ye-logo.v1.2

Птахи Хмельниччини: що класти в годівничку та куди поділись горобці

Суспільство 8384
Найбільше птахи полюбляють волоські горіхи
Найбільше птахи полюбляють волоські горіхи. Фото: ілюстративне автора

Чим годувати птахів узимку.

Популяції різних видів птахів на Хмельниччині зменшуються. Найбільше страждають польові птахи. За словами орнітолога, голови Подільського відділення Українського товариства охорони птахів та клубу «Aves» Володимира Новака, чисельність деяких з них впала до 80% за останні 30 років. Сайту «Є» фахівець розповів від чого страждають птахи, які пернаті зимують на території нашого краю та що краще класти у годівнички, щоб їх підгодовувати в холоди.

«У нас на годівницях можна зустріти більше 20 видів різних птахів. Для цього годівниця має бути в гарному місці в садку або віддалено в парку. Вона має бути розташована метрів за тридцять від доріжки, де ходять люди. Дуже добре, якщо поруч є хвойне дерево. Ялинка завжди приваблює птахів», - каже Володимир Новак.

Найбільше зимує на Хмельниччині різних видів синиць. «Є синиця велика, блакитна, чорна, довгохвоста, гаїчка болотяна (теж синиця). Зимують у нас і щиглики, коноплянки, зеленяки, підкоришники, вівсянки звичайні. Ближче до річок можна побачити вівсянку очеретяну. А ще снігурі прилетіли, але цього року їх мало. Така погода їх уже з півночі не жене», - додає орнітолог.

Щоб підгодувати птахів, які вирішили зимувати на Хмельниччині, та не нашкодити їм, до годівниць найкраще класти роздушені волоські горіхи, соняшникове і гарбузове насіння. А от з хлібом варто бути обережними, зазначає Володимир Новак.

«Можна сипати пшеницю, але будуть їсти її тільки горобці та вівсянки. Можна суміш зернову, таку як для папуг. Тоді ще будуть прилітати коноплянки, зеленяки. Але все ж універсальний корм – волоські горіхи та гарбузове насіння, - каже він. – Можна й класти несолоне сало, смалець, голландський сир, але менше. Пшоно не потрібно давати. Це те ж саме, що годувати лебедів і качок хлібом. Воно погано перетравлюється, забиває горло, викликає бродіння в організмі. Чорного хліба взагалі не треба, а білий хліб в невеликій кількості можна для синиць. Вони його не з’їдять так багато, щоб їм зашкодило».

Чимало людей звертають увагу на те, що останніми роками з вулиць зникли великі зграї горобців. За словами орнітолога, горобці є двох видів: хатні та полові. Чисельність зменшується і тих, і тих.

«Ці птахи полюбляли робити гнізда під шифером, а ще раніше під солом’яними дахами. А зараз через інновації в будівництві зменшується кількість місць для їх гніздування. Крім того, люди перестають тримати худобу, у горобців і у ластівок менша кормова база. Ці фактори більше впливають на горобців хатніх, а ще є горобці польові – вони більші та гарніші. На їх чисельність впливає те, що на полях кидають отруєне зерно, коли труять гризунів. Якщо вони його наїдяться, то гинуть», - пояснює фахівець.

Чисельність інших видів птахів теж падає. У містах, в основному, через забудову та забруднене повітря. Кількість польових пташок зменшується через розвиток агропромисловості. «Вирощування сільського господарських культур змінилося. Зараз все швидко змінюється, ореться, часто проріджують рослини, обробляють поля хімікатами. Це все лякає птахів, які прилетіли гніздуватися», - зазначає Володимир Новак.

Читайте також: Як не нашкодити лебедям взимку.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую