ye-logo.v1.2

Поліцейський завжди правий? Що думають хмельничани про ініціативу міністра Авакова

Суспільство 4275
По всій країні йде активне обговорення заяви Арсена Авакова, щодо необхідності введення презумції правоти поліцейського
По всій країні йде активне обговорення заяви Арсена Авакова, щодо необхідності введення презумції правоти поліцейського. Фото: з архіву

«Імператив презумпції правоти поліцейських повинен стати соціальною нормою. Спочатку підкоряйся поліцейському - потім оскаржуй!»

Саме з таких слів розпочав свій пост у мережі «Фейсбук» міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. «І справа тут не в необхідних до прийняття законодавчих правках,  відповідному досвіді розвинених світових демократій. Справа в тому, щоб суспільство прийняло це правило - як необхідне правило для власної безпеки, як своє!», - написав Арсен Борисович.

Заява міністра викликали чималий резонанс в суспільстві. Її обговорюють у мас-медіа, соцмережах, в експертному колі. Ще б пак, адже на думку Авакова, це не буде обмеженням громадянських свобод. «Це правило безпеки - через процедуру порядку лише на дуже короткий час відстрочує права громадянина на апеляцію дій поліцейського. Це висока відповідальність і високі права для поліції? Так! Але іншого шляху немає. Змінюється, реформується поліція - повинна і буде отримувати більше прав і більше довіри суспільства. Іншого шляху побудови ефективної правоохоронної системи немає», - вважає міністр. Презумпцію правоти поліцейського МВС, за словами Авакова, у пакеті законодавчих ініціатив щодо забезпечення безпеки, готує до внесення в парламент.

Чи потрібні такі зміни?

«У своєму коментарі я упущу дуже багато емоційних моментів та зупинюсь виключно на правових питаннях. Насамперед, слід сказати, що такий підхід суттєво суперечить принципу верховенства права та низці положень Конституції України, зокрема, щодо встановленої презумпції невинуватості та заборони виконувати злочинний наказ. Адже в цьому і полягає сутність конституційного захисту людини, щоб отримати законодавчі гарантії найвищого рівня від необґрунтованих переслідувань, - каже Руслан Стефанчук, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України. - Тепер щодо того, чи реально такий вже беззахисний поліцейський з правової точки зору, як про це говорять? Звісно ж ні. Адже на сьогодні в законодавстві існує достатня кількість положень чинного законодавства, якими убезпечується діяльність поліцейських. Зокрема це стосується положень законодавства, яким на громадянина покладений обов’язок виконання законної вимоги поліцейського. Це окремо підкріплюється і наявністю кримінальної відповідальності за опір працівникам поліції. Але найбільше, що дратує мене, як правника, що будь-яку дурню, яка існує в світі нам пропонують під соусом «світового досвіду».

Руслан Стефанчук: «Але найбільше, що дратує мене, як правника, що будь-яку дурню, яка існує в світі нам пропонують під соусом «світового досвіду»

За словами Авакова, така презумпція правоти поліцейського існує в США, Канаді, Франції, Італії та інших країнах. «Безперечно, що це підміна понять, маніпуляція необізнаністю та повна нісенітниця, - стверджує Руслан Олексійович. - Адже в названих країнах існує не «презумпція правоти поліцейського», а саме «обов’язковість законної вимоги», як вона і зазначена в законодавстві України. Крім того, застосування окремих положень принципу «підкорюйся, а потім оспорюй» неодноразово визнавались такими, що суперечать Європейській конвенції з прав людини на рівні практики Європейського суду з прав людини. Що стосується законодавства Сполучених Штатів Америки, про яке так часто говорять ініціатори змін, то ми теж повинні розуміти, що там теж влада поліцейського не носить абсолютний характер. Крім того, США – це країна, де офіційно дозволено носіння зброї, і тому рівень загрози життю поліцейського та безпеці громадського порядку в рази вищий і будь-які порівняння тут не коректні. На завершення, дуже хотілося б, що б такі ініціативи, перед тим як виходити у суспільство через соціальні мережі чи інші ЗМІ, дуже серйозно аналізувались на предмет їх доцільності та допустимості в умовах нашої країни, а не були сліпим мавпуванням без обрахунку можливих наслідків. Адже в такому варіанті вказані зміни мало чим різнитимуться від законів, які ми ще два роки тому називали «диктаторськими».

Проти запровадження «презумпції правоти поліцейського» виступає і Олександр Розізнаний, який з березня по жовтень 2014 року очолював управління МВС у Хмельницькій області.

Олександр Розізнаний: «Поліція нині має достатньо прав, аби запобігати та профілактувати неправомірні дії громадян».

«Нині усі проблеми, які ми маємо в Дніпрі та інших містах, зумовлені тим, що правоохоронна система деградувала. Механізми по впровадженню реформ не спрацювали. Ми, за рахунок цих реформ, знизили якість правоохоронної системи. Система адекватно не відреагувала на ті зімни в суспільстві, які пов’язані з АТО. А все чому? Тому що або не добросовісно, або не якісно використовується діюча законодавча база. У нас достатньо законних підстав, щоб поліцейські виконували свої повноваження. Але злочинність зросла на 25%. Та, що цікаво, Хатія Деканоідзе каже, що є зростання на 23%, а Генпрокуратура,яка прискіпливо це аналізує та вивчає, - на 25%. Пробачте, 2% - це людські життя та долі! Де вони загубилися? Про що це говорить? Мабуть, про некомпетентність, - каже Олександр Григорович. - І найголовніше – Конституцією України гарантується презумпція невинуватості. Те, що пропонує Арсен Аваков, то потрібно вносити зміни до Конституції. Але ще раз наголошу – поліція нині має достатньо прав, аби запобігати та профілактувати неправомірні дії громадян. То, що, ми хочемо перевернути все з ніг на голову? Змінити Конституцію? Якщо змінити так, як пропонує керівництво МВС та Нацполіції, то це може призвести до створення поліцейської держави, в якій знищиться усі демократичні принципи».

А як ви ставитися до ініціативи Арсена Авакова законодавчо закріпити «презумпцію правоти поліцейського»? Беріть участь в опитуванні та обговорюйте на сайті «Є».

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую