ye-logo.v1.2

Меджибіж - це не лише фортеця

Суспільство 1354
Фото: TEST TEST TEST

Це лише північний корпус цілого комплексу, основою якого є торгові ряди XVI ст.

Всі туристи звикли, що у Меджибожі їм показують лише замок-фортецю. Але варто витратити зайву годину, щоб оглянути інші пам’ятки історії старовинного містечка. Приміром, усього за сотню метрів від фортечних мурів по центральній вулиці знаходиться унікальна споруда – так звані торгові ряди. Двоповерхова, видовжена у плані будівля, потужні стіни якої підсилені кам’яними контрфорсами, одразу привертає до себе увагу.
Споруда, що збереглася, – лише північний корпус цілого комплексу, основою якого є торгові ряди XVI ст., побудовані за принципом середньовічних караван-сараїв. Караван-сарай – тип торговельної споруди, позичений у східних народів, як правило, являв собою прямокутну в плані будівлю з просторим внутрішнім подвір’ям, де могли зупинятися та торгувати приїжджі купці. Для них це був одночасно й своєрідний готель, й крамниці. Приблизно так спочатку виглядав й меджибізький караван-сарай: прямокутне у плані подвір’я (80х50 м), по периметру ряди крамниць, два в’їзди. Унікальність меджибізького караван-сараю полягала у тому, що торгівля велася як з внутрішнього, так і з зовнішнього боку. У середині XVIII ст. торгові ряди були реконструйовані під потреби міської ратуші – на західному корпусі надбудували другий поверх та вежу з годинником. Після цього колишній караван-сарай став фактично адміністративно-торговим центром Меджибожа, де зосередилися головні адміністративні, торгові та інші установи. Про це свідчать акти ревізії від 1863 року, в яких про будівлю записано: «На першому поверсі має 52 крамниці, з них – 45 єврейських, синагогу та бейт-мідраш (релігійна іудейська школа), на другому поверсі – адміністрацію, поліцію, “етапні кімнати” (камери для пересильних в’язнів), аптеку та шинок, в якому в ярмаркові дні відбувались театральні вистави».
 У 20-30-х роках ХХ ст. перший поверх комплексу торгових рядів продовжували використовувати під крамниці, а на другому діяло чимало різноманітних установ – друкарня, редакція районної газети, бібліотека тощо. Після Великої Вітчизняної війни деякі приміщення торгових рядів прийшли у аварійний стан та були розібрані (в т.ч. й вежа ратуші). Залишився лише північний двоповерховий корпус, в якому у 1950-80-х роках розміщувалися крамниці, шкільні майстерні (перший поверх), бібліотека (другий поверх) тощо.
Нині, на жаль, унікальні торгові ряди стоять пусткою та поволі руйнуються.


Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую