ye-logo.v1.2

Позов про позбавлення батьківських прав можуть подати… діти

Суспільство 2984
Трапляється так, що під час судового розгляду сторони йдуть на примирення
Трапляється так, що під час судового розгляду сторони йдуть на примирення . Фото: kpc-law.com

За умови, що їм виповнилося чотирнадцять.

Сотні дітей в Україні страждають через батьків, які не беруть належної участі у їхньому вихованні, не забезпечують потреб у харчуванні, медичному огляді, розвитку. Іноді дитині доводиться дбати про себе самостійно. А чи мають право неповнолітні звернутись до суду, аби їхніх батьків позбавили батьківських прав?

"Здебільшого позов про позбавлення батьківських прав подається одним із батьків, а дитина тривалий час взагалі не мала права на звернення до суду щодо цього, – каже Руслана Марущак, заступник начальника відділу представництва Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. – Це стало можливим лише з появою Сімейного кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 18 Сімейного кодексу України кожен учасник сімейних відносин, який досяг чотирнадцяти років, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу".

– Хто ще має право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав?

– Окрім батьків та дитини, таке право мають опікун, піклувальник, заклад охорони здоров’я, де проходить обстеження і лікується дитина, навчальний або інший дитячий заклад, в якому дитина перебуває, орган опіки та піклування, прокурор. Дідусі та бабусі також мають право на захист онуків та можуть звернутись до суду або до органу опіки за захистом прав їхніх малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх внуків. Особа, яка звертається до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, попередньо повинна звернутись до органу опіки із заявою про надання висновку про доцільність позбавлення певної особи батьківських чи материнських прав.

– Якщо дитина все ж звернулась самостійно, які документи їй необхідно буде зібрати?

– Перелік документів формується в залежності від підстав для позбавлення батьківських прав. Дитина може звернутись до центру надання безоплатної правової допомоги із документом, що посвідчує особу, та висновком органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав. Адвокати допоможуть зібрати решту доказів. Адже, крім позову, до суду потрібно подати копію паспорта чи свідоцтва про народження, довідку, що підтверджує місце реєстрації, характеристику з місця навчання дитини із зазначенням участі батьків у вихованні, акт обстеження житлово-побутових умов, характеристики батьків з місця роботи або проживання, довідки про судимість батьків, про заборгованість по аліментах, а також від нарколога, психіатра, райвідділу поліції за місцем проживання тощо.

– Які перспективи ухвалення позитивного рішення?

– Суди все ж таки висловлюють позицію, що позбавлення материнських чи батьківських прав є крайнім заходом і якщо буде доведена вина батьків, можуть зробити попередження про необхідність змінити своє ставлення і поведінку стосовно дитини (дітей), з покладанням на органи опіки певного контролю. Навіть при наявності позитивного висновку органу опіки і піклування щодо доцільності позбавлення материнських чи батьківських прав суди нерідко відмовляють в задоволенні таких позовних вимог. Однак усе залежить від конкретного випадку. Подаючи позов до суду, дитина повинна керуватись не бажанням помсти батькам за неналежне виконання своїх обов’язків, а щоб отримати захист свого порушеного права. Трапляється так, що під час судового розгляду сторони йдуть на примирення з подальшим закриттям провадження по справі, адже конфлікт, який змусив дитину звернутись із позовом, уже вичерпано.

Андрій ЗАВЕРУХА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую