратів у великих, шкідливих для життя, дозах”.
Втім, у господарів свої домисли щодо гігантської картоплі. “Мабуть, так рясно вродила, бо ми бульбу, перед тим як саджати, “хімією” від колорадських жуків обробляли, – висловлює припущення знайома господиня. – І справді, жоден жук на кортоплю не сів. А може це та “хімія” винна в тому, що картопля така велика росте. І чи можна взагалі її їсти?”
Однозначної відповіді щодо цього в спеціалістів наразі немає. “І справді, деякі науковці вважають, що протруювачі (так називається ця “хімія”) можуть залишатися в кореневищах та бульбах, – розповідає Ванда Сердюк. – Однак більшість агрономів схиляються до протилежного. Вони довели, що за вегетаційний період картоплина чи буряк не встигають нахапатися протруювача, а тому абсолютно безпечні для споживання в їжу. Я й сама на присадибній ділянці ними користуюся. І те, що жуків на городі немає, для картоплі великий “плюс”, бо нормальний фотосинтез у непошкоджених листках тільки сприяє росту бульби”.

Модифіковані гіганти
Кілька років тому в Україну задля експерименту було завезено сотні тонн генетично-модифікованої картоплі однієї з потужних біотехнологічних компаній. Таку картоплю не їв колорадський жук, а бульби були достатньо великого розміру. Однак, за офіційною версією, в нашій державі дослід не вдався – картопля не прижилася. Що сталося з нею та куди вона поділася після першого врожаю – невідомо. Всю її начебто було вивезено. Однак експерти впевнені – генетично-модифікована картопля в Україні таки є.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую