ye-logo.v1.2

Коли світ немилий

Суспільство 1496

Дослідження, які проводились у всіх країнах світу показали, що депресія, як і серцево-судинні захворювання, стають найбільш розповсюдженою недугою нашого часу. Нині депресіями страждає до шести відсотків населення розвинутих країн.
Про причини, прояви та те, як боротися з депресією – в нашій розмові з завідуючою денним стаціонаром Хмельницького обласного психоневрологічного диспансеру Тетяною КИРИЧЕНКО:
- Результати досліджень показують, що до 2020 року психічні захворювання стануть однією із головних причин інвалідизації населення планети, при цьому депресії займатимуть друге місце серед десяти основних хвороб, що приводять до інвалідності.
Депресія може виникнути у будь-якому віці, але найчастіше вона розвивається в період розквіту - від 20 до 40 років. Причому, частіше недугу діагностують у жінок, що пов’язано з особливостями жіночого організму, пов’язаними з репродуктивним періодом. У чоловіків же хвороба часто приховується за надмірним вживанням алкоголю.
Досить часто депресія може виникнути як реакція на ситуацію, наприклад, коли люди розлучаються, коли помирає хтось із близьких... Був випадок, коли у депресивному ступорі знаходилася дівчинка, яку згвалтували. Депресивні розлади виникають у людей, які дізнаються, що у них, чи у когось із їхніх близьких родичів онкозахворювання.
Потрібно зауважити, що 60 відсотків від усіх спроб самогубства здійснюють хворі на депресію. Це надзвичайно високий відсоток, і смертність при депресивних розладах лише трохи поступається цьому показнику при серцево-судинних захворюваннях.
- То що ж робити, коли світ став немилий?
- Серед основних причин смертності в Україні самогубства займають третє місце. На щастя, останнім часом стало менше хворих на депресію, які роблять спроби вчинити самогубство. А от у 90-95-ті роки їх було набагато більше за рахунок пенсіонерів, які знаходилися на межі виживання, і десятикласників, котрі зводили рахунки з життям через безперспективність. Сьогодні суїцидів поменшало, а от депресивних розладів стало більше.
Що робити в такому випадку? Якщо не хочете звертатися у наш заклад, є чимало психотерапевтів у поліклініках, є приватні психотерапевти, психологи, телефон довіри 15-50, який працює багато років, і там теж є психологи. Але не затягуйте хворобу!
- А сама людина може побороти депресію?
- Дехто радить вживати банани і шоколад, але вони допоможуть лише в тому випадку, коли депресивні розлади виникають на рівні: „начальник сьогодні насварив, то я, щоб полегшити стан, пішла в перукарню, з’їла шоколадку, поспілкувалася з подругою - відвела душу, що називається”... Взагалі вважається, що коли депресія триває менше двох тижнів, вона не потребує медичного втручання. Людина поїхала у відрядження, взяла відпустку, змінила обстановку, і все стало на свої місця. А от коли розлади серйозні, коли нічого не хочеться, людина відчуває в’ялість, дратівливість, коли її мучать кошмари, коли поганий сон, нецікаво те, що було цікаво вчора: нецікаво спілкуватися з друзями, нецікаво читати, дивитися телевізор... Людина терпить рік-два, розлади переходять у глибоку депресію... Тому, якщо розлади, які погіршують якість життя, тягнуться більше, ніж два тижні, це вважається затяжною реакцією, і це вже серйозно. І тут потрібне втручання фахівця.
- Невже депресія – справді таке вже важке захворювання?
- Так. Депресія – це серйозне захворювання, яке різко знижує працездатність і приносить страждання як самому хворому, так і його близьким. Однак потенційні пацієнти мало знають про типові прояви і наслідки депресивних розладів. Тому багатьом хворим допомога надається лише тоді, коли хвороба приймає затяжний і важкий характер. А іноді й зовсім не надається.
На жаль, майже половина депресивних хворих взагалі не звертаються за медичною допомогою.




Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую