ye-logo.v1.2

Справжня мрія городників

Суспільство 14684

Вирощуванням помідорів займаюся понад 40 років.

 За цей час перепробував багато сортів та гібридів. Розповім вам про вирощування сортів придністровських селекціонерів, про великоплідні помідори ( вагою до 1 кг) та мініатюрні помідори типу “черрі”. Особливо гарні відгуки про ранні сорти селекцій, а саме: “Загадка”, “Лінія 892, “Ляна”, “Примула”, “Надія”, “Перший”, високорослі сорти “Хурма”, “Червоні вітрила”, “Руслан”, “Апельсин”, “Зачарування”, “Дика Роза”, “Райська насолода”.
З надранніх та ранніх сортів ще полюбилися: “Найранішній”, “Бета-люкс”, “Березневе диво”, “Ефемер”, “Кращий від усіх”, “Ступіке”, “Ренет”, “Ранній 83”, “Манімейкер”, “Золота рибка”, “Золотий горіх”, “Лінія 77”, “Оберіг” (останні чотири жовтого кольору).
Гарні враження про низькорослі великоплідні сорти вагою до кілограму, червоного кольору: “Слов'янський шедевр” (до 800 г), “Ленінградський велетень” (до 700 г), “Корніївський рожевий” (до 500 г), “Російський богатир” (до 400 г), “Підкорювач сердець” (400 г), “Сонце Піднебесної” (до 300 г), і особливого зеленого кольору “Болото” (до 300 г), також “Смарагдове яблуко” (до 250 г), “Гігант ківі” (до 250 г), чорного кольору — “Чорний принц” (до 300), “Чорний барон” ( до 300 г), “Чорний слон” ( до 150 г), “Трюфельний чорний” (до 150 г).
Відзначу, що помідори зеленого та чорного кольорів, на відміну від помідорів червоного забарвлення, дуже солодкі на смак і зовсім не мають кислинки, яка є у помідорах червоного та жовтого кольорів.
Займаючись вирощуванням помідорів тривалий час, дійшов до висновку, що успіх гарантований тільки тоді, коли помідори вирощені без обробітку рослин хімічними препаратами, і коли урожай отримано вирощуванням надранніх сортів, які мають короткий вегетаційний період і встигають відплодоносити до спалаху захворювання фітофтором (кінець липня — початок серпня).
Насамперед, це сорт “Гармонія”. Він надранній: від сходу до повного дозрівання плодів минає 80-85 днів. Рослини у нього низькорослі, компактні, суцвіття просте, з 5-6 плодами овальної форми. В технічній стиглості плоди світло-білі, а при дозріванні рівномірно червоні, без плям біля плодоніжки. Плоди 2-3-камерні, гладенькі, масою 50-60 г, з товстими перегородками, стійкі до розтріскування, транспортабельні і довго зберігаються. Сорт характеризується високою одностайністю цвітіння, зав'язуванням та достигання плодів. Він вирізняється стабільною врожайністю в будь-яких умовах вирощування і стійкістю до основних захворювань помідорів: столбуру, чорної бактеріальної плямистості та фітофторозу. Плоди дуже смачні і придатні до споживання свіжими, у переробці, маринованими. За лабораторними дослідженнями та хімічно-технологічною оцінкою, плоди сорту “Гармонія” є відмінною сировиною для вироблення консервів найвищого ґатунку. Цей сорт гармонійно поєднує в собі комплекс найбільш важливих ознак, включаючи і найбільшу придатність плодів для консервування.
Наступним сортом, який здивував мене своєю родючістю, стала “Фатіма”. Це також низькорослий сорт. Від сходу до початку достигання плодів проходить 85-90 днів. Кущ міцний, висотою 40-50 см. Плоди серцеподібної форми, великі, вагою 400-600 г, ніжно-рожевого кольору, дуже смачні, солодкі, м'ясисті, соковиті, не розтріскуються. Цінність сорту полягає у високих товарних якостях плодів, тривалому періоді плодоношення (до вересня), стійкістю до фітофторозу.
Сорт можна вирощувати розсадою або висівом насіння в ґрунт (насіння перед висівом бажано обробити 1% розчином марганцевокислого калію. Глибина висіву 1-1,5 см. Розсаду висаджують у віці 50-60 днів. Вимагає легких родючих ґрунтів. Добре реагує на підживлення ґрунту.
Гарно зарекомендував себе і сорт “Сибірський скоросортний”. Це також ранньостиглий сорт. Період від сходу до першого збору врожаю у нього становить 90-100 днів. Кущ у нього середньорослий, висотою 50-70 см. Плоди ароматні, плоскокруглі, слаборебристі, червоні, масою 60-110 г, відмінних смакових якостей. Сорт ціниться за високу холодостійкість. Рекомендовано для вирощування у відкритому ґрунті.
“Червона шапочка” — також ранньостиглий сорт. Вегетативний період від сходу до стиглості становить у нього 90-100 днів. Кущ низькорослий, висотою 40-50 см. Плоди округлі, щільні, гладкі, червоного кольору, масою 60-80 г, з тоненькою шкіркою. Його можна вирощувати як у відкритому ґрунті, так і в кімнатних умовах.
Надзвичайно здивував сорт “Мрія городника”. Це сорт російської селекції. Вирощуючи його, я переконався, що сорт дійсно відповідає своїй назві. Він ранній, стиглі плоди дає на 95-105 день після сходу. Рослина низькоросла, висотою 60-70 см. Сорт вимагає помірного пасинкування. Плоди у нього округлі, темно-червоні, масою 140-160 г, м'ясисті, міцні. Смакові якості плодів високі. Цінність сорту — невибагливість вирощування, одностайна віддача врожаю, високий вміст в плодах вітамінів та лікопіну. Призначення його універсальне: і для споживання у свіжому вигляді і для переробки — консервування, маринування, соління.
Сорт “Манімейкер” також ранній. Він дає перші стиглі плоди на 95-105 день після сходу. Кущ у нього середньорослий, висотою 90-130 см. Плоди круглі, гладенькі, інтенсивно червоні, масою 90-110 г. Плоди використовуються для вживання у свіжому вигляді, переробки та консервування. Стійкий до хвороб.
Дуже ранні плоди дають низькорослі сорти “Поранек” (сорт польської селекції і сама назва говорить про його ранньостиглість), “Зінуля”, “Вогні Москви”, “Настенька”, “Адоніс”, “Кібіц”, “Агата”, “Пето 86”, “Джина”, “Рожеві щічки”, “Мустанг”.
Ще один неперевершений сорт — “Абаканський рожевий”. Його вегетаційний період — 100-105 днів. Суцвіття просте з 4-5 плодами, які мають серцеподібну форму, гладенькі, дуже міцні, масою 300-500 г. У фазі технічної стиглості плоди світло-білі, а при достиганні рожевого кольору, без жовтої плівки біля плодоніжки. Смакові якості плодів — відмінні. А ще особливість цього сорту у тому, що його ранньостиглість, одностайність цвітіння та утворення плодів, а ще довге зберігання та прекрасна транспортабельність. Урожай 3-5 кг з куща. Рекомендований для вирощування у відкритому ґрунті, на кілках, з обов'язковим пасинкуванням та формуванням в 1-2 стебла. Сорт стійкий до захворювань. Він призначений для вживання у свіжому вигляді та переробці на сік.
Якщо ж літо буде дощовим і є можливість ураження помідорів захворюванням, доцільно використовувати обробку рослин не хімічними препаратами. Для цього на 10 л води беруть 5 г борної кислоти, 2 г марганцівки і 30 крапель йоду. Або 0,5 л свіжого молока, 2 г мідного купоросу та 5 крапель йоду.

Петро ФІЛІПЧУК.
Івано-Франківська обл.
м. Коломия
вул. Гетьмана Мазепи, 272, кв.64

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую