ye-logo.v1.2

Частіше підробляють ліки імпортного виробництва

Суспільство 1842

Принаймні, це констатують перевірки відповідних органів. Спеціалісти стверджують, що найбільше зустрічається фальсифікатів, пов’язаних з іменами доволі іменитих виробників. Загалом, із кожним роком проблема безпеки лікарських засобів набуває все більшої актуаль- ності. Взяти до уваги хоча б той факт, що нині в Україні використовується близько дев’яти тисяч зареєстрованих лікарських засобів. Одним із органів, який займається забезпеченням якості обігу ліків в Україні, є Державна інспекція з контролю за якістю лікарських засобів. Саме цей орган знає, як зберігати лікарські засоби, розпізнати фальсифікат і що робити, коли ліки замість того, щоб лікувати – калічать. Про це ми поговорили з нещодавно призначеним начальником Хмельницької обласної державної інспекції з контролю за якістю лікарських засобів Галиною Самчук.
– До Вас може звернутися будь-який споживач чи, все ж таки, Ви робите планові перевірки?
– Кожен споживач може звернутися до інспекції. Скажімо, якщо людина побачила на упаковці термін придатності, що минув, він може звернутися до служби захисту споживачів. А якщо відсутній необхідний терапевтичний ефект або є незвичайна побічна дія лікарського засобу, звертатися необхідно до територіальної інспекції. Крім того, інспекція займається моніторингом та реєстрацією інциден- тів, які виникають при застосуванні медичної техніки і виробів медичного при- значення. Вся інформація (усні та письмові скарги, пропозиції), що надходить на адресу нашої інспекції,  реєструються, узагальнюються та передаються до Держлік- інспекції щотижнево. Також ми здійснюємо й планові та позапланові перевірки.
– І, все ж таки, сьогодні проблемою в Україні є реалізація та незаконний обіг фальсифікованих та, загалом, неякісних медичних препаратів. Чи є якась система співпраці з іншими державами в цьому плані?
– Передусім, хочу зауважити, що вчасне реагування, скажімо, власників аптек на виявлені недоліки або побічні дії ліків дозволяє контролюючим органам оперативно вилучати з обігу неякісну продукцію.
Інформація про фальсифікати і результати боротьби з їх виробництвом розміща- ється і на нашому сайті [email protected]. Однак, незважаючи на роз’яснювальну роботу, вжиття заходів адміністративного впливу і попередження, кількість порушень, які виявляються під час перевірок, залишається високою.
Так, лабораторією контролю якості лікарських засобів та медичної продукції Хмельницької обласної державної інспекції за 8 місяців 2009 року проведено аналізи 1436 серій лікарських засобів, при цьому виявлено 71 серію неякісних препаратів.
Що стосується співпраці з іншими державними інспекціями, то до територі- альних інспекцій систематично надходить інформація щодо неякісних лікарських засобів, заборонених органами нагляду у сфері охорони здоров’я республік Молдови, Білорусі, Федеральної служби з нагляду у сфері охорони здоров’я та соціального розвитку Міністерства охорони здоров’я Російської Федерації. Ця інформація враховується при здійсненні державного контролю якості лікарських засобів.
– Чи можна сказати, які ліки частіше підробляють: закордонного чи вітчизняного виробництва?
– Частіше підробляють ліки імпортного виробництва. Серед найпоширеніших лікарських засобів, які були заборонені до реалізації, медичного застосування з ознаками фальсифікації в Україні: «ЕССЕНЦІАЛЄ ФОРТЕ», виробництва Ей. Наттерманн енд САйІ ГмбХ», Німеччина; «Лінекс» виробництва Лекфарм, Словенія; «КЛАРИТИН», виробництва Шерінг-Плау Лабо Н.В., Бельгія; «ДОЛАРЕН», виробництва Наброс Фарма Пвт. Лтд., Iндiя; «МЕЗИМ ФОРТЕ», виробництва БЕРЛІН-ХЕМІ АГ (МЕНАРІНІ ГРУП), Нiмеччина; «КЕТАНОВ», виробництва Ранбаксі Лабораторіз Лімітед, Iндiя.
До речі, лікарські засоби з ознаками фальсифікації повинні знищуватися, інші шляхи (повернення постачальнику, тощо) є порушенням.
– Галино Михайлівно, а стосовно домашніх умов зберігання ліків? Які вони повинні бути, щоб медичний препарат не лише не втратив свої властивості, а й не нашкодив людині.
– Окремі ліки необхідно зберігати у прохолодному темному місці при температурі 8-15 0С з позначкою плюс. Інші потребують зберігання при кімнатній температурі.
Різні лікарські засоби, які містять антибіотики, вітаміни, глюкозу, сироп, настої та відвари з лікарських трав, краплі для очей, слід зберігати в холодильнику, не допускаючи їх заморожування. Цими лікарськими засобами не слід запасатися. Якщо в краплях для очей та інших прозорі рідини помутнішали чи  мають крупин- ки, слід одразу припинити їх застосування і придбати в аптеці свіжі. Краплі, виготовлені на спиртовій основі, зберігають в герметично закритих скляних ємкостях, мазі – в добре закоркованих банках. Порошки, таблетки, капсули слід зберігати в сухому, захищеному від світла місці. Лікарські засоби, які відвологли (відсиріли) чи змінили свій колір, приймати не слід. Антибіотики (ампіцилін, лінкоміцин, доксициклін) зберігають в сухому приміщенні при температурі не нижче 10С не вище 100С. На більшості упаковок можна побачити дату виготовлення та дату закінчення терміну придатності лікарського засобу. Отже, час від часу (раз в півроку) переглядайте свою аптечку. Пам’ятайте, що більшість застарілих лікарських засобів не дадуть ніякої користі, а навпаки – несуть проблеми і небезпеку.
– Коли справа торкається продуктів харчування, то тут більш-менш зрозуміло: краще купувати у магазині, не брати продукцію з рук та вимагати сертифікати відповідності при будь-якій підозрі на неякісний товар. А як бути з ліками? Чи є якісь професійні поради при їх купівлі та, загалом, які права мають покупці, купуючи медичні препарати?
– Купуючи ліки, звертайте увагу на тер-мін придатності. Він повинен співпадати з терміном придатності на упаковці та на препараті. Завжди беріть чек, а якщо не-має касового апарата, вимагайте, щоб його вам виписали. Чек не викидайте, щоб можна було довести, що ви дійсно придбали ці ліки в аптеці. Вимагайте й серти- фікат якості на препарат.
Однозначно, повинен викликати сумнів лікарський засіб, який пропонується за ціною, значно нижчою, ніж куплений минулого разу, або суттєво дешевшою за аналогічний препарат. Якщо ви замовляєте ліки, що потребують особливих умов зберігання (світло, температура, воло-гість), обов’язково при отриманні переві- ряйте їх. Куплена мазь не повинна розтікатися, не повинна нагадувати воду.
Не ігноруйте перевіркою сертифіката якості. Сертифікат повинен бути розбірливим, з обов’язковим номером, назвою та адресою виробника та назвою препарату й вказаною серією та датою випуску. Також, у сертифікаті повинен бути вказаний термін придатності, обов’язкове посилання на нормативний документ. Пам’ятайте, що більшість фальсифікованих ліків можна виявити саме за нестан- дартними документами!
Зверніть увагу й на відсутність необхідного терапевтичного ефекту або незвичай- ну побічну дію лікарського засобу – це може бути фальсифікат.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую