ye-logo.v1.2

Як пережити карантин поруч із близькими без конфліктів і негативу

Суспільство 2448
Як зробити так, щоб ваші стосунки пережили самоізоляцію
Як зробити так, щоб ваші стосунки пережили самоізоляцію. Фото: ілюстративні unsplash.com

Життя в одному просторі на тлі емоційного напруження може виливатися у конфліктні ситуації.

Декому з нас карантин не надто змінив стиль життя. Але більшість людей зіткнулися з абсолютно новим досвідом — вимушеної втечі від зовнішнього світу до своїх домівок і позбавлення звичних соціальних контактів. У цьому випадку стає дуже важливим вберегти гармонію в стосунках з близькими, з якими ви тепер перебуваєте 24/7.
Як правильно спланувати час і домашній простір, бути відкритими та допомагати одне одному, щоб карантин перетворився на гарну можливість зробити родинні стосунки ще міцнішими, у матеріалі команди спецпроєкту «Психея».

«Якщо ви живете з партнером або перебралися до помешкання батьків, карантин — це не лише спосіб убезпечити себе від захворювання й дати лад своєму стресу та думкам. Йдеться і про те, щоб знайти спосіб співіснувати з іншими людьми та всіма їхніми потребами щодня в обмеженому просторі протягом певної кількості часу, - пише «Психея» - Часом, навіть попри спільне проживання та взаємну любов, це буває важко зробити. Звички рідних, які почали вас дратувати, образи, що зненацька спливли з підсвідомості, дрібні побутові конфлікти на кшталт «хто винесе сміття» — що може отруювати наше життя краще?»

Чому так трапляється?

Суперечки з рідними можуть траплятися через нерозуміння справжніх причин вашого стану. Відчуття себе ігнорованим та неважливим для партнера може маскуватися під злість через розкидані шкарпетки. Відповідь батькам на підвищених тонах може бути наслідком того, що ми звикли до більшої свободи і прогулянок з друзями, а наразі вимушені сидіти з сім’єю. Або ж небажання проводити спільний час з чоловіком чи дружиною може свідчити про те, що ваш шлюб давно вичерпався.

До того ж, для людей є різні природні потреби у самостійності та близькості. Для когось вони більші, а для когось — менші. Якщо досі ви свідомо уникали тривалого перебування з власною сім’єю, то нині суттєве збільшення часу, проведеного разом, почуття неможливості втекти та непідробний страх перед невідомим збільшує ризик розпалювання сварок.

Не варто применшувати й значення особистого простору. Коли ви маєте однокімнатну квартиру і не можете зосередитися на оформленні робочих макетів чи спокійно поспілкуватися з друзями без втручання мами, хлопця чи улюблених песиків — роздратування гарантовано.

Проте ви можете спільно докласти зусиль до покращення свого становища та запобігання конфліктам. Гармонія в стосунках не є сталою данністю — це динамічний процес, над яким варто працювати. Карантин є вашим часом стати зрілою людиною та почати діяти як справжній дорослий.

Якщо ви справді не витримуєте і хочете влаштувати гучну сварку — відкладіть її на час «після карантину».

З вашим партнером\партнеркою

Краще відкласти великі і складні розмови, і це особливо правильно, якщо хтось з рідних хворіє або вважає, що у нього можуть бути симптоми коронавірусу.

Не робіть припущень щодо того, як почувається інша людина. Часто ми вважаємо, що інші відчувають такі ж самі емоції та думки. Проте таке припущення є помилковим. Аби йому протидіяти, потрібно вести чіткі та відкриті діалоги — уникайте «читання думок». Ніхто з нас раніше не переживав такої ситуації, як карантин та соціальна ізоляція. Тому нормально, що ми відчуваємо різні емоції.

«Люди по-різному справляються зі своєю тривогою через пандемію. Дехто схильни бути гіперстурбованим і поглинати багато новин, бути панікерами і переживати через хворобу. Якщо у вас інша система захисту, в якій ви віддаєте перевагу зберігати розум холодним і дистанціюватися від ситуації, вам може не подобатися ця тривога», — пояснює клінічна психотерапевтка та психоаналітикиня Орна Гуральник у інтерв’ю Vox.

Спілкування — це ключ до підтримки міцних стосунків. Намагайтеся бути максимально чіткими між собою. Якщо ви розчаровані або перебуваєте у стресовій ситуації, то спробуйте використовувати «Я-повідомлення», щоб пояснити, як ви почуваєтеся. Так ви розповідатимете про щось, посилаючись на власні знання та емоції.

Речення, яке починається зі слів «Я відчуваю», дуже відрізняється від «Ти змушуєш мене відчувати». Через останню форму подачі дуже легко скотитися у гру зі звинуваченнями та загострити обстановку.

Беріть відповідальність на себе, особливо у вирішенні конфліктів. Хоча нормально очікувати деякої напруженості під час затяжного і бідного на події карантину, ви не повинні використовувати це як шанс розповісти партнеру/ці про всі ваші поточні проблеми в стосунках. Деякі речі потрібно поставити на паузу.

Переконайтеся, що ви не працюєте постійно. Якщо ви та ваш/а партнер/ка намагаєтеся водночас керувати роботою з дому та вашими стосунками, спробуйте відтепер чіткіше розділити «домашнє життя» та «робоче життя».  Якщо ви працюєте з дому, постарайтеся встановити певний порядок дій. Не працюйте цілий день у піжамі. Обов’язково робіть перерви — чай, кава, їжа. Виходьте на свіже повітря, хоча би на балкон. Не працюйте увесь час.

Для всієї родини

Створіть власний порядок. Встановити розпорядок дня може бути складно, коли всі справи відбуваються в чотирьох стінах, але це дуже важливо. Мозок любить зразки, тому запропонуйте йому кілька. Це може бути особливо складно, якщо вдома працює більше, ніж одна людина. Тому постарайтеся виділити час, який ви будете проводити разом, і час, який ви будете проводити окремо. Наприклад, об 11 ранку ви всі разом п’єте каву.

Кожній людині варто знайти спосіб позначити кордони свого часу. Ви можете структурувати, скільки часу витрачаєте на соціальні мережі або стежите за новинами. Також з’ясуйте, скільки часу ви хочете провести з іншими людьми по телефону або в Інтернеті, адже для кожної людини це відрізняється.

Визначте зони в будинку. Складіть правила щодо домашнього простору, щоб ваш партнер/ка або сусід/ка чи дитина знали, що і де відбувається. Навіть якщо ви живете в однокімнатній квартирі, вам слід спробувати визначити зони «роботи», «відпочинку», «конфіденційності» та «взаємодії». В ідеалі — працюйте, перебуваючи в різних кімнатах. При облаштуванні простору було б непогано створити «зону очікування».

Коли ми всі перебуваємо в одному помешканні, важливо знайти можливість побути наодинці з собою. Зробіть невелику перерву і зробіть щось для себе — ведіть щоденник або дивіться серіал.

Коли поруч діти

Заборона ставити запитання провокуватиме у дітей лише розгубленість, смуток та занепокоєння.

Психотерапевтка зауважує, що всі речі, про які йшлося, дуже важливі й для дітей. Зокрема — чітка структурованість. Діти отримують багато користі від того, що вони точно знають, коли саме потрібно робити цю річ, а також від того, чи буде цей розпорядок передбачуваним і постійним.

Не варто уникати питань дітей щодо карантину та коронавірусу. Багатьом батькам здається, що вони не хочуть більше говорити про COVID-19 — тим паче, що це причина, через яку вони застрягли в будинку. Але якщо у дітей є запитання, а батьки відмовляються відповідати на них, це може викликати ще більше напруги. Заборона ставити запитання провокуватиме у дітей лише розгубленість, смуток та занепокоєння. Розмова з дітьми про те, що насправді відбувається, може полегшити ці стани.

Важливо добре провести час і знайти спосіб стати сім’єю. Йдеться про те, щоб це було приємним або, принаймні, цікавим досвідом. Діти багато чому зможуть навчитися, адже це дуже важливий момент в історії. Діти з великим інтересом дивляться на нас і на те, як світ справляється з пандемією.

Ставтеся одне до одного з добротою. Незалежно від того, з ким ви ділите свій будинок під час самоізоляції, будь-які стосунки може покращити доброзичливість.  Визнайте, що всі будуть відчувати певне напруження. Навіть діти, які в захваті від того, що не ходять до школи, відчують певний негатив. «Практикуйте» вдячність до тих, хто вас оточує.
Якщо ви відчуваєте, що хочете когось образити або розпочати сварку — спробуйте техніку «П’ять секунд»: вдихніть за п’ять секунд, затримайте дихання на п’ять секунд, видихніть протягом п’ять секунд.

Віртуальна комунікація

Домовтеся зі своїми друзями, рідними та близькими про регулярні зідзвони.

Ваші друзі або близькі можуть жити в сусідньому будинку або навпаки в іншій країні. Під час соціальної ізоляції поняття відстані розмивається. Раптом усі, хто не живе з вами в одній квартирі, стають недоступними.

Час нових традицій. Найбільше збентежує під час пандемії коронавірусу те, що ми не можемо запросити на вечерю друзів та родину або прийти до них в гості. Регулярність та постійність — те, чого нам зараз може бракувати. Якщо наші традиційні зустрічі з друзями або родиною уже неможливі, то настав час створити нові.

Домовтеся зі своїми друзями, рідними та близькими про регулярні зідзвони. Вони й замінюватимуть вам зустрічі, недільні сніданки або традиційні родинні посиденьки. Спробуйте вечеряти разом: зателефонуйте людині, увімкніть камеру на вашому пристрої та випийте зі співрозмовником келих вина.

Попри те, що чи не всі зараз сидять на карантині, не завжди зручно в будь-який момент увімкнутися в розмову. Домовтеся про зідзвони (особливо, відеозідзвони) завчасно й потурбуйтеся про те, аби всім було комфортно під час розмови.

Спільні заняття. Вигадайте щось, куди б ви всі могли долучитися віртуально. Наприклад, квести переходять в онлайн-формат: можна зібратися командою в Zoom або Skype та проходити разом завдання. Можете просто пограти в гру «Правда чи дія» або в «Міста», якщо вам це більше до вподоби. Подивіться разом фільм. Спробуйте зіграти разом якусь мелодію та/або поспівати, як це зробив Роттердамський філармонічний оркестр.

Емоційний стан. Фасилітатори — тобто люди, що забезпечують успішну групову комунікацію — часто питають в учасників, як вони почуваються. Це допомагає їм зорієнтуватися в тому, наскільки група втомлена або вмотивована продовжувати.  Під час проведення робочих онлайн-зустрічей також радять приділити цьому час. Онлайн-зустрічі мають бути ефективними та душевними, тобто виконувати свою безпосередньо робочу функцію та компенсувати працівникам спілкування, якого їм бракує під час роботи з дому.

Візьміть ці два правила собі за основу. Коли ви телефонуєте своїм друзям, рідним та близьким, не забудьте запитати, як вони почуваються. Можливо, ви будете першим, хто цікавиться цим, і ваша турбота буде для них приємною. Так ви зможете вивільнити свої емоції та поговорити про те, що вас турбує зараз — перебуваючи буквально у чотирьох стінах.

Планування

Спілкування може охоплювати не лише відстані, а й час. Йдеться про те, що люди схильні або згадувати минуле, або планувати майбутнє. Саме так можуть виглядати більшість розмов сьогодні. Плануйте свою відпустку.

Планування майбутнього та туга за минулим — те, що допомагає залишатися в тонусі в буремні часи, коли навколо все невизначене. Немає нічого поганого в тому, аби передивлятися афіші концертів на осінь або плани для відпустки на літо. Також це нормально, якщо ви загусли у спогадах й бажаєте повернутися в ті часи.

Важливо не забувати жити сьогоденням і усвідомлювати, що період невизначеності на те так і називається, адже неможливо щось передбачити, а особливо — його кінець. Проте навіть у такій ситуації підтримка близьких дає зрозуміти, що ви не залишаєшся один на один зі своїм занепокоєнням.

Карантин — ваша можливість побути в онлайні з тими, за ким ви скучили. Або навпаки зосередитися на власних емоціях та почуттях. Однозначна перевага соціальної ізоляції в тому, що ми можемо обирати.

Коментарі:

Денис Шевченко 14.05.2020 18:07

Ми під час карантину дивимось уроки онлайн https://uroky.com.ua/

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую