ye-logo.v1.2

Онкорозповсюджувачі!

Суспільство 1467
Фото: Олег Майданюк

Свіже молоко від хворих на лейкоз корів сприяє появі пухлинних утворень в органах та тканинах людини

Протягом цього року у Хмельницькій області ветеринари виявили близько тисячі корів, хворих на лейкоз,  у сільсько- господарських та приватних підприємствах.  І найгірше те, що м’ясо таких корів можна купити на несанкціонованих ринках. В обласному центрі зона ризику –  стихійні ринки біля “Силістри”, навпроти поліклініки №1 (перед “Брокбізнесбан- ком”), біля залізничного та автобусного вокзалів, і навіть поряд з ринком «Ранковий» на Кам’янецькому переїзді.
“Вони (продавці – прим. авт.) не йдуть на ринок в лабораторію, бо бояться, що їх впіймають, – розповідає головний державний ветеринарний лікар Хмельниць- кого району Кирило Чумаков. – Краще продадуть на гривню дешевше біля ринку і нічого не втратять, бо інфіковані тварини на перших стадіях хвороби дуже про- дуктивні. А ми, покупці, ловимося на цю “знижку”. У Климашівці та Пашківцях – розсадник лейкозу”.
Штрафи в п’ятдесят одну гривню не лякають таких “продавців онкозахворю- вань”, бо вони за один базарний день заробляють більше, кажуть у ветлікарні.
“Майже 90 відсотків господарів корів знали про те, що тварина хвора, і все одно несли молоко на ринок. Самі його не п’ють! – зазначив Кирило Анатолійович. – А потім переповнені онкодиспансери! Діти хворіють!”
По Хмельницькій області за трохи біль- ше, ніж півроку, виявлено 220 інфікованих корів у сільськогосподарських підприємствах та 732 хворі корови у приватних господарствах.
Найчастіше трапляється захворювання корів на сільгосппідприємствах Ізяславського, Красилівського та Шепетівського районів. Благополучнішими спеціалісти ветеринарної медицини називають Летичівський, Білогірський, Старокостянти- нівський райони. Щодо худоби приватних власників, то найчастіше хворих корів виявляють у Красилівському, Шепетівському, Віньковецькому, Хмельницькому районах. Успішніші райони – Білогірський, Теофіпольський, Славутський, Дунає- вецький.
За 2008 рік зафіксовано інфікування лейкозом 966 голів худоби на сільгосппідприємствах та 1010 корів приватного сектора.
“До прикладу, в селі Терешівці Хмельницького району раніше була дуже важка ситуація із захворюваннями худоби на лейкоз, – пояснює Анатолій Свередюк, заступник начальника головного управління ветеринарної медицини в Хмельни- цькій області. – Люди не розуміли, яку загрозу становить ця хвороба, дуже неохоче виконували приписи ветлікарів. Справа дійшла до адміністративних заходів впливу – не лише штрафи, нашим спеціалістам довелося чергувати, щоб заборонити продаж молока. Зараз завдяки усім зусиллям ситуація практично повністю виправлена”.
“На сьогодні область йде до завершення державної програми по подоланню цієї хвороби, - говорить Ігор Газур, начальник відділу протиепізоотичної роботи головного управління ветеринарної медицини в Хмельницькій області. – Ця програма діятиме до кінця 2010 року”.
Хворі корови підлягають здачі на забій, відповідно до приписів лабораторії, кажуть у ветлікарні. Згідно зі статтею 20 Закону України “Про ветеринарну медицину” власники тварин зобов’язані доставляти їх на ветеринарний огляд. Саме таким чином можна виявити інфікованих тварин на ранніх стадіях хвороби і уникнути зараження інших.  Працівники ветлікарні беруть у корів кров для проведення аналізу. У Державній регіональній лабораторії ветеринарної медицини проводять дослідження та ставлять діагноз. Зокрема, у паспорті корови мають бути вказані результати такої перевірки. В ідеалі, кожен продавець молока повинен мати такий документ та пред’явити покупцю.
“Спробуйте запитати паспорт у бабці на ринку з молоком у пластикових пляшках, – іронізує Кирило Чумаков. – Хоча, на- віть, якщо покаже, ніхто не гарантує, що ви купуєте молоко саме від цієї корови, а не від іншої. У корів в паспорті немає фотокартки!”
У “коров’ячому документі” щомісяця вказується стан її здоров’я. У неінфікованої тварини реакція на лейкоз повинна бути негативною, як розповіли у ветлікарні.
“Років десять тому по області інфікованих тварин було близько п’яти відсот- ків. Сьогодні – це 0,5 відсотка, ” – розповідає  Анатолій Свередюк.
З жовтня цього року службою ветеринарної медицини проводитиметься осіння диспансеризація тварин. Лікарі кажуть, що невтомно боротимуться за своєчасне виявлення та ізоляцію інфікованих тварин, адже лейкоз – невиліковна хвороба, яка може призвести до дуже сумних наслідків!



Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую