ye-logo.v1.2

Флотоводець з Поділля

Суспільство 1266
Фото: TEST TEST TEST

Лише троє флотоводців досягли найвищого звання – адмірал флоту Радянського Союзу. Серед них – наш земляк Сергій Горшков

Адмірал, як всім відомо, – військове звання на флоті. Походить воно від арабського «амір аль бахр» – володар на морі, і з давніх-давен поширилося у всьому світі. В СРСР найвищим званням у Військово-Морському Флоті (ВМФ) з 1955 року стає адмірал флоту Радянського Союзу. Лише троє флотоводців досягли такої вершини. Тим приємніше, що серед них є і наш земляк – Сергій Георгійович Горшков (1910-1988).
Народився майбутній флотоводець 26 лютого 1910 році в Кам’янці-Подільському в родині викладачів місцевої гімназії. Батько, Георгій Михайлович, викладав фізику та математику, мати – Олена Феодосіївна – російську мову та літературу. Батько з дитинства привив сину ті риси характеру, якими був сам наділений – шляхетність, вимогливість, чесність.
Про принциповість знали всі викладачі та гімназисти – що учень заробив, то й отримав. От, приміром, у 1912 році кам’янецьку гімназію успішно закінчив надзвичайно обдарований юнак – Євген Онацький, якому щоб отримати золоту медаль не вистачало лише п’ятірки з математики. Всі натяки та умовляння дирекції гімназії до Г.Горшкова були марними – гімназист отримав чотири й відповідно, срібну медаль. Цікаво, що згодом, Євген Онацький стане професором та видатним енциклопедистом, автором «Української малої енциклопедії» у восьми томах, «Українсько-італійського словника» та багатьох інших наукових праць, й у своїх спогадах серед усіх викладачів гімназії згадає теплим словом лише Георгія Михайловича, не забувши, правда, й про випадок з медаллю: «скінчив гімназію зі срібною медаллю – золотої мені не дали через оту кляту математику, що все переслідувала мене, а, власне, й викладач Горшков, великий педант, як і належить математикові, що не міг зносити моєї звички при різних алгебраїчних вправах губити плюси чи мінуси...».
У 1912 році вчительську родину Горшкових перевели у місто Коломна, що у Підмосков”ї. Батьки продовжили свою викладацьку роботу вже у тамтешній гімназії, в яку, до речі, вступив й їхній син Сергій.
У сімнадцятирічному віці Сергій вирішив пов’язати своє життя із флотом, подавши у 1926 році заяву до Ленінградського військово-морського училища. Перший вихід у море майбутнього адмірала відбувся в 1928 році на легендарній «Аврорі». Цей крейсер з 1924 року вже був навчальним кораблем Балтійського флоту, і саме на ньому юні курсанти училища здійснили багатоденний похід.
Після закінчення навчання почалася військова служба. У 1931 році Сергій Горшков служив на Чорноморському флоті, а через рік був переведений на Тихоокеанський флот, де службовими сходами пройшов шлях від штурмана ескадреного міноносця до командира бригади есмінців. Велику Вітчизняну війну зустрів командиром бригади крейсерів у Севастополі. За період з 1941 до 1945 року Сергій Георгійович брав участь в обороні Одеси та Новоросійська, був командуючим Азовською та Дунайською військовими флотиліями, проявив командирський талант у визвольних операціях на Таманському і Керченському півостровах.
Закінчив війну С.Горшков віце-адміралом і був направлений на Чорноморський флот, ставши згодом його командувачем. З 1956 до 1985 року займав пост Головнокомандувача Військово-Морського Флоту і заступника міністра оборони СРСР. У 1967 році Сергій Георгійович був удостоєний звання адмірала флоту Радянського Союзу. За бойові заслуги під час війни та вміле керівництво флотом у мирні роки С.Горшков був нагороджений двома Зірками Героя Радянського Союзу, сімома орденами Леніна, чотирма орденами Червоного Прапора, орденами Ушакова І та ІІ ступеня та багатьма іншими нагородами. Серед інших досягнень нашого земляка – Державна премія 1980 року, яку він отримав разом з колективом авторів фундаментальної праці – «Атласу океанів».
Пішов з життя адмірал у 1988 році, але па-м’ять про нього у Росії живе – у Коломні та Новоросійську встановлені пам’ятники, його ім’я дано потужному авіаносцю російського ВМФ, а у 2006 році встановлено медаль для військових моряків «Адмірал Горшков».
Зберігають пам’ять про флотоводця й на Поділлі. Тим більше, що Сергій Георгійович Горшков єдиний серед наших земляків став двічі Героєм Радянського Союзу та єдиний серед подолян – адмірал. На батьківщині флотоводця – у Кам’янці-Подільському на його честь названа вулиця, у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї зберігається унікальний експонат – парадний адміральський мундир С.Горшкова, який після смерті адмірала передала дружина Зінаїда Володимирівна.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую