ye-logo.v1.2

Якісний мед тягучий, духмяний та… недешевий

Суспільство 7707
Дмитра Скрипника
«Хороший мед восени кристалізується. Рідким залишається лише мед з акації», - каже Дмитро Олексійович.. Фото: Дмитра Скрипника

Натуральний мед - золотаво-бурштиновий, тягучий, спокусливо запашний...

 Більшість людей намагаються завжди тримати про запас заповітну баночку, адже мед справедливо називають ліками від усіх недуг. Він не тільки зміцнює імунну систему, а й допомагає подолати практично всі проблеми зі здоров'ям: лікує серце, нерви, легені, горло. Але мова зараз не про його цілющу силу, а про те, як знайти той мед, у якого вона є. За роз'ясненням ми звернулися до знавця «медової справи», бджоляра з 34-річним стажем, власника величезного племінного бджолиного розплідника «Прибузькі медобори», що в с. Головчинці Летичівського району, Дмитра Яцишина. Його розплідник є базовим господарством, у якому вперше в Україні створено внутрішньопородний тип українських бджіл «Хмельницький».
Справжній мед повинен намотуватися на ложку
«Визначити якість меду можна за кольором, оскільки кожен сорт має своє забарвлення, - каже Дмитро Олексійович. - Липовий - бурштиновий, квітковий - світло-жовтий, гречаний – має різні відтінки коричневого, акацієвий - блідо-жовтий. Гречаний мед має неповторний гострий смак, сильний аромат. Його рекомендують при недокрів'ї, він сприятливо діє на серцево-судинну систему. Малиновий мед - світло-бурштиновий - надзвичайно цінний для хворих із порушеннями діяльності печінки. Липовий - дуже духмяний, прозорий - незамінний у лікуванні застуд, бронхо-легеневих захворювань, допомагає при безсонні. Справжній мед повинен намотуватися на ложку і, стікаючи в банку, утворювати гірку. Неякісний же залишає бризки. Смак у натурального бджолиного продукту терпкий, в горлі після нього повинне з'явитися відчуття теплоти. Якщо ж «золоті ласощі» не відповідають цим вимогам, мед може виявитися якщо не підробленим, то недостиглим - і швидко закиснути. Далі про ціну. Мед - задоволення не з дешевих, адже пасіка вимагає багато часу й сил. Тому продавати продукт за безцінь ніхто не буде. Звісно, добре, якщо у вас є чесний знайомий пасічник. Мабуть, найкращий спосіб уникнути обману - купувати мед там, де ви бачите як і з чого бджоли збирають дорогоцінний подарунок природи».
До листопада-грудня будь-який мед переходить у зацукрований стан
На жаль, виготовити мед-підробку дуже просто. Фальсифікатори розбавляють його патокою, цукровим сиропом, манкою і навіть крейдою. Відрізнити справжній мед від підробки іноді складно навіть фахівцю, що вже казати про простих споживачів. Але все ж таки існують деякі ознаки, які дозволяють обрати «правильний» солодкий нектар. За словами бджоляра, в рідкому стані може бути тільки свіжий мед. Потім він поступово починає кристалізуватися. У різних сортів терміни кристалізації різні, але в цілому можна сказати, що до листопада-грудня будь-який мед вже переходить у зацукрований стан - він мутніє, світлішає і стає густим. Якщо ж мед не кристалізується до осені - це топлений прогрітий продукт. У цьому випадку він стає рідким, але втрачає основну масу своїх корисних властивостей. Тільки акацієвий мед залишається у рідкому стані приблизно протягом року (за що особливо цінується).
Магазинний мед – прозорий, рідкий і… мертвий
Купуючи мед у супермаркеті, зверніть увагу, коли він розфасований. Ви побачите, що іноді соняшниковий мед датують червнем, хоча на той час соняшник ще не цвів. Фасований мед, який продається в магазинах, зазвичай, прозорий, рідкий і... мертвий. Для створення товарного вигляду його при високих температурах підігрівають і наливають у тару. Після термічної обробки продукт втрачає всі корисні речовини, залишається лише глюкоза. «Це потрібно пам’ятати і при споживанні. Дуже багато людей при перших ознаках застуди починають готувати на основі меду цілющі напої, додаючи його у гарячі молоко або чай. Проте робити це категорично неможна, - застерігає Дмитро Олексійович. – Щоб зберегти всі корисні властивості меду максимальна температура його нагрівання не повинна перевищувати +45ºС. В іншому випадку він перетвориться на звичайний цукор. Мед краще їсти вранці натщесерце або на ніч перед сном, запиваючи його кип’яченою водою. І зловживати цим продуктом також не варто. Доросла людина щоденно може з’їдати 100 г меду, а дитина – 50 г».
Не ставте мед в холодильник!
Справжній мед практично не псується, тобто термін його зберігання необмежений. Якщо ж в продукт підмішати цукор, то він не зможе довго зберігатися й почне закисати. «Мед може зберігатися декілька років. Головне - тримати його в темному, сухому місці при кімнатній температурі, - радить пан Дмитро. - І не ставте його в холодильник. Екстремальне охолодження впливає на властивості меду негативно. Крім того, він не любить вологості, прямих сонячних променів та швидко вбирає сторонні запахи. Підходить для зберігання меду посуд із прозорого і затемненого скла чи порцеляни. А от у пластикових відерцях тримати його не варто, краще після купівлі одразу ж перекласти в банку».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую