ye-logo.v1.2

До кінця року заплановано розв’язати питання добудови енергоблоків Хмельницької АЕС

Суспільство 1973
Наразі третій енергоблок ХАЕС (на фото) завершений на 75 відсотків, а четвертий — на 15 відсотків
Наразі третій енергоблок ХАЕС (на фото) завершений на 75 відсотків, а четвертий — на 15 відсотків. Фото: xaec.org.ua

За нинішніми цінами, таке будівництво може коштувати майже 77 мільярдів гривень.

Про це у своєму блозі для виданні «Energy Club» розповів тимчасовий виконувач обов’язків президента державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. До того ж, він нещодавно з робочим візитом відвідав Хмельницьку АЕС. Зокрема, посадовець оглянув майданчики третього та четвертого енергоблоків електростанції. На його погляд, їх добудова є стратегічним пріоритетом країни, адже їх введення в експлуатацію забезпечить енергетичну незалежність країни.

За словами Петра Котіна, нині третій енергоблок ХАЕС збудований на 75 відсотків. Зокрема, на ньому змонтовано 85 одиниць устаткування. Наприклад, баки, теплообмінники, фільтри… А ось четвертий енергоблок готовий лише на 15 відсотків. Їх будівництво розпочалося у середині 1980-х років, однак невдовзі зупинилося.

«Представники «Енергоатома» спільно з фахівцями закордонних науково-проєктних установ підрахували, що введення в експлуатацію енергоблоків №3 та №4 щорічно забезпечать додаткове виробництво 16,2 мільярда кіловат-годин електроенергії, — пише Петро Котін. — Річний дохід від її продажу без врахування податку на додану вартість з тарифом 64 копійки за кіловат становитиме щонайменше 9,8 мільярда гривень».

Він додав, що запуск обох нових енергоблоків Хмельницької АЕС допоможе розв’язати й решту проблемних питань, тому є стратегічним для України. Зокрема, йде мова про забезпечення доступних для громадян тарифів на електроенергію, економічної та енергетичної безпеки країни та створення тисяч нових робочих місць. Крім того, ці енергоблоки мають замінити виведенні з експлуатації.

«За нинішніми цінами добудова блоків ХАЕС становитиме 76,8 мільярда гривень. У «Енергоатома» є кілька варіантів, як залучити на добудову потрібні кошти. Зокрема, розглядається можливість співпраці з одним з найбільших банків Великобританії «Barclays», було проведено перемовини із компанією «Korea Hydro & Nuclear Power» та Китайською національною ядерною корпорацією (CNNC). Крім того, можна використати кошти отримані від експорту електроенергії, згенерованої на енергоблоці №2 Хмельницької АЕС», — пояснив Петро Котін.

За його словами, у затвердженому Кабміном плані було передбачено, що проєктування добудови третього та четвертого енергоблоків мало бути завершеним до кінця цього року, а будівельні роботи — до кінця 2025 року. За таким сценарієм, їх мали ввести в експлуатацію у 2026 році. Однак цей процес пригальмував, хоча вже проведено низку підготовчих робіт. Наприклад, техніко-економічне обґрунтування пройшло державну експертизу, а також — проведено низку громадських обговорень на різних рівнях.

Наразі для своєчасного виконання урядового плану Верховна Рада України повинна прийняти Закон «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3, 4 ХАЕС». Крім того, держава має подбати про створення сприятливого інвестиційного клімату. Загалом Петро Котін припускає, що остаточно питання щодо добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції вирішиться до кінця цього року.

До теми: На Хмельницькій АЕС будуватимуть комплекс з переробки ядерних відходів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую