ye-logo.v1.2

Анастасія Мацарська: “Перепілка буде регулярно нестися, якщо її не перегодовувати”

Суспільство 23872
автора
«Вважається нормою, якщо перепілка несе яєчко на день», - каже Настя.. Фото: автора

Хмельничани Анастасія та Віталій Мацарські вирішили займатися не зовсім звичною для свого юного віку справою.

 Молоде подружжя вже півроку успішно розводить перепілок. Поголів'я у їхньому міні-курнику зростає мало не щодня, а на столі завжди вдосталь перепелиних яєчок та м'яса цієї мініатюрної, але такої смачної птиці.
“Ми живемо в приватному будинку, маємо невеличку присадибну ділянку, тому про те, щоб завести якусь живність, думали давно, - каже Анастасія Мацарська. - Тим більше, що часи нині важкі і свої городина, м'ясо та яйця неабияк заощаджують сімейний бюджет. Спочатку хотіли купити декілька курочок, але потім дійшли висновку, що вони заважатимуть як сусідам, так і нам. Потім чоловік в Інтернеті знайшов статтю про розведення перепілок, і ми вирішили спробувати й собі. Досвіду в нас не було жодного, адже до цього у нас жили хіба що собака з кішкою. Про всі тонкощі та нюанси цієї справи дізнавалися, подивившись відео на “YouTube”.

За п'ять місяців — 100 перепілок
“Спочатку ми купили інкубатор “Квочку” та замовили поштою 30 перепелиних яєць для розплідненя, - згадує господиня. - Звичайне яйце, щоб їсти, коштує 50 копійок, а для закладки в інкубатор — по гривні. Все робили за інструкцією — яйця ставили в лотки, у яких зроблена дірочка, а на 15 день переклали їх на сітку. Ще через дві доби почали вилуплюватися перепелята — малесенькі, розміром із коробку сірників, із довгими кумедними лапами. Ми цілісінький день стояли над інкубатором і зачаровано спостерігали те диво! В результаті з 30 яєчок у нас народилося 22 пташенят. Поселили їх у брудер — це спеціальна двоповерхова “тумбочка” з градусником, грілкою та нагрівальними лампами. Такий імпровізований “пологовий будинок” для перепелят зробили власноруч. Поки пташенята маленькі, потрібно чітко контролювати температуру в брудері. Вона має бути близько +40 градусів, як і в інкубаторі. Перші дві доби ми напували їх кип'яченою водою, розведеною з марганцівкою. Корм підходить звичайний — стартовий для курчат. Давати його слід потрохи, але часто — 5-6 разів на день. Протягом першого тижня я, чоловік та наш чотирирічний синочок Дімка безперестанно заглядали до наших нових “співмешканців”. Перепелята вже на другий день почали бігати, всім цікавитися, цвірінькати. Був навіть один курйозний випадок — якось вночі я зазирнула у брудер і побачила, що малюки лежать в кліточці й не рухаються, ніжки простягли, голівки повідкидали догори... Я підняла крик, що перепілки повмирали. Але виявилося, що то вони так сплять!”. Не відкладаючи у довгий ящик, Мацарські знову замовили яєчка поштою, але цього разу вже 70 штук. З них вилупилося близько 40 пташенят. А втретє в інкубатор птахівники-початківці заклали вже яйця своїх перших підопічних. Таким чином лише з травня по вересень їхня міні-птахоферма збільшилася до 100 пернатих!

Перепілки найбільше бояться протягів
Переводити перепілок із “ясел”-брудера до дорослих кліток, Настя рекомендує на 10-12 день. В приміщенні слід обов'язково забезпечити обігрів і освітлення та потурбуватися про відсутність протягів — перепілки їх бояться найбільше. Температура в курнику має бути не нижче +16ºС. “Ми уже придбали спеціальну буржуйку й за її допомогою обігріваємо оселю наших перепілочок. Вони нам за це дякують, щоденно несучи по яєчку, - каже Настя. - А якби ви чули як самочки співають, коли несуться! Вони невибагливі, рідко хворіють. Температура тіла в перепілки +40ºС — це на межі згортування крові, тому до неї не чіпляються віруси, та вона не потребує ніяких щеплень. Головне — щоб у клітках завжди була чиста водичка. За бажанням малесеньким пташеняткам можна дати якісь вітаміни для курчат. А ще важливу роль відіграє регулярність годування. Ми насипаємо корм у годівнички з розрахунку по 15 г на одну пташечку рівно о 7.30 та о 19.30. Частіше робити це не має потреби. Колись ми не правильно розрахували кількість корму, то перепілки перестали нестися, а почали жиріти. Довелося купити ваги та садити своїх ненажер на “голодний пайок”. Загодовувати птицю не варто. Ще я б порекомендувала менше турбувати своїх підопічних, адже вони не люблять різких звуків та зайвої уваги до своєї персони. Вважається нормою, коли одна пташка несе яєчко на день. Але раз на тиждень у неї має бути заслужений “вихідний”. Це за умови, що в курнику постійно увімкнена електрика. Вимикаємо ми його лише о 23.00”.

Делікатес для маленької пташечки — мушлі, рибний порошок та деревій
За словами господаря, клітки для перепілок мають бути низькими, не вище 40-45 см. Адже ця птиця дуже непосидюча, шебутна й високо стрибає. Якщо стеля в клітках висока, то пернаті можуть травмувати собі голову, підстрибуючи. В кожну слід селити по 15 самочок і 1-2 самці. Але Мацарські ще й мають двійко-трійко кліток-“ізоляторів”, у які відселяють “буйних” та задиристих особин, щоб не клювалися. Прибирають перепелиний гуртожиток двічі-тричі на тиждень.
“Спочатку ми замовили “естонців”, “мраморних” та “манчьжурів”, згодом у нас оселилися ще й “смокінгові” та “білі техасці”, - каже Віталій Мацарський. - Загалом є близько 25 порід перепілок, і я мрію мати їх всі. Ми з дружиною хочемо досягти такого результату, щоб наші перепілки “заробляли” собі на корм самі. Тобто, хочемо, щоб гроші, виручені з реалізації яєць, перекривали витрати на корми. Адже мішок “перепелиної їжі” коштує близько 200 гривень. Хоча ми трохи хитруємо: перепілкам, які несуться, даємо спеціальний корм для несучок, а “хлопчикам” та молодняку — звичайну дерть із пшениці чи гороху. Ще даємо мушлі, рибний кістковий порошок, траву деревію. Можна давати буряк, морквину”.

В кожну клітку слід селити по 15 самичок і 1-2 самці.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую