ye-logo.v1.2

Світлана Гейващук: «Не відмовляйтеся від проби Манту»

Суспільство 3157

Туберкульоз існує стільки, скільки живуть люди на нашій планеті. Це інфекційна хвороба, збудником якої є мікобактерія, яка передається як через людину, так і через тварин. І, на жаль, від цієї хвороби жодна людина в світі не застрахована. Однак запобігти хворобі можна! Головне, як кажуть лікарі, вчасно її виявити. Безумовно, найсприйнятливіший до тубінфекції дитячий організм. І для того, щоб дитину вберегти від хвороби або ж тривалого лікування, необхідно робити пробу Манту. Щоправда, на Хмельниччині лише минулого року понад 12 тисяч батьків відмовилися від того, щоб їхнім дітям провели туберкулінодіагностику. Отож наскільки важливо робити дітям пробу Манту, наскільки небезпечна хвороба під назвою «туберкульоз» – про це кореспондент «Є Поділля» дізнавався в обласного позаштатного дитячого фтизіатра управління охорони здоров’я в Хмельницькій області Світлани Гейващук. 
– Світлано Геннадіївно, наскільки у нашій області захворюваність на туберкульоз серед дітей проблематична?
– Як відомо, в Україні спостерігається епідемія на туберкульоз. Якщо брати до уваги виключно Хмельницьку область, то захворюваність дітей та підлітків у нас майже удвічі менша, ніж в середньому по Україні. В державі 9,1 дитини зі 100 тисяч хворіє на туберкульоз, на Хмельниччині – 4,8. Серед підлітків 15-17 років – 14,4 хворих на 100 тисяч, тоді як в Україні – 31,3. Але це не означає, що у нас немає проблеми. Довкола багато дорослих хворих, які розносять інфекцію, тому що не всі лікуються. Тому не можна говорити про те, що, якщо в нас зараз показники нижчі, ніж в Україні, то так і буде надалі. Звісно, не всіх хворих дітей ми можемо виявити, оскільки батьки відмовляються від туберкулінової діагностики.
– Тобто, від проби Манту?
– Так. І це єдиний метод виявлення туберкульозу та його профілактики в дітей. Якщо вперше у дитини проба Манту позитивна, то потрібно пройти обстеження та отримати призначене профілактичне лікування. Якщо батьки відмовляються, дитина профілактику не проходить, і може статися так, що у підсумку їхнє чадо захворіє на туберкульоз.
– Про яку саме профілактику йдеться? І який розмір «ґудзичка» після проби Манту має бути, щоб дитині призначили якесь лікування?
– Позитивною вона вважаться з п’яти міліметрів у будь-якому віці! Навіть, коли п’ять міліметрів – це вже недобре. В такому випадку батьки мають звернутися до фтизіатра, дитину мають лабораторно та рентгенологічно обстежити, і їй призначають хіміопрофілактику. Це пігулки ізоніазід, які видаються безкоштовно, і дитина їх приймає три місяці. До того ж всі, хто мешкає разом із дитиною, мають теж пройти обстеження – зробити флюорографію.
– Багато батьків не хочуть давати дітям пігулки ізоніазід, оскільки це хіміотерапевтичний препарат, який може зашкодити здоров’ю чада…
– Ми призначаємо їх в такій дозі, щоб не нашкодити. Це ж не лікувальна доза. Тим паче, призначають і вітаміни. Це не той препарат, який може зашкодити здоров’ю дитини. І зараз його випускають ще й у сиропі – спеціально для діток.
– А для чого дітям у пологових будинках роблять щеплення проти туберкульозу під назвою БЦЖ?
– Це так звана специфічна профілактика. Її роблять тричі – на 3-5 день після народження, у 7 та 14 років. З народження дитині створюють імунітет, який тримається приблизно 7 років, тому ми рекомендуємо робити ревакцинацію БЦЖ, коли дитині виповнилося 7 та 14 років.
– А розмір рубця після вакцинації БЦЖ про щось свідчить?
– Оптимальний розмір – від 3 міліметрів. Якщо ж менше, то значить, в дитини не сформувався імунітет до туберкульозу. Якщо ж більше – 10 міліметрів, то, ймовірно, були якісь ускладнення в організмі при вакцинації. Однак буває, що в дитини немає рубця, і ми маємо право зробити їй через два роки повторну вакцинацію. Але за умови, що в дитини негативна реакція Манту. Якщо ж сумнівна проба Манту – від 2 до 4 міліметрів, то робити ревакцинацію БЦЖ не можна, оскільки є ймовірність спровокувати захворюваність дитини на туберкульоз.
– Якщо не робити дитині пробу Манту, то…
– Щоб довго не пояснювати, наведу приклад – в обласному протитуберкульозному диспансері є дві дитини, чиї батьки минулого року відмовилися від проби Манту. А сьогодні у цих підлітків вже є зміни в легенях. А якби минулого року батьки не відмовлялися, то ми могли б вчасно провести профілактику, і в них, можливо, не дійшла б справа до захворювання на туберкульоз. Є парадокс. В одному з районів нашої області в минулому році від щеплень відмовилися вісім сімей, а від проби Манту – понад 400. Манту – це ж не щеплення, а проба, завдяки якій ми виявляємо дітей з групи ризику. І проба Манту не впливає на здоров’я дитини, її не потрібно боятися. А після неї йти до фтизіатра. У нас же багато батьків вважає, що Манту 10 міліметрів – це нічого страшного, бо довкола багато таких дітей. І ніхто нікуди не йде. Якби всі обстежилися і провели профілактику, у нас би не було стільки хворих дітей. На жаль, батьки не завжди це все розуміють. А половина хворих дітей виявляється саме завдяки туберкулінодіагностиці. А якщо БЦЖ не робити, то це велика проблема – навкруги багато хворих на туберкульоз, і дитина, особливо у перший рік життя, може захворіти на туберкульозний менінгіт та загинути. На щастя, в Хмельницькій області вже протягом десяти років жодна дитина не померла від туберкульозу.
– Ну, а симптоми захворювання які?
– При легеневому туберкульозі дитина може ні на що не жалітися, а тому і симптомів може не бути. А ось при туберкульозі кісток, очей чи інших органів, безумовно, виникають різні скарги. Але страшна хвороба як легеневої локалізації, так й інших органів, бо діти можуть залишитися інвалідами. У нас є дівчинка, яка через туберкульоз перестала бачити, але завдяки лікуванню зір повернувся. Будь-яка форма туберкульозу не проходить безслідно. Тому пораджу всім батькам – якщо ви хочете, щоб ваша дитина була здоровою, не відмовляйтеся від проби Манту «сьогодні», щоб «завтра» не було запізно.


Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую