ye-logo.v1.2

Ринок проти супермаркету: куди вирушити за сухофруктами та горішками?

Суспільство 5592

Щоб захистити себе від нестачі вітамінів і корисних речовин, а також зміцнити імунітет в осінньо-зимовий період, медики рекомендують включити до свого раціону сухофрукти та горішки.

 Сушені фрукти - природне джерело вітамінів і мінералів, необхідних для злагодженої роботи всіх систем організму. Крім того, вони смачні та найбезпечніші солодощі для фігури. Де, як і по чому в Хмельницькому продають сухофрукти та горіхи, з’ясовував “Проскурівський телеграф”.

На вагу дешевше, в упаковці надійніше
«Обожнюю фініки й часто купую їх на ринку, - каже хмельничанка Олена Гринчук. – Хоча, якщо в супермаркеті ціна не дуже висока, то і в маркеті беру. Там здається надійніше». Нині на прилавках магазинів і ринків представлений широкий асортимент сухофруктів. Однак не всі з них корисні. Іноді виробники додають у них різні хімічні елементи, або ж неякісно обробляють, а продавці зберігають у неналежному вигляді. Так, до прикладу, для того, щоб курага зберігала насичений помаранчевий колір у неї додають сульфіти й діоксид сірки. Тому краще надавати перевагу куразі темнішого кольору. Деякі недобросовісні виробники натирають свій товар олією, щоб він блищав, а чорнослив замочують у марганцівці й обдають окропом. Після цього плоди набувають красивого кавового відтінку, але при цьому втрачають свої корисні властивості.
Пройшовшись ринками нашого міста, ми зробили висновок, що не всі продавці зберігають товар у чистоті. Зустрічаються сухофрукти, які лежать у брудних ящиках, а іноді й на підлозі на пакетиках. А в деяких супермаркетах ми навіть знайшли екземпляри з цвіллю. Саме тому ідеальний варіант – це коли сухофрукти розфасовані в пакетики і є можливість ознайомитися зі складом та терміном придатності. Але коштує такий товар у рази дорожче, ніж той, що продаються на вагу.
На жаль, перевірка сухофоуктів та горіхів проводиться лише при завезенні товару в нашу державу, на етапі видачі підприємцям висновків санепідемекспертизи на показники якості та безпеки. “Планового контролю за продажем сухофруктів ми не проводимо, - каже заступник головного лікаря обласної санепідемстанції Тетяна Грицькова. - Це заборонено законодавством. Суб'єкти господарської діяльності підлягають під спрощену систему оподаткування. Тому вони, фактично, вибули з постійного планового контролю”.

Ціни на горіхи – різні
У Хмельницькому можна купити різноманітні горіхи - від арахісу, волоських та мигдалю до кедрових горішків. Ціна залежить від якості й рідкісності горіхів, пояснюють продавці. Періодично на ринку можна знайти і мішечки з горіхами по декілька кілограмів. Крім сирих плодів, продають смажені, а також солені чи солодкі глазуровані. «Купуючи волоські горіхи, обирайте великі акуратні плоди зі шкарлупою без дірок та тріщин. Бо в дірявих можуть жити черви, - каже продавець на ринку Марія Кушнір. - Якщо горіх легкий - він може бути порожнім чи всохлим. Можна злегка потрусити ним. Якщо його ядро зсохлося, то горіх буде трохи «деренчати». Коли в мене купують мішок горіхів, то я беру будь-який навмання та розбиваю його. Це - щоб показати людям, яка шкаралупа і чи гарне всередині ядро». Також продавці горіхів радять перепитати, з якого року врожай. Адже старі можуть бути всохлими й неякісними. «Коли купую обчищені горіхи будь-якого виду, придивляюся на їхні ядра – вони мають бути щільними й пружними, не зморщеними, без черв'ячків чи якихось дрібних комах, - ділиться досвідом хмельничанка Ольга Кравець. - Вони розламуються з тонким хрускотом. Також намагаюся перед вживанням сполоскати горішки окропом - мало якими речовинами їх могли обробити, поки довезли до нас».

Коментар спеціаліста

“За своєю калорійністю горіхи посідають перше місце серед рослинних продуктів”

Альона Брянцева, головний дієтолог Хмельницької області: “Горіхи, в першу чергу, багаті на корисні жири — поліненасичені жирні кислоти. По друге, вони є незамінним джерелом білка, амінокислот, мінеральних речовин та вітамінів (групи В, Е, С, бета-каротина). До речі, вміст білка у волоських горіхах у декілька разів більший, ніж у м'ясі. А усього 5-6 волоських горішків (30-35 г) забезпечують потребу дорослої людини в поліненасичених кислотах. Але за своєю калорійністю горіхи посідають перше місце серед рослинних продуктів. І понад 100 г ядер на день організм засвоїти не в змозі. Краще купувати нелущені плоди, адже тоді в них зберігаються усі корисні елементи, а під дією світла частина їх втрачається. Горіхи є ідеальною білково-вітамінною добавкою, яку варто включити в свій щоденний раціон, особливо до складу плодо-овочевих дієт. Вони є незамінними при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті, артеріальній гіпертензії (окрім підсолених ядер). Чудові для профілактики остеопорозу та в період менопаузи. Їх можна їсти як у чистому вигляді, так і додавати в кефір чи йогурт.
Що ж до сухофруктів, то ще наші предки знали про їхні корисні властивості. Вони готували з них настої та узвари. В сушених плодах міститься дуже багато моно- та дисахаридів. Але їх, як і горіхи, через високу калорійність потрібно їсти в обмеженій кількості. Разова доза — гірка сухофруктів, яка вміщується в долоню. В здоровому харчуванні цей продукт рекомендується використовувати, як добавку до різних страв замість цукру та навіть меду, й у проміжках між основними прийомами їжі, як «перекус». Кожен вид сухофруктів має свої особливості та корисні речовини. До прикладу, курага володіє вираженими сечогінними властивостями через великий вміст у ній калію. Рекомендують споживати при захворюваннях нирок, шлунку, легенів, серця, високому тиску, що супроводжується набряками. Родзинки — містять невелику кількість білка, а ось корисних вуглеводів у них ще більше, ніж в куразі. Вони є джерелом бору, який перешкоджає розвитку остеопорозу (при дефіциті бору порушується засвоєння організмом кальцію). Також родзинки містять багато калію, магнію та марганцю. Сушений виноград зміцнює легені, серце, нервову систему, пригнічує гнів і заспокоює нерви. Крім того, родзинки допомагають нормалізувати роботу щитовидної залози та кишківника. Вони є незамінними при закрепах та геморої (при цьому корисно пити навіть воду, в якій родзинки замочувалися). Чорнослив також володіє послаблювальним ефектом, допомагає очистити організм від шлаків і схуднути. Сушені сливи підвищують загальну стійкість організму до зовнішніх несприятливих впливів. У них містяться антиоксиданти, які нейтралізують шкідливі для здоров'я людини вільні радикали.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую