ye-logo.v1.2

Законодавці кавової моди

Суспільство 1302

такими себе вважають деякі кам’янчани

Амбітні кам’янчани запевняють, що їхнє рідне місто належить до перших європейських міст-законодавців «моди» на каву, яка завойовує людство все більше й більше. (Нині вона стала неодмінним напоєм навіть у кожній сільській хаті. Хоч сільська кава не завжди буває кавою. У Російській імперії, наприклад, саме за якістю кави оцінювали рівень добробуту людей, які її вживали. Село ж у нас не з багатих… Нині під маркою кави базар може запропонувати сурогат, який традиційному заміннику цикорію і в підметки не годиться).
Але ми не про це. А про «прив’язування» кавової любові Кам’янця до періоду поневолення його турками. Ось заступник міського голови Кам’янця-
Подільського Олег Демчук переконаний, що перша кав’ярня в Кам’янці з’явилася одразу після 1672 року. Якраз, коли місто захопили турки. Їм на той час уже давно був відомий цей дивовижний напій. Майже тридцять років турки правили подільським містом. Не могли ж вони справді стільки часу обходитися без кави! Як і без своєї традиційної турецької лазні. Однак, науковці історичного музею-заповідника кажуть: твердження може існувати виключно на рівні гіпотез, адже документально воно ніяк не підтверджене. Ну, хоча б архівом подільського пашалика, яким управляв Галіль-паша аж до самої своєї смерті (1690 рік). Натомість маємо численні документальні свідчення, що під турками Кам’янець занепав, майже всі купці покинули його, як і багато мешканців, що з дозволу турецької влади виїхали на 300 возах у перші три дні по взяттю міста. За хронологією Андрія Паравійчука, турки одразу ж забрали 800 хлопчиків у яничари, тисячі жінок та дівчат у рабство, храми перетворили на мечеті… Тут стояв 20-тисячний турецький гарнізон. Може, хіба що для нього й було призначене відкриття в потурченому Кам’янці кав’ярні?! Але де? Більше третини будівель було зруйновано, а решта пошкоджені. Повірити в те, що в такому Кам’янці було аж 10 кав’ярень (цю цифру теж називають) – важко. До речі, і спокою в місті не було: поляки робили неодноразові спроби повернути місто, хоч і невдало.
У цей час Європа спокійнісінько попивала собі каву. Адже в XVII столітті з’являються перші кав’ярні за межами Османської імперії. В Італії: 1647 рік, Венеція, на площі Марка. В Англії:
1650-го єврей Яків відкриває першу кав’ярню країни в Оксфорді; 1652-го – у Лондоні відкрито «Virginia Coffee-House»; 1670-го – перша кав’ярня в Бостоні. Франція: 1671-го – відкрилось перше кафе Парижа. Німеччина:
1686-го, «Cafe Prinzess» у Реґенсбурзі, досі діюча.
А тепер заглянемо в історію дотурецького періоду. Кам’янець, отримавши ще 1374 року Магдебурзьке право, невпинно зростав та розвивався, в ХVII столітті став визначним містом Європи, дуже важливим торговельним осередком між Сходом і Заходом, збудував власний караван-сарай для західних і східних торговців. От через це він і справді цілком міг стати першою кавовою столицею Східної Європи. Не чекаючи «допомоги» турків! Якщо Венеція кавувала вже в 1647-ому, то Кам’янець, в якому бували венеціанські купці, міг запросто отримати від них перші пахучі зернята. Чи завезти каву з караванами східних купців. Мода, як відомо, завжди поширюється майже миттєво. До слова, в місті проживало тоді близько 15 тисяч населення, стільки, як було на цей час у першорядних містах - Києві, Варшаві, Стокгольмі. Чи не варто слід від кави шукати не в історії турецького поневолення, а в переліку товарів, які купці звідусіль доправляли до подільської твердині?! У музеї грошей, що міститься в Ратуші, можна побачити найрізноманітніші давні монети, знайдені археологами в місті. Може, вони виведуть на слід кави? Тема чекає нових дослідників-ентузіастів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую