ye-logo.v1.2

Чим менше людей, тим менше шансів захворіти

Суспільство 1322

А ще професіонали рекомендують дотримуватися правил гігієни

На Україні з максимально можливою вірогідністю існує епідемія гострої респіраторної вірусної інфекції. У цьому переконаний харківський лікар-педіатр Євген Комаровський.
За його словами, тактика дій людини абсолютно не залежить від того, як називається вірус: чи це грип сезонний, свинячий, пандемічний, чи взагалі не грип – це, не важливо. Важливо, що це вірус, і що він передається повітряно-крапельним шляхом та вражає органи дихання. Звідси й конкретні дії. Нижче наведено його аргументи та рекомендації.

Профілактика

Якщо ви чи ваша дитина зустрінетесь з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з’являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або прищепитеся.
Прищепитися можна тільки від сезонного грипу. Від свинячого вакцини поки що немає (в Україні). Тим не менше, мати захисні антитіла до трьох вірусів, які входять до складу сезонної вакцини, краще, ніж не мати ніяких взагалі.
1. Є можливість прищепитися самому чи прищепити дитину – робіть це, але за тієї умови, що, по-перше, ви здорові, і, по-друге, для вакцинації не треба буде сидіти в сопливому натовпі в поліклініці. Останнє робить ваші шанси на адекватну вакцинацію примарними.
2. Жодних ліків з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто, ніякі цибуля, часник, горілка та таблетки, які ви ковтаєте, нездатні захистити ні від жодного респіраторного вірусу взагалі, і від свинячого вірусу зокрема. Все, за чим ви побиваєтесь в аптеках, всі ці нібито противірусні засоби та стимулятори імунітету й страшенно корисні вітаміни, все, що з аптек зникло... – все це ліки з недоведеною ефективністю. І задовольняють головну ментальну потребу українця – “треба щось робити”. Основна користь від них – психотерапія. Ви вірите, вам допомагає – це добре, але не треба брати штурмом аптеки – воно того не варте.
3. Джерело вірусу –  тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Карантин – чудово! Заборона масових заходів – прекрасно! Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз у супермаркет – мудро!
4. Маска. Корисна річ, але не панацея. Обов’язково має бути на хворому, якщо поруч здорові: вірус не затримає, але зупинить краплі слини, багаті ним.
5. Руки хворого – не менш значне джерело вірусу. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтесь цього всього руками, – привіт, ГРВІ.
Не чіпайте своє обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть з собою вологі  дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, витирайте, не лінуйтесь!
Вчіться самі та вчіть дітей, якщо вже немає носовичка, кашляти-чхати не в долоню, а в лікоть.
Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші – джерело розповсюдження вірусів.
6. Повітря!!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому та нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в прохолодному вологому та рухливому повітрі. Тож, наприклад, мітинг в центрі Києва, де зібралося 200 000 людей, менш небезпечний, ніж зібрання 1 000 людей в клубі в Ужгороді.
Прогулюватися можна скільки завгодно. Підхопити вірус під час прогулянок практично нереально. Якщо ви пішли на прогулянку, не треба носити маску “для показухи”. Краще подихайте свіжим повітрям, а маску одягніть перед входом в автобус, офіс чи магазин.
Оптимальні параметри повітря в приміщенні – температура близько 20 °С, вологість 50-70%. Обов’язкове часте та інтенсивне провітрювання приміщень з протягами. Будь-яка система опалення сушить повітря. Саме початок опалювального сезону став початком епідемії! Контролюйте вологість. Мийте підлогу. Вмикайте зволожувачі повітря. Вимагайте зволоження повітря та провітрювання приміщень в дитячих колективах. Краще тепліше одягніться, але не вмикайте додаткових обігрівачів.
7. Стан слизових оболонок!!! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз, який забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету – захисту слизових  оболонок. Якщо вони пересихають – робота місцевого імунітету порушується, віруси легко долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і шанси людини захворіти при контакті з вірусом значно зростають. Головний ворог місцевого імунітету – сухе повітря та ліки, здатні висушувати  слизові оболонки (димедрол, супрастин, тавегіл, трайфед – список далеко не повний). Зволожуйте слизові оболонки! 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип’яченої води – заливаєте в будь-який флакон-пшикалку і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо – тим частіше, хоча б кожні 10 хвилин). Для цього можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові проходи – салін, аква маріс, хумер, марімер, носоль і т.д. Головне – не жалійте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей.

Лікування 

Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір (таміфлю). Теоретично є занамівір, який використовується лише у вигляді інгаляцій, та й шансів побачити його в нашій країні небагато.
Таміфлю реально руйнує вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1). Його не їдять всі підряд при будь-якому пчиханні. Це і недешево, і побічних явищ багато, та й сенсу немає. Його використовують тоді, коли хвороба має важкий перебіг, або коли навіть легкою формою захворіє людина з групи ризику – люди похилого віку, астматики, діабетики і т.д. Суть: якщо показаний  таміфлю, то показане, як мінімум, спостереження лікаря і, як правило, госпіталізація. Не дивно, що з максимально можливою вірогідністю таміфлю, що надходить в нашу країну, буде розподілятися по стаціонарах, а не по аптеках.
Увага!!! До переважної більшості  тих, хто читає ці рядки, лікування противірусними препаратами не має жодного відношення. ГРИП – ЛЕГКА ХВОРОБА ДЛЯ БІЛЬШОСТІ.
Лікування ГРВІ загалом та грипу зокрема – це не ковтання таблеток! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.
ПРАВИЛА ЛІКУВАННЯ:
1. Тепло одягнутися, але в кімнаті має бути прохолодно та волого. Температура близько 20 °С, вологість 50-70%. Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.
2. Категорично не змушувати їсти. Якщо дитина просить (чи хочеться) – легку, вуглеводну, рідку їжу.
3. Пити багато рідини (поїти)!!!
Температура рідини дорівнює температурі тіла. Компоти, морси, чай (в чай дрібно порізати яблуко), відвари з родзинок, кураги. Якщо дитина перебирає – хай п’є що завгодно, аби щось пила. Ідеальні для пиття – готові розчини для пероральної регідратації, продаються в аптеках: регідрон, хумана електроліт, гастроліт і т.д. Купуйте, розводьте згідно з інструкцією, пийте та поїть дитину.
4. В ніс часто пшикайте сольові розчини.
5. Всі “відволікаючі процедури” (банки, гірчичники, припарки, ноги в кип’ятку і т.д.) – класичний совковський батьківський садизм і знову ж таки психотерапія (треба щось робити).
6. Якщо ви надумали боротися з високою температурою – тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна приймати аспірин.
7. При враженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні – вони лише підсилять кашель. Враження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування жодного відношення. Тому самостійно ніяких “лазолванів-мукалтинів” і т.п.
8. Протиалергічні засоби не мають до лікування ГРВІ жодного відношення.
9. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.
10. Всі інтерферони для місцевого застосування – ліки з недоведеною ефективністю або “ліки” з доведеною неефективністю.
11. Гомеопатія – це не лікування травами, а лікування  зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).

Їжте м’ясо, лимони, нюхайте лаванду
Настойки і коктейлі проти грипу
Є ціла група препаратів – адаптогенів. До них належать настоянки, які піднімають загальний тонус організму, покращують кровообіг, стимулюють нервову систему і, як наслідок, імунітет. До них належать настоянки кореню женьшеню, елеутерококу, радіоли рожевої.
Коктейль “Анти-грип” готується з лимону та часнику. Для цього натріть головку часнику, дрібно наріжте невеликий лимон зі шкіркою, залийте літром кип’яченої води (не окропом). Настояти та пити протягом дня “скільки влізе”.
Білок – гарний імуностимулятор
Під час респіраторних хвороб зростає потреба організму в білках. Тому після перенесеного грипу або під час його ускладнень варто вживати їжу, багату на білки – м’ясо, птицю, дичину, рибу, яйця, сир. Якщо ви вегетаріанець, їжте горіхи, квасолю, горох, чечевицю, тофу та інші продукти на основі сої. А ще необхідно вживати продукти, багаті на вітаміни групи В та С – лимони, часник, цибулю.  
Ароматерапія – дієвий засіб профілактики
Якщо хтось підхопив грип, “обмежити доступ” інфекції допоможуть кілька крапель піхтово-евкаліптової олії, підігрітої в аромалампі (якщо лампи немає, можна просто капнути на серветку). Противірусні якості мають також олія лаванди, розмарину, кошачої м’яти, лимону, троянди, шавлії, сосни та кипарису.
Змащуйте ніс... цибулею
Немає оксолінової мазі? Її замінить олія чайного дерева, календули, евкаліпту, персикова, лавандова – змащувати “жирними” краплями. Можна використовувати настій цибулі з медом: змішати 1,5 ст. ложки тертої цибулі, стільки ж теплої води, чверть чайної ложки меду, настояти півгодини. А ще можна змішати однакові порції рослинної олії, морквяного соку та кілька крапель часнику. В крайньому разі, перед виходом на вулицю змастіть порожнину носа соняшниковою олією, а після повернення додому змийте все водою з милом.



Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую