ye-logo.v1.2

Солодке задоволення на вашому городі

Суспільство 4894
Фото: panyanka.org.ua

Я займаюся вирощуванням різноманітних овочевих культур, і хотів би познайомити усіх читачів з чудовим сортом кавуна під назвою “Солодкий Сибіряк”.

Вже два роки поспіль літо приходить до нас у квітні. Звісно, таке зрушення не могло не позначитися на вирощуванні городніх культур. І якщо раніше помірні температури навесні та влітку і достатня кількість вологи були сприятливими для більшості овочевих культур, то зараз доводиться або змінювати технологію їх вирощування, або звернути увагу на ті рослини, які добре почувають себе в теперішніх спекотних умовах. Такими є, зокрема, баштанні. Вони чудово плодяться в спекотне сухе літо, обходяться без поливу, крім того, на них завжди є попит, адже соковиті і солодкі плоди подобаються усім, а тому хочу звернути увагу на кавуни та дині. Особливих труднощів у їхньому вирощуванні немає. Вони ростуть на будь-яких типах ґрунтів, єдина умова, щоб ґрунт був добре оброблений, а щодо родючості, то кавуни можуть миритися з цим, так само як і з відсутністю поливу, адже завдяки потужній кореневій системі рослини здатні чудово забезпечувати себе водою та поживними речовинами. Всім відомо, що найкращі результати дає вирощування кавунів на цілинних землях, в недостатності площ, яких зараз немає проблем, адже покинутих та забур'янених ділянок багато. На таких землях навіть можна вирощувати кавуни два роки поспіль. Але в основному, дотримання сівозміни є однією з гарантій гарного врожаю. Ще однією умовою високих врожаїв є правильна схема розміщення рослин, адже дуже часто саджають кавуни густо, й в результаті отримують плоди невеликих розмірів та низької якості. Кавуни полюбляють простір, тому й кількість їх повинна бути в межах 50 рослин на одну сотку, для ранньостиглих сортів допускається збільшення до 70-90 рослин на сотку. Але чим менше, тим краще. Науковці дослідили оптимальну схему вирощування — 280 см між рядками й 70 см в рядку між рослинами.
Мій улюблений сорт “Солодкий Сибіряк” — ранньостиглий, високоврожайний. Плоди овально-видовжені, темно-зеленого кольору, мякоть жовто-помаранчевого кольору, надзвичайно солодка на смак і хрустка. Плоди не печуться під сонцем. А ще в нього висока стійкість до хвороб та невибагливість до умов вирощування і несприятливих кліматичних умов. Плоди не тріскаються від надлишку вологи та перезрівання. Саму назву, можна пояснити так. “Солодкий” тут додається, щоб охарактеризувати сорт, як винятково солодкий, а “Сибіряк” - характеризує стійкість до несприятливих умов вирощування. Та й по смаковим якостям цей сорт був на першому місці серед сортів, що вирощувались. Проте кожна рослина в процесі розвитку неоднаково реагує на все, що відбувається навколо неї.
А “Солодкий Сибіряк” сам по собі має високий вміст цукру, а тут ще й погодні умови, спекотна погода посприяла його підвищеному вмісту. До речі, неполивні кавуни, значно солодші, ніж вирощені на зрошуванні. “Солодкий Сибіряк” може гарно показати себе не лише в умовах Центру та Сходу України, а й в значно північніших областях, та й на Заході країни також. Чому? По-перше, ранньостиглість, по-друге, висока стійкість до несприятливих умов вирощування й до хвороб, крім того, сорт досить холодостійкий.
Кожному з читачів “Сімейної газети”, хто побажає вирощувати цей чудовий сорт, я безкоштовно надішлю насіння. Надсилайте, будь ласка, підписаний конверт зі своєю адресою.

Моя адреса: вул. Садова, 100, селище Покровське, Дніпропетровська область, 53600.
Євген ЧЕМЕРИС.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую