ye-logo.v1.2

Агрус, смородина та порічки на одному... дереві

Суспільство 12278
Дмитра Скрипника
Фото: Дмитра Скрипника

Такі сміливі “ягідні експерименти” проводить садівник-експериментатор із села Користова Волочиського району Володимир Плашенко.

 Завітавши на присадибну ділянку Володимира Плашенка у селі Користова, більше відомого серед садівників як дід Панас, хочеш чи ні, а мусиш вірити майже неймовірному. Бо на його обійсті заморські дерева ростуть поруч із екзотичними чагарниками та соковитими сонячними ягодами та фруктами. Одного - колекція із сорока сортів, а іншого - ще більша. Тут вам і ожино-малина, і малино-суниця, і всі сорти кизилу та камчатської ягоди, і декілька видів японських сакур. Ягоди смородини, порічок та агрусу в господаря ростуть на одній штамбі й більше нагадують казкове деревце з різнокольоровими плодами. В саду кущі ірги, лохини, чорниці, брусниці та журавлини чергуються з вишнями, черешнями, сливами, айвою, персиками, абрикосами та нектаринами. А ще величезні колекції рододендронів, вересків, азалій, лілей, троянд, гортензій, всі види світової селекції бузку. Володимир Павлович багато уваги приділяє також декоративним кущам, горіхам (елітний фундук) та ліанам (актинідії). Загалом понад 600 тисяч рослин, більшість із яких привезені з-за кордону.
“Всі рослини в своєму саду я вирощую не лише для себе, а й для майбутніх садівників-фермерів. Щоб не шукали диво-саджанці й диво-насіння десь за тридев'ять земель”, - каже Володимир Павлович.

Євро-технології: від пробірки до горщика
Практично усі рослини у своєму розсаднику пан Володимир розмножує за допомогою новітньої європейської технології in-vitro — безвірусне “клонування” в скляній пробірці. При цьому виді розмноження можна отримувати будь-яку кількість однакового дуже якісного посадкового матеріалу, що неможливо при традиційному способі. Надалі після адаптації, клоновані рослини випереджають у своєму розвитку своїх братів, вирощених традиційним способом. Адже вони захищені від хвороб та вірусів.
“Почувши термін «рослина з пробірки», багато хто асоціює його з генно-модифікованими рослинами, - розповідає Володимир Плашенко. - Це помилка. В звичайній культурі in vitro генну інженерію ніхто не застосовує, всі гени залишаються на тих позиціях, які приготувала для них матінка-природа. Це вегетативний спосіб розмноження, який здійснюється за допомогою мікрочеренкування, а саме - живцюванням самого вершечка пагонів. Тобто, з одного кущика я можу зробити тисячу саджанців. Розмножувати рослини цим способом у домашніх умовах є проблематичним, адже необхідне спеціальне лабораторне обладнання, інструменти і посуд, стерильні умови, спеціальні живильні середовища тощо. Але можна придбати вже готові кімнатні та садові рослини, розмножені in vitro, за каталогами садівничих фірм, і посадити їх на своїй ділянці. Знезараження від вірусів мої майбутні саджанці проходять у Польщі, оскільки на теренах України такої лабораторії немає. Потім я їх висаджую у горщики, і вони проходять повний цикл розвитку спочатку в “яслах”, а потім в “садочку”. Так я жартома називаю свої теплиці. Лише тоді я їх пересаджую у відкритий грунт. Нині я будую ще й лабораторію, що дасть змогу вирощувати саджанці незалежно від пори року. Також я єдиний в Україні, хто освоїв технологію зимового прищеплення рослин у горщиках”.

Саджанець має бути півметра заввишки з білим корінням
Якщо ви не хочете, щоб замість яблуні вам продали саджанець тополі, не купуйте рослини в продавців, які торгують край дороги. Краще всього придбати саджанці в розплідниках, тоді ви будете упевненими і в якості, і в сорті.
“Товарний саджанець має бути заввишки півметра. На менший навіть не варто звертати увагу, - застерігає садівник. - Звісно, краще купувати саджанці в горщиках із закритою кореневою системою. Це високопродуктивна і прогресивна технологія, яка дає можливість висаджувати рослину в будь-який зручний для вас термін, незважаючи на вегетаційний період, і поряд із цим, сприяє кращому приживлюванню саджанця (практично 100%). Тобто, від ранньої весни до пізньої осені ви можете висаджувати рослини на постійне місце без ризику їхньої загибелі. При такому способі вирощування зникає також ризик зараження посадкового матеріалу карантинними хворобами, оскільки на всьому етапі вирощування контакту рослини з відкритим грунтом немає. Досить часто продавці на базарі продають щеплені рослини. Якщо в них випадково обламати верхівку, починає рости дика парость. В мене ж всі рослини ростуть на власному корені і їм навіть не страшна коса. Вони обов'язково відновляться й ростимуть собі далі. Зверніть увагу на колір коріння. Він має бути білим, а не коричневим. Останнє означає, що корінь обвітрений”.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую