ye-logo.v1.2

У Хмельницькому відзначили підняття першого національного стягу в місті

Суспільство 3498

Вперше на загал в обласному центрі синьо-жовтий прапор підняли у парку Шевченка.

Сьогодні, 23 серпня, у парку імені Тараса Шевченка поблизу пам’ятника Кобзарю представники громадськості та міської влади урочисто підняли синьо-жовтий та червоно-чорний прапори. Саме на цьому місці на початку 1990-х років з ініціативи хмельницьких патріотів вперше на загальний огляд жителів міста замайорів український національний стяг. Про цю подію в обласному центрі вирішили згадати саме у День державного прапора України.

Достеменно відомо, що український стяг у нинішньому паку імені Тараса Шевченка підняли 9 березня. Проте учасники тієї події називають різні роки. Одні стверджують, що це сталося у 1991 році, інші — 1990-му.

Одним з учасників цієї події став нинішній депутат міської ради Лев Бірюк, який на той час очолював хмельницький осередок Народного руху України. Він розповів, що було дві спроби встановити синьо-жовтий прапор на цьому місці.

Синьо-жовтий та червоно-чорний прапори підняли учасник тогочасних подій Лев Бірюк і заступник міського голови Галина Мельник.

«Ми вирішили підняти національний стяг посеред білого дня. Хоча ми не афішували свій вчинок, але й не ховались. Це сталося 9 березня 1990 року. Невдовзі тоненьку щоглу, на якій висів прапор, зігнули й він зник, — розповідає Лев Бірюк. — Ми швидко замінили її на товстішу. А щоб ніхто на неї не заліз за прапором, принесли з цегельного заводу солідол й намастили ним флагшток».

За його словами, після цього представники комуністичної партії замовили «вишку» й пригнали міліцію, щоб зняти український прапор. Тоді наряд правоохоронців очолював Анатолій Савченко, нині — завідувач відділу роботи із зверненнями громадян Хмельницької міської ради. Саме він забрав цей стяг і довгі роки зберігав у себе. Лише у 2017 році він передав цю історичну реліквію міській раді, де нині вона зберігається під склом.

«Скажу відверто, на той час погляди багатьох працівників міліції не надто відрізнялися від переконань членів Народного руху. Правоохоронці чудово розуміли, що скоро настане кінець цій Московській імперії, яка називалася Радянським Союзом, а Україна стане вільною, — ділиться Анатолій Савченко. — Відповідно багато міліціонерів поважало наш синьо-жовтий прапор, який ми тоді називали «жовто-блакитним». Я взяв цей стяг до себе і зберігав його донедавна вдома у шафі разом з вишиванками».

На пам’ятному знаку все ж таки вказали 1990 рік.

Нині тодішні події відзначили підняттям національного стягу й повстанського — червоно-чорного. На цьому місці також міська влада встановила пам’ятний знак.

Втім, синьо-жовтий також ненадовго замайорів у Хмельницькому в 1989 році, але тоді правоохоронці його швидко зняли з однієї із міських 16-поверхівок. 

Читайте також: Підняли стяг та заспівали гімн: у Хмельницькому відзначають День прапора

Коментарі:

Vlad Remark 04.10.2022 16:27

(про вперше підняті синьо-жовті знамена у 1989 р колишніми українськими політв'язнями у м. Хмельницькому повідомлялося в ЗМІ багатьох країн західної Європи, Канади, США, Австралії... Особливу увагу на дану подію звернув КДБ (Комітет Державної Безпеки) на своїй терміновій пресконференції у м. Хмельницькому. !!! Все забуто. Викреслено з історії Хмельниччини на користь різноманітних політичних пройдисвітів, аферистів, стукачів, сексотів привласнивших собі "першість" та установивших на свою честь меморіали, пам'ятні знаки... Герої через задок! ))) Так ганебно пишеться сучасна історія.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую