ye-logo.v1.2

Десятиповерховий смітник

Суспільство 6023
Дмитра Скрипника
Олешинського полігону вистачить лише на десять років. А що далі?. Фото: Дмитра Скрипника

Навіть якщо переробний завод і побудують, сміттєзвалище нікуди не дінеться

 Ще з 1956 року сміття з Хмельницького скидають на полігоні під Олешином. За цей час жителі міста накопичили понад три з половиною мільйона тонн твердих побутових відходів. Цього можна було би уникнути або принаймні зменшити кількість непотребу, але ми ще не настільки цивілізовані, аби усвідомити потребу сортування.
Кожного дня працівники «Спецкомунтрансу» вивозять близько двох тисяч кубометрів твердих побутових відходів. За рік ця цифра досягає 150 тисяч тонн.
«До 45% усіх відходів є харчовими, до 30% - папір та картон, текстиль — 7%, по 4% припадає на дерево та чорний метал, кольоровий — 0,3% Як бачите, хмельничани викидають те, що можна використовувати у вторинній переробці. Але для цього потрібне сортування. І цим, в першу чергу, повинні займатися самі люди», - розповідає директор хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» Владислав Кривенчук.
Якщо ж стан справ не зміниться, то олешинського полігону вистачить лише на десять років. А що далі? Сміттєзвалище уже займає близько п'яти гектарів, а висота досягає 35 метрів — це більше, ніж будинок у 10 поверхів. Як відзначають у «Спецкомунтрансі», вкладання коштів у полігон є утопічним.
На заході уже давно прийшли до того, що відходами повинні займатися переробні заводи. І там на смітті не цураються заробляти гроші.
«Я бував на багатьох заводах і вони не є збитковими. У них спершу йде роздільний збір сміття. Сортують папір, поліетилен, пет-пляшки, дрібне сміття. Далі пресують і використовують як паливо. До прикладу, наш Кам'янець-Подільський цементний завод готовий брати брикети зі сміттям. Це дуже хороший варіант для отримання дешевої енергії. Також із органічних відходів можна робити добрива. Зараз усі наші відходи можна використовувати на 100%», - запевняє Владислав Кривенчук.
Сортуванням сміття займаються і на нашому полігоні, проте об'єми дуже малі. Також для опалення своїх приміщень «Спецкомунтранс» добуває і біогаз. Проте, як би не намагалися комунальники боротися зі сміттям, ліквідувати звалище під Олешином не вдасться. Сміттєпереробні заводи займаються утилізацією «нових» відходів, за старі братися не будуть.
«Якщо завод буде сучасним, то сміттєзвалище законсервують і з нього видобуватимуть біогаз», - каже директор «Спецкомунтранса».
Попри не зовсім райдужні перспективи олешинського сміттєзвалища, «світло в кінці тунелю» є. У жовтні повинен пройти конкурс на визначення інвестора для будівництва сміттєпереробного заводу та сортувальної лінії. Подейкують, що підприємство у нас хочуть побудувати на американські гроші та за один рік.

Віктор ПАЛАМАРЧУК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую