ye-logo.v1.2

У 2009-у буде важче?

Суспільство 1662

Чого ж очікувати у Новому році пересічним громадянам…

 Безумовно, у ці святкові дні не хочеться говорити про якісь проблеми, катастрофи, негаразди. Але то наше життя, і від нього нікуди не втечеш. А тому потрібно бути готовим до будь-яких поворотів долі. Отож кореспонденти «Є Поділля» проаналізу- вали прогнози фахівців у багатьох сферах, щоб дати вам, ша- новні читачі, поживу для роздумів, до чого ж таки варто бути готовими…

Кризи ще немає. Долара по 6 гривень не буде
Звісно, криза є, але лютує не на повну сил. Україна, зі 105 мільярдами доларів корпоративного та державного боргу, займає третє місце за величиною кредитного ризику в усьому світі після Еквадору, який нещодавно оголосив про дефолт, і Аргентини. Однак перший місяць 2009 року принесе на валютний ринок довгоочікуваний спокій. Прогнози банкірів з приводу коливання курсу валют дещо різняться - від 8 гривень за долар і менше. «Якщо говорити про курс, думаю, він буде коливатися в діапазоні 7,5-8 гривень за долар», - такий прогноз одному із столичних видань дав голова правління комерційного банку Юрій Блащук. Натомість директор іншого банку Андрій Войтенко вважає, що в січні долар може коштувати 7-7,5 гривні. Це оптимістичні прогнози! Є й інші варіанти – 10-12 гривень за один долар. Щоправда, як зазначають фахівці, Національний банк України може стримувати курс декілька місяців на рівні 7,5-8 гривень, а потім поступово «піднести» його й до 12 гривень, щоб не шокувати населення за один день. А ось банківський сектор очікує хвиля поглинання і злиття. Це буде викликано посилюванням проблем у секторі і зростанням кредитної заборгованості. Принаймні, так вважає аналітик Мар’ян Заблоцький. «Складна ситуація на світових і внутрішніх ринках, а також масове вилучення депозитів дестабілізували вітчизняну банківську систему, – каже Заблоцький. – На цьому фоні українські банки вже сьогодні переглядають свої стратегічні плани». Аналітик прогнозує, що протягом найближчих двох років загальна кількість банків поменшає, тоді як частка іноземного капіталу в банківському секторі зросте з сьогоднішніх 40 відсотків до 60 відсотків. Водночас, кількість вітчизняних банків за цей же період може скоротитися в середньому на 50 банківських установ за рахунок невеликих банків, які мають до 5 відсотків активів українського банківського сектора.
На думку директора Центру ринкових реформ Володимира Ланового, кризу ми подолаємо в середині 2010 року. Щоправда, це його оптимістичний прогноз. А песимістичний – у 2013 році.

«Бананів у нас немає»
Таке можна буде почути, якщо гривня й надалі девальвуватиме. На думку експертів, пересічні громадяни перестануть купувати банани та апельсини через їхню високу вартість, і перейдуть на… яблука. Відповідно й продавці не замовлятимуть за кордоном «заморські» фрукти. До того ж, вже нині чимало фірм-імпортерів на межі банкрутства. Ціни на екзотику зросли, а грошей – немає. Є ризик, що доведеться забути і про «круту» побутову техніку. Чому? За словами багатьох столичних експертів, «стара» техніка закінчиться, а нова коштуватиме на 25-80 відсотків більше! А тому магазини замовлятимуть дешевші прилади, ніж брали до цього. Та й виробники вже відмовляються від виготовлення дорогої побутової техніки, оскільки попит на неї впав.

Доведеться потерпіти
«Важкою буде перша половина року, – каже астролог Олена Максимова. – Криза почне відступати ближче до літа. Набагато кращою буде друга половина 2009 року. У листопаді-грудні наслідки кризи українці ще відчуватимуть. Особливо ті, що не працюють». Між іншим, на думку міністра праці та соціальної політики України Людмили Денисової, у лютому-квітні буде справжній ажіотаж у центрах зайнятості… багато людей шукатимуть роботу. Ще б пак, адже навіть Президент України Віктор Ющенко, посилаючись на думки експертів, каже, що в квітні рівень безробітних сягне 1,5 мільйона людей. «Так, рік буде непростим, оскільки світ сколихнули жадоба до багатства, заздрість, страх втратити своє і бажання заволодіти чужим, - каже парапсихолог Володимир Тумасов. – Якщо ж ми почнемо сприймати кризу спокійно, не панікуватимемо, то на нашому житті вона не дуже позначиться».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую