ye-logo.v1.2

Полювання на кишені: у Хмельницькому гаманці й телефони найчастіше крадуть на ринку і в маршрутці

Суспільство 4395
Злодії користуються неуважністю
Злодії користуються неуважністю. Фото: kiev-ukr.segodnya.ua

Злодії діють майстерно, крадуть непомітно, а знайти їх – нелегко.

 У тролейбусі, маршрутці, на ринку чи в магазині – ось де на хмельничан найчастіше полюють злодії. Саме в таких громадських місцях працюють ті, хто шукає легкий заробіток - крадіжку. Їхня здобич – це гаманці, телефони, ювелірні вироби. Як кажуть в поліції, часто причиною крадіжки стає безпечність і неуважність людей, які залишають цінні речі в кишенях куртки чи штанів.

Сайт «Є» продовжує серію матеріалів «Безпечне місто», де розповідатимемо про те, як вберегти житло від крадіжок, не потрапити на гачок шахраїв, не стати жертвою грабіжника.

Найлегше позбутися гаманця і телефону – в транспорті

З початку цього року, за даними поліції, у Хмельницькому вже трапилося 116 кишенькових крадіжок. Згідно статистики, кількість таких злочинів зростає, адже за весь минулий рік правоохоронці зареєстрували всього 240 випадків. Торік розкрито лише 14, і аж 121 - закрито у зв’язку із відсутністю події кримінального правопорушення (частина 1 статті 284 КПК України).

Правоохоронці розповідають, що найчастіше кишенькові злодії крадуть мобільні телефони. У поліції торік зареєстрували 202 крадіжки мобілок, і лише 13 викрадень гаманця. Найбільше крадіжок сталося у громадському транспорті – 54, на вулицях, площах, парках чи скверах – 24 крадіжки, на ринках – 18 випадків.

У хмельничанки Алли Сороки (ім’я і прізвище змінено) мобілку вкрали саме в транспорті. Розповідає, що їхала вранці на роботу від філармонії маршруткою № 27, і залишилася без телефону, який поклала в кишеню штанів. Думала, не вкрадуть. Побачила, що мобілки немає, аж на зупинці «Хлібокомбінат».

Зі слів заступника начальника поліції міста Ігоря Кирника, наразі в Хмельницькому ситуація ще не критична. Однак, кількість повідомлень у правоохоронні органи від жертв кишенькових злодюжок є сигналом для кожного, щоб задуматись. Великою мірою це стосується пасажирів громадського транспорту.

Ігор Кирник багато років працював дільничним

«Кишенькові крадіжки - один із найстаріших видів злочинів. Це стаття 185 Кримінального кодексу України» - таємне викрадення майна без застосування сили. Карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виправними роботами, або позбавленням волі до трьох років. Як правило, такі крадіжки характерні для місць масового скупчення людей. Це ринки, громадський транспорт – там, де найчастіше працюють злодії, - пояснює Ігор Кирник. - Є ще поняття - дрібна крадіжка, визначене Кодексом України про адміністративні правопорушення. Тоді вартість викраденого не перевищує 0,2 прожиткового мінімуму. Щоб притягнути до кримінальної відповідальності, сума збитків має становити не менше 235 гривень».

Читайте також: Дружба з сусідами і «золотий» замок: як хмельничанам вберегти квартиру від крадіжки

Спритність рук, «заточка» і гарні жінки

Як розповідає Ігор Кирник, здебільшого злодії до «справи» готуються і продумують способи приховування крадіжки. Допоміжні засоби для роботи в них лезо, заточена копійка, касета від бритви тощо. Крадіжки поділяють на прості: без розстібання блискавки, тобто коли людина робить злодію подарунок, не закриваючи сумку чи кишеню, та складні - коли треба вчинити якусь дію. Як правило, в крадія є один або кілька напарників.

В тролейбусі чи маршрутці легко стати жетвою злодія

«Кишенькарі, які працюють у громадському транспорті, поділяються на дві категорії: які працюють в годину пік, і ті, що незалежно від часу. У більшості випадків вони працюють групами, нерідко напарником є жінка привабливої зовнішності. Перші працюють, коли є тиснява. Викрадене ланцюжком передають іншому. Якщо людина виявила крадіжку, то довести щось важко, бо спільник одразу може вийти з транспорту», - додає поліцейський.

За його словами, друга категорія крадіїв потенційних жертв обирає завчасно за зовнішнім виглядом. Співучасники штучно створюють штовханину, спільник у цей час просовує руку в кишеню чи сумку. Нерідко це відбувається при посадці і висадці пасажирів. Інколи злодії можуть навіть інсценувати вчинення крадіжки у них самих.

Як розпізнати злодія

Нещодавно хмельницькі поліцейські затримали «на гарячому» чоловіка, на рахунку якого 12 крадіжок. 41-річний зловмисник викрадав мобільні телефони з кишень неуважних пасажирів тролейбусів, а крадене здавав у ломбарди. Загальна вартість викраденого оцінюється майже у 10 тисяч гривень.

Тепер злодію доведеться відповідати за ч. 2 статті 185 «Крадіжка» Кримінального кодексу України, санкція якої передбачає покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до 5 років.

Сумки потрібно застібати і тримати в руках

Поліцейські пояснюють, що кишенькові злодії, як правило, не відрізняються зовнішністю від інших. Це зазвичай непомітні особи. Часто це люди наркозалежні, крайній вихід для яких – це крадіжка, щоб купити дозу.

Треба завжди бути уважним, щоб не стати жертвою злодія. У багатолюдних місцях він метушиться, штовхається. У громадському транспорті така людина часто свариться, «висить» біля входу. В магазинах - дивиться не на прилавки, а на сумки покупців», - розповідає Ігор Кирник.

Як він каже, зазвичай злодії-кишенькарі - це люди молодого віку. Після 40 років вони вже беруть собі помічників і виходять на «викладацьку» роботу.

Вас обікрали? Викликайте поліцію

Справжня кількість крадіжок більша, ніж вказана в офіційній статистиці. Адже не завжди потерпілі звертаються в поліцію і пишуть заяву, махнувши рукою на втрачене майно. Самі поліцейські зізнаються, що такі злочини розкривати важко. Найкраще – це впіймати злодія «за руку».

«У мене з сумки на залізничному вокзалі вкрали гаманець. Там було 2 тисячі гривень, банківські картки, студентський, читацький квитки тощо, - розповідає студентка ХНУ Оксана Марків (прізвище змінено з етичних міркувань). – Побачила, що гаманця немає, я вже вдома, десь через півгодини. Зрозуміла, що його вкрали на вокзалі, бо їхала в таксі. У поліцію не зверталася. Навіщо? Злодія все одно не знайдуть, я не бачила ні хто, ні коли саме вкрав гаманець».

У поліції кажуть, що не повідомляти про подібні випадки – це велика помилка. Допомогти знайти злодія може будь-яка інформація. Ігор Кирник пояснює, що не викликати правоохоронців – це дати шанс злочинцю продовжувати свою справу. Адже якщо про нього ніхто не знає – значить, не шукає.

«Якщо ми не знаємо, що скоєна крадіжка, ми не можемо працювати в цьому напрямку. Навіть якщо ви тільки вдома помітили, що річ зникла, все одно потрібно повідомляти поліцію. Хіба що людина не повідомляє, якщо викрадене не є для нею великою цінністю. Але це важлива інформація для поліції: оскільки ми аналізуємо те, де стається крадіжка і коли. Це один із способів методики протидії таким злочинам. Якщо маємо інформацію – можемо виробити механізм щодо протидії», - говорить Ігор Кирник.

Читайте також: «Безпечний будинок»: поліцейські перевірятимуть житло хмельничан, аби зменшити кількість крадіжок

Як вберегтися? Головний захист – пильність та уважність

«Минулого року в мене на нашому речовому ринку вкрали «iPhone 6». Сам розумію, що в тому є і моя провина. Я телефон не ховав у рюкзак, тримав у кишені куртки. От його і хтось легенько витягнув. Самі розумієте, техніка не з дешевих, коштував телефон 13 тисяч гривень, тому дуже прикро», - розповідає хмельничанин Андрій Колотило.
Як зазначають правоохоронці, таких ситуацій багато. Дуже важливо, щоб громадяни не були байдужими: якщо бачите, що у сусіда витягують гаманець чи телефон – не гайте часу і телефонуйте на 102.

Небезпечно класти гроші в усі зовнішні кишені верхнього одягу

Від професійного злодія захиститися від непросто, але не варто забувати про прості правила безпеки: не тримати у гаманці всі гроші і документи.

Правила безпеки у транспорті:

- Важливо приходити на зупинку уже в руках із грошима за проїзд. Тоді крадій не побачить, де лежить гаманець. Особливо уважним треба бути, коли заходите у транспорт чи виходите .

- Не варто забувати про сумку, тримаючись за поручень.

- Якщо стоїте у повній маршрутці, слідкуйте за людиною, що сидить біля вас.

- Не кладіть гаманець та цінні речі у задню кишеню. Небезпечно класти гроші в усі зовнішні кишені верхнього одягу, навіть ту, що на грудях. Краще у внутрішні.

- Якщо у транспорті відчули, що у вашу кишеню лізе чужа рука, сміливо бийте по ній і кричіть.

- Без потреби не користуйтеся на зупинці та в салоні маршрутки дорогим мобільним телефоном. Мобілку взагалі під час проїзду краще тримати в руці, але не грати мобільні ігри та не слухати музику, бо це відволікає вашу увагу.

Довідково. У місті Хмельницькому вже тривалий час працює Бюро знахідок патрульної поліції. Саме там нерідко опиняються речі, які злодіям вже не потрібні, а власнику досі дорогі: порожній гаманець, картки, документи тощо. Якщо ви знайшли чужу сумку або гаманець, їх можна передати будь-якому патрульному, написавши при цьому пояснення. Також можна особисто занести до Управління патрульної поліції у місті Хмельницькому за адресою: провулок Коцюбинського 35/2.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую