ye-logo.v1.2

Чи безпечні для здоров'я кавуни на хмельницьких ринках

Суспільство 3270
Рекомендуємо купувати баштанні ягоди на ринках, магазинах, супермаркетах, але не на місцях стихійної торгівлі
Рекомендуємо купувати баштанні ягоди на ринках, магазинах, супермаркетах, але не на місцях стихійної торгівлі. Фото: автора

Продавці запевняють, що вони привезені з Херсонщини та не містять нітрат.

На продуктових ринках вже близько двох тижнів продають перші кавуни та дині. Як запевняють продавці, це баштанні українські і завезені з Херсонської області. Коштує кілограм дині 12-15 гривень за кілограм, кавуна - 5.

Попри те, що вигляд ягід достатньо привабливий, вони можуть бути шкідливими для здоров’я через великий вміст нітратів, пестицидів, важких металів та інших небезпечних хімічних елементів, що можуть викликати важкі отруєння.

Чи безпечні баштанні на ринках Хмельницького ми запитали у начальника відділу безпечності харчових продуктів Головного управління Держпровспоживслужби у Хмельницькій області Олександри Титарчук.

«Щодня, на усіх продовольчих ринках, працівники ветеринарно-санітарної лабораторії, роблять дослідження харчових продуктів рослинного та тваринного походження, які продаються на ринку. Усі овочі та фрукти досліджується на вміст нітратів та нітритів. Перевищення по даних показниках у кавунів та динь немає, - каже Олександра Володимирівна. - Однак, ні в якому разі не рекомендую купувати баштані на стихійних ринках та на узбіччях доріг. Жодних досліджень ці ягоди не проходили і тому про їх безпечність ніхто не знає».

Лікар з гігієни харчування Хмельницького міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Валентина Щавінська каже, що ті, хто купує перші баштанні, повинен дотримуватися декількох правил:
«Не купуйте розрізаних ягід, які загорнуті у поліетиленову плівку, адже під нею можуть розмножуватися небезпечні бактерії. Вибирайте кавуни середніх розмірів (5-7 кілограм) та намагайтеся не їсти м’якоть кавуна до самої шкірки, адже саме там найбільше нітратів. Найкраще купувати баштанні у серпні. Лише тоді кавуни найсолодші і вирощені на ґрунті без хімічної обробки».

Як перевірити чи є нітрати в кавуні:
1. Уважно придивитися до плоду, у «нітратного» кавуна м’якоть інтенсивно червоного кольору з легким фіолетовим відтінком, а волокна, які йдуть від серцевини до скоринки, не білі, як у хороших кавунів, а жовтуваті.
2. Якщо ви розітрете шматочок кавуна в склянці води, вона повинна просто помутніти. Це означає, що плід добрий. Якщо почервоніла або порозовіла - перед вами ягода, перегодована нітратами.
3. Розрізати кавун, оглянути зріз: у «шкідливого» поверхня зрізу гладка, у хорошого - крупинчаста.

Що робити, аби уберегти себе від отруєння нітратами:
1. Зберігаєте овочі й будь-які плоди в холодильнику, тому що при низькій температурі нітрати не зможуть перетворитися в нітрити (кислоти).
2. Ретельно мийте овочі й очищайте їх від шкірки - це знизить нітрати на 15%.
3. Якщо замочити зелень на 2 години у воді, то з них вимиється 20% нітратів. Те ж саме стосується моркви, буряка, картоплі й капусти - година у воді й мінус 25-30% нітратів.
4. Овочі варто варити. Картопля - мінус 80% нітратів, капуста й морква - 70%, буряк - 40%.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую