ye-logo.v1.2
16 Вересня, 2019

Богородиця з подільськими рисами

Ірина ОЛІЙНИК Суспільство 1828

У галереї Хмельницької міської ради експонується виставка подільських хатніх ікон.

Приватна колекція, яку її власники – хмельничани Олександра та Лариса Чернові – збирали майже 20 років – втілює неперевершені зразки іконопису, які є своєрідними віконцями в світ народної культури та побуту.
Характерною особливістю більшості цих народних ікон є їхня, така собі, професійна недосконалість. Адже хатні ікони, як правило, малювали сільські художники-самоуки, і замість канонічних образів на них зображені рідні нам риси. Наприклад, з ікони Богородиці на нас дивляться кароокі та чорноброві українки, що тримають на руках рум’янощоких українських дитяток. Персонажі ікон не лише наділені нашими рисами, а й часто вдягнуті в українське вбрання. Самі ж ікони прикрашені стилізованими квітковими орнаментами, подібними до тих, якими розписували стіни та печі в українських домівках.
Більшість авторів цих, нині визнаних в мистецьких колах, шедеврів – невідомі. До слова, таке мистецтво іконопису належним чином оцінили не так давно. «В жоден музей ці ікони свого часу не приймали, – розповідає мистецт­вознавець  Олександр Чернов, – А викидати таку красу – рука не піднімалася. Тож назбирав цілу унікальну колекцію, котра нині є відображенням світосприйняття наших предків».
 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую